cultuur 115 Nescio tilt op Boven het dal O Zeeuws collectief brengt eerbetoon Pete Seeger HANGEN! agenda Doek valt voor Theater Kwark woensdag 10 maart 2010 BOEKENWEEK 'Je ziet wat ik doe. Ik doe nix. Een macht van een bezigheid' door Ali Pankow Boven het dal' prijkt er op hun etalage. Het antiqua riaat van Anne-Marie en Jos Radstake aan de Post- straat in Zierikzee biedt het tast baar bewijs: Nescio loopt als een rode draad door hun leven. Misschien had De Uitvreter beter gepast bij Zierikzee. Daarin im mers beschrijft Nescio (Ik weet niet in het Latijn en pseudoniem voor Jan Hendrik Frederik Grönloh, 1882-1961) zijn ontmoe ting met dit Scheldestadje. Maar Boven het dal staat voor het ont trekken aan het 'dal der plichten'. Lekker lol maken met literatuur. „Literatuur - en bij uitbreiding de kunst - kan mensen optillen uit de dorheid en de lelijkheid van het dal", vinden de Radstakes. 'iongens waren we - maar aardige jongens', openingsregel uit Nes- cio's boek Titaantjes, geldt als een van de bekendste zinnen in de Ne derlandse literatuur. Het motto van de 75e Boekenweek die van daag begint, is daarvan afgeleid 'Ti taantjes - Opgroeien in de lette ren. Wiebe Radstake (20) kan daar over meepraten. In het kielzog van zijn ouders is ook hij 'gevallen' voor Nescio. „Gek hè? Sergeant Pep pers van de Beatles gold al als mijn favoriete popalbum en sinds mijn vader zei dat Nescio wel leuk was, staat die boven aan mijn schrijverslijstje." Wiebe was 15 toen hij kennismaak te met De Uitvreter, Titaantjes en Dichtertje. „Ik heb het in twee avonden uitgelezen. Die vrijheid hè, die uit zijn boeken straalt. Ze ker als je op de middelbare school zit. Dan verlang je naar de vrijheid die hij zo mooi beschrijft." „Op die leeftijd wil je met vrien den op een zolderkamer zitten en oude kacheltjes kaduuk stoken", vult Anne-Marie haar zoon aan. Dit soort Nescio-citaten borrelen voortdurend op tijdens het ge sprek. 'Maak je niet druk ouwe jon gen' geldt als steevaste begroeting tussen Wiebe en zijn vrienden. En kelen van hen wist hij even en thousiast als hijzelf te krijgen voor Nescio. „Met Jan Joris ging ik steeds op zoek naar bankjes waar we dan net als Titaantjes lang kon den zitten om over de wereld te praten. Soms in de stromende re gen, natuurlijk zonder paraplu." Eén van hun favoriete bankjes was dat aan de Nieuwe Haven in Zierik zee. „Ik heb nog nooit iemand zo lang niks zien doen", constateerde één van de schippers die daar dage lijks zijn schip aanlegde. Die knul len moesten toch eigenlijk leren voor hun eindexamen? Zij hadden "hun antwoord klaar: 'Je ziet wat ik- doe. Ik doe nix. Een macht van een bezigheid' (uit Boven het dal)'. Met dat eindexamen kwam het overigens wel goed. Wiebe is nu derde jaars aan Kunstacademie Willem de Kooning in Rotterdam. Leest hij nog steeds Nescio? „Na tuurlijk, het verveelt nooit." Ook bij Jos Radstake, leraar Neder lands bij Scholengemeenschap Pontes Pieter Zeeman, was het dat gevoel van vrijheid die de vonk met Nescio deed .overslaan. „Vrij heid en zijn beschrijvingen van op gaan in de natuur, elk woord valt op zijn plek. Het was altijd juist datgene wat wij vonden. En het was humoristich. Hij schreef los van structuren. De gewone spreek stijl in de lijn Multatuli-Nescio-Els- schot betekende een breuk met De Tachtigers." Bij Nescio's debuut DichtertjeDe Uitvreter en Titaan tjes) in 1918 bleek Nederland daar nog niet aan toe. Slechts 500 exem plaren werden er uitgegeven en het duurde tot 1933 tot er behoefte was aan een tweede druk. Later bij de hippie-generatie in de jaren zes tig viel zijn werk in een perfecte voedingsbodem. „Levensonmacht, wat pok voor hem zelf gold, weet hij zo mooi te beschrijven", zegt Jos. Voor Anne-Marie was één aan moediging 'moet je eens lezen' ge noeg om een adept te worden. Zij en Jos waren enige tijd betrokken bij het Nescio Genootschap, dat overigens niet echt tot wasdom is gekomen. Binnen dat gezelschap maakten zij reisjes in het kielzog van Nescio. Ooit hadden zij de kans een replica van het beeld de Titaantjes van Hans Bayens te ko pen. „Daar hadden we geen geld voor toen", zegt Anne-Marie nog steeds met spijt in haar stem. Het originele