'Hier is een cruciale mmjEMi 261 zeeland EER- RAA IN Rctiatc van der Zee NEDER AND Op weg naar centrumgemeente De Bevelanden 'Onderzoekscommissie voor familiedrama's' te gast Het familiedrama in Zierikzee is geen klassiek geval van eer wraak. Geschonden eer heeft er echter wel een belangrijke rol in gespeeld, zegt schrijfster Renate van der Zee. I £42,00 €34,9^. .meiert Een meisje voor dag en nacht woensdag 10 maart 2010 door S.W.G.M. Kramer, burgemeester van Kapelle Op 23 februari is door de vijf Bevelandse bur gemeesters en de directeuren/secretaris sen een intentieovereenkomst gete kend voor verregaande, intensieve samenwerking. Het betreft daarbij niet beleid, maar acht onderdelen van de dagelijkse bedrijfsvoering. Dit kan allemaal een stuk efficiën ter, verbetert de continuïteit en/of voorkomt dubbelingen in uitvoe ring en beheer en levert mogelijk ook financieel gewin op. De bestaande colleges hebben er mee ingestemd en alles is erop ge richt dat ook de nieuwe colleges akkoord gaan. Is dit nu een op maat naar opschaling in de vorm van herindeling? Dat ligt niet in de lijn der verwachting. Daar is ook geen reden voor, tenzij de ge meenten afzonderlijk tekort zou den schieten in bestuurskracht, het financieel slecht doen danwel het algehele bestuurlijke reilen en zeilen te wensen over laat. Het kan wel de opmaat zijn tot een fy sieke bundeling van krachten, in dien nut en noodzaak hier aanlei ding toe geeft. De zogenaamde 'front office', waaronder burgerza ken en burgerservice vallen, moet echter dicht bij de lokale bevol king blijven. Op de iets langere ter mijn kan dit dus leiden tot één centrumgemeente De Bevelanden met de vijf huidige gemeenten als een autonome deelgemeente. Zo bezien is hetgeen nu is opgestart een groeibriljant met mooie per spectieven. De entiteit De Bevelan den, als een soort A-merk met een bestuurlijk platform onder leiding van een onafhankelijke voorzitter om alles in goede banen te leiden. De Bevelanden als een speler op het bestuurlijke Zeeuwse bord waar terdege rekening mee moet worden gehouden. Sterker, waar men niet omheen kan als ge- spreks-, onderhandelings- en sa menwerkingspartner. Dit goede voorbeeld kan dan op termijn in Zeeland leiden tot vijf van dergelij ke grote centrumgemeenten, te we ten Walcheren, Schouwen-Duive- land, Zeeuws-Vlaanderen, Tholen en De Bevelanden. Dit moet op korte termijn een aansporing zijn voor provincie en waterschap om de krachten te bundelen. Eén of beide opheffen is geen optie. Het Thorbeckehuis verbouwen is een tijdrovende zaak en er zijn veel te veel dwarsliggers danwel remmers in vaste dienst. De oplos sing moet creatief zijn en die moet leiden tot één organisatie die effi ciënt, slagvaardig en zonder dubbe lingen kan werken. Provincie en waterschap houden een juridische eigenstandigheid, maar worden ge zwaluwstaart, onder leiding van de commissaris van de koningin (CdK). De plaatsvervangend CdK wordt de dijkgraaf en dat kan een voudig door deze als lid van Gede puteerde Staten 'van buiten' op te nemen in het nieuwe college met de portefeuille water! Aangezien er een dijkgraaf is met grote pro vinciale ervaring moet het ijzer in 2011 gesmeed worden nu het heet is. Ongetwijfeld hebben we dan een primeur in Nederland. door Ondine van der Vleuten DEN HAAG - Tweede Kamerlid Kha- dija Arib eist vandaag tijdens het spoeddebat in de 1\veede Kamer dat er een onderzoekscommmissie wordt ingesteld om bij familiedra ma's alle feiten boven water te krij gen. Om te beginnen in Zierikzee. „Die commissie moet duidelijk ma ken waar het fout ging en wat we daarvan kunnen leren. Zo'n com missie moet uit verschillende disci plines bestaan, zodat van alle kan ten naar een zaak gekeken wordt en er één samenhangende conclu sie komt." Arib wil ook vragen stel len over het