101 verpleeghuizen Het ombouwen van slaapzalen tot een persoonskamers in verpleeghuizen ver loopt veel langza mer dan gepland. De financiering vormt vaak een struikelblok. 'Funda' voor woonzorgcentra verpleeghuiszorg j 3 mj|joen 640.000 500 000 A Alleen is door Frouke Tamsma Ouderen en hun familie vinden vaak dat ze te weinig informatie krijgen als ze op zoek moeten naar een geschikt woonzorgcentrum. Be stuurder Cuy Buck van de Brabant se zorgorganisatie Schakelring is het hiermee eens. „De vergelijkings site www.kiesbeter.nl gaat alleen over zorg, het onderdeel wonen komt nauwelijks aan bod." Buck liep er zelf tegenaan toen hij een verpleeghuis voor zijn ouders Mevrouw de Bie heeft zich met een kopje thee in de diepe, le ren fauteuil ver schanst op haar vaste plek pal voor haar slaapka merdeur. Als één van de weinigen beschikt zij over een eigen kamer op de psychogeriatrische afdeling in het Schiedamse verpleeghuis DrieMaasStede. Mevrouw De Bie waakt als een leeuw over haar ei gen ruimte, niemand wandelt zo maar door die deur. „Maar ik zit niet veel op mijn kamer hoor, an ders voel ik me zo'n dood gevalle tje", zegt ze. Mevrouw De Bies opvliegendheid heeft haar een eigen kamer opgele verd, maar veel andere bewoners van DrieMaasStede moeten met zijn vieren op één kamer slapen. Hun privacy bestaat uit niet meer dan een dun gordijn dat rond het bed kan worden getrokken. De wanden boven de bedden vormen de enige persoonlijke noot in de kamers. Sommige hangen vol met foto's en kleurige kindertekenin gen, andere zijn bijna leeg. Slaapzalen in verpleeghuizen zijn niet meer van deze tijd. Oud staatssecretaris van Welzijn Jet Bussemaker zei in 2008 dat er eind zocht. „Om te weten waar zij te rechtkwamen, moest ik elke keer op en neer naar Zuid-Limburg." Buck pleit voor een 'Funda' van woonzorgcentra: een website met omgevingsindrukken, buurtgege- vens en 360 graden foto's van de binnenruimtes. „De tijd dat bewo ners gewoon maar werden ge plaatst in de eerste de beste kamer die beschikbaar was, is voorgoed voorbij." 2010 in verpleeghuizen geen enke le meerpersoonskamer meer zou bestaan. Maar het ombouwen van slaapzalen tot eenpersoonskamers is gestagneerd. Het afgelopen jaar hebben slechts 170 van de ruim 8700 verpleeghuisbewoners die nog steeds met z'n drieën of meer op een kamer slapen, een eigen slaapkamer gekregen. Volgens de verpleeghuizen is er te weinig geld. Het plan ook 4000 tweeper soonskamers om te bouwen wordt 'helemaal onhaalbaar' genoemd. Volgens Jos Schols, hoogleraar ouderengeneeskunde aan de Uni versiteit Maastricht, wordt steeds meer geprobeerd mensen in ver pleeghuizen een eigen leven' te la ten leiden. „Dat betekent een plek om eigen spulletjes neer te zetten, maar ook een plek om de familie te ontvangen. Dat is prettiger dan gedwongen zijn in een woonka mer met dertig anderen te zitten." In verzorgingshuizen heeft iedere bewoner al een eigen 'woninkje', in verpleeghuizen kan dat in de toekomst ook het geval zijn. „We willen mensen nu anders benade ren. Bij een meerpersoonskamer kan bij wijze van spreken iedereen binnenlopen. Als mensen hun ei gen appartementje hebben, wordt de behandeling gelijk anders." Bij DrieMaasStede vinden ze meer mensen op één kamer ook achter haald. „Over twee maanden ver huist de helft van de 320 bewoners daarom naar onze nieuwbouw", zegt Janwillem Das, secretaris van de raad van bestuur. „De meerper- soonskamers zijn hier dan voor goed verleden tijd." In veel andere verpleeghuizen zijn ze echter nog niet zo ver. Volgens het Centrum Zorg en Bouw, een onafhankelijk kenniscentrum voor (ge)bouwen in de zorg, zijn er zelfs nog twaalf slaapzalen in Ne derland waar zes mensen op één kamer moeten slapen. Het kennis centrum wil niet zeggen of die slaapzalen bij één of meerdere in stellingen horen. Voor de hoogte van de eigen bijdrage maakt het niet uit of een bewoner een eigen kamer heeft of een kamer moet de len. Officieel zijn verpleeghuizen niet langer verplicht hun meerper- soonskamers weg te werken, maar de meeste willen er zo snel moge lijk van af. Plannen voor nieuw bouw liggen er vaak al jaren, maar ze tot uitvoer brengen, is een an der verhaal. Het is moeizaam en tijdrovend bestemmingsplannen aan te passen en de vereiste ver gunningen te verkrijgen. Ook de fi nanciering vormt een probleem- „Banken zijn, mede ingegeven door de kredietcrisis, enorm terug houdend met het verstrekken van leningen", zegt Anne Klein van het Centrum Zorg en Bouw. De overheid maakte vorig jaar 160 mil joen euro vrij, die verpleeghuizen kunnen inzetten om de banken over de streep te trekken. De val van het kabinet zorgt naast de fi nanciële perikelen nu voor nog meer vertraging. Niet alleen de verbouwkosten zijn een probleem. „Stel dat een ver pleeghuis nu 140 plaatsen heeft in zeventig tweepersoonskamers", legt Anne Klein uit. „Dan moet de helft van de bewoners in nieuw bouw worden gevestigd. Maar als straks nog maar zeventig bewo ners in het oude gebouw verblij ven, stijgen de kosten enorm. Denk alleen al aan dubbele stook kosten." In DrieMaasStede vragen ze zich woensdag 10 maart 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl niet altij d intussen af of de hang naar priva cy niet aan het doorschieten is. „Familieleden van een demente rende gruwen van de gedachte dat hun verwante op een tweeper soonskamer moet liggen", merkt lanwillem Das op. „Vanuit ons ei gen, gezonde perspectief bekeken moeten we er niet aan denken. Maar soms is met zijn tweeën be ter dan alleen." In de nieuwbouw van het Schie damse verpleeghuis is straks geen tweepersoonskamer meer te vin den. iedereen krijgt een privéslaap- kamer, precies zoals de moderne maatschappij dat eist. Maar mede werkster Nely Roodenburg vindt dat 'bijna spijtig'. „Ik heb hier ja renlang bewoners verzorgd. Ik zie vaak dat zwaar dementerenden zich angstig en depressief kunnen voelen. Ze zoeken het gezelschap van anderen juist op en liggen lie ver niet op hun eigen kamer. Voor hen is een tweepersoonskamer vaak een meer vertrouwde en veili ge omgeving dan een éénpersoons kamer." Hoogleraar Schols meent ook dat meerpersoonskamers niet automa tisch slecht zijn. „Maar daar zou eens fatsoenlijk onderzoek naar ge daan moeten worden." De naam mevrouw De Bie is gefin geerd. 65-plussers in Nederland van hen hebben een vorm ouderen ontvangen thuiszorg van zorg nodig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10