beeld is gestolen, vervan gen en later beklad. „Zo jammer." Een foto maken van Jos, Anne-Marie en hun oudste zoon Wiebe Radstake in hun antiquariaat Boven het Dal geeft nogal wat gedoe. Ze zijn niet zo van het poseren. De Radstakes duiken liever met hun neus in de boeken. foto Ronald den Dekker muammaumuzm OVEZANDE - Naar het voorbeeld van Bruce Springsteen heeft de Zeeuwse muzikant Jan Piet de Klerk het initiatief genomen om een Seeger-sessieband te vormen. Het is bedoeld als eerbetoon aan de inmiddels 90-jarige Amerikaan Pete Seeger. JP 8c The Seegersessionband be staat - naast Jan Piet de Klerk - uit Lindy de Jong, Lonneke de Klerk, Joyce Swart, Peter de Smet, Monty van Belzen, Louis Filius, Peter Wes- sel, Matthijs Sturm, Sipko Nobel, Wim Beun, Marieke Brokamp, Aagje Feldbrugge, Cor de Jonge, Rob Geervliet, Patrick Witberg en Hans Notebaart Zaterdag 13 maart (20.30 uur) speelt de groep haar eerste try-out in De Klomp in Ovezande. In het voorprogramma treedt Triskell op. MIDDELBURG - Theater Kwark speelt woensdag 31 maart haar laat ste voorstelling. Na dertien jaar valt het doek voor de Zeeuwse jeugdtheatergroep. Omdat het niet is gelukt een struc turele subsidie te verwerven, zo wel bij de provincie Zeeland als bij het landelijke Fonds voor de Po diumkunsten, is het volgens be stuur onmogelijk om verder te gaan met het ontwikkelen van pro fessioneel Zeeuws jeugdtheater. Kwark was dertien jaar actief, maakte in die periode negen pro ducties en speelde meer dan 1200 Voor meer agendanieuws en de volledige filmagenda zie de website van de krant. OP PAD Arnemuiden Corstiaan Prince geeft een lezing over De Luchtslag om de Schelde tijdens de Twee de Wereldoorlog. Vliegveld Midden Zeeland, 19.30 uur. Hulst Nelleke Zandwijk, schrijver en beeldend kunstenaar, is te gast in de bibliotheek van Hulst. Zij publiceerde twee romans: De dag van de jas (2001) en Avonturen van een uitslover (2005). Ze schrijft, met een licht absurdistische inslag, over kinderen/jongeren vanuit het perspectief van het kind. Bibliotheek, 19.30 uur. Kamperland Zeeuws Planetarium - dagelijks wisselen de voorstellingen. Voor info zie www.zeeuwsplanetarium.nl of bel 0113-376302 Kortgene Wijnproeverij in samenwerking met slijte rij Entre Deux Mers. Aanmelden bij de slij terij of via graafnl@hotmail.com. Café Graaf van Buren, 20.00-22.00 uur. Terneuzen Literaire avond met Christine Otten, geor ganiseerd door Stichting Prometheus. Van Otten verscheen onlangs de roman In wonderland. Terneuzen, Porgy en Bess, 20.15 uur. Tholen Lezing Arthur Japin. In 2006 schreef hij het Boekenweekgeschenk (De grote we reld). Zijn bekendste boeken zijn Een schitterend gebrek (2003, Libris Litera tuurprijs) en De overgave (2007, NS Pu blieksprijs). Tholen, bibliotheek, 20.00 uur. PODIUM Middelburg Poppentheater Parabel presenteert de voorstelling Leve de Koning, een bewer king van een Anansi verhaal. Huiskamertheatertje, Herengracht 66, 14.30 uur. Gratis toegang *Ronald Goedemondts cabaretvoorstel ling Dedication is wegens ziekte van de ar tiest afgelast. Stadsschouwburg, 20.00 uur. Terneuzen Theaterproductiehuis Zeelandia presen teert Mathilde, een nieuwe muziekthea terproductie over de uit Zeeuws-Vlaande- ren afkomstige Mathilde Willink, icoon van de Nederlandse jetset in de jaren '70. Met Louis van Beek in de hoofdrol. Pre mière. Scheldetheater, 20.00 uur. Vlissingen Kaapverdische zangeres Carmen Souza treedt op in het kader van de serie Vrou wenstemmen. Arsenaaltheater, 20.15 uur. voorstellingen. De bekendste zijn Stormkracht (over de watersnood ramp) en Leeuwenhart! (naar het boek van Astrid Lindgren). De twee vaste acteurs van Kwark, Oscar Postema en Francois Ver- vaet, is inmiddels ontslag ver leend. Zij onderzoeken indivi dueel de mogelijkheden om thea ter te kunnen blijven maken. Theater Kwark speelt deze hele maand nog de voorstelling Krekel en Mier. Er zijn openbare voorstel lingen op 24 maart in De Zaete in Yerseke en de laatste op 31 maart in De Stenge te Heinkenszand. MOOISTE POSTER PZC en Zeeuwse Bibliotheek zoeken de mooiste poster van 2009. Stem ook op www.pzc.nl/wehangen, STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15