alarmsysteem Aware. „Ik begrijp dat het in Zeeland niet gebruikt wordt, omdat de politie niet kan garanderen dat er snel ge noeg op een noodkreet kan wor den gereageerd. Dat gaat er bij mij niet in. Na een overval is de politie toch ook snel ter plaatse, hoop ik?" Arib vindt het bijzonder sto rend dat de media telkens opmer ken dat de moeder niet wilde on derduiken. „Dat wekt de indruk dat zij schuld draagt." FAMILIEDRAMA ZIERIKZEE door Ondine van der Vleuten Renate van der Zee schreef in 2006 Eerwraak in Nederland. Deze week komt Een meisje voor dag en nacht uit, over de verzwegen problematiek van incest in migrantengezinnen. foto Otto Snoek "TT ustitie moet zich heel goed be- I wust zijn dat iemand uit een I eercultuur die aankondigt dat f hij zijn vrouw wil doden, zo'n voornemen ook werke lijk ten uitvoer wil brengen, stelt Renate van der Zee, schrijfster van Eerwraak in Nederland. „Het was bekend dat de vader tij dens zijn gevangenschap een vuur wapen probeerde te regelen om haar iets aan te doen. De voorlopi ge hechtenis had verlengd moeten worden. Hier heeft de rechtbank een cruciale fout gemaakt." Eerwraak. Het woord is al verschil lende keren gevallen in de bericht geving over het familiedrama in Zierikzee. „Een klassiek geval van eerwraak is dit niet. Daarin is ge woonlijk sprake van familieleden die druk uitoefenen om de ge schonden familie-eer te herstellen en voor zover ik weet, is daar hier geen sprake van", zegt Renate van der Zee. „Maar ik denk dat ge schonden eer wel een belangrijke rol heeft gespeeld." Deze week komt de opvol ger van Eerwraak in Neder land uit: Een meisje voor dag en nacht, over de verzwegen problematiek van incest in migran tengezinnen. „Seksueel misbruik binnen het gezin is ook in de cul tuur van deze man zo ongeveer het schandelijkste wat je kunt doen. Zolang er gezwegen wordt, kan iedereen doen of zijn neus bloedt. Zijn dochter heeft hem echter openlijk beschuldigd van in cest; zijn vrouw heeft hem verla ten. Deze man was in de ogen van zijn gemeenschap niets meer waard. En in zijn eigen ogen waar schijnlijk ook niet." Over druk vanuit de familie om de 'schande' uit te wissen is niets be kend. Van der Zee wijst op de mo gelijkheid dat daar toch sprake van was: „Ik ken een geval van een Ira kees meisje dat een kind kreeg van een Surinaamse jongen, terwijl ze al uitgehuwelijkt was. Haar broer is toen speciaal uit Irak naar Neder land gekomen, heeft zich als vluch teling bij een asielzoekerscentrum aangemeld, daar een groot mes ge- Zierikzee rouwt mee met de nabestaanden van het familiedrama in Zierikze lang bekend was dat moeder en kinderen ernstig gevaar liepen. pakt en dat meisje vermoord. De baby zat op haar schoot toen hij toesloeg." Ze vindt het heel belangrijk om te benadrukken dat er niet onmiddellijk 'eer wraak' moet worden geroepen als het om mensen uit een eercultuur gaat. „Lang niet alle Irakezen of Turken zullen zo ver gaan iemand te doden. Net zoals niet alle schei dingen in Nederland in familiedra ma's eindigen. Toch is het belang rijk in dit soort zaken naar de cul turele achtergrond te kijken. Er is namelijk een belangrijk verschil tussen eergeweld en het westerse familiedrama. Bij dat laatste ziet niemand het aankomen, 'het was zo'n aardige man, hij was zo leuk met de kinderen': het gebeurt in een opwelling. Maar bij eerwraak is er vaak een lange aanloop met bedreigingen en stalking. Dan kun je op je klompen aanvoelen dat de situatie zeer gevaarlijk is en dat er slachtoffers zullen vallen." De enige echte oplossing, zegt Van der Zee, is migrantenmannen er- M black 60x60cm| Nero 30x60cm D Etten-Leur.Tel 076-50488C www.janvansundert.nl fan -van UiiryyrtwiUll '.friiljl orerffn MjraMuJnte vn>ar»r itrr Allkkclrt WK1 lu>r ffü&tl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28