Proost, op je gezondheid i8| gezondheid Piekgebruik taboe Gevolgen Voor welke groepen is gebruik van alcohol onverstandig? maandag 8 maart 2010 ■mmwxmsmsv. Matige én regelmatige alcoholconsumptie heeft grote gezondheidsvoordelen! Dat stelt wetenschapper Henk Hendriks (TNO), die al jaren studie doet naar alcohol en gezondheid. „Piekgebruik is vanwege schadelijke effecten niet de bedoeling." door Will Gerritsen Een tip voor wie liever niet voortijdig de kraaienmars blaast. Neem één of twee glaasjes alcohol per dag. Wijn, bier, borrel. Mag allemaal. Ééntje voor mevrouw, twee voor het 'sterke geslacht'. Het is een leef regel, in de letterlijke zin, die me nigeen als muziek in de oren zal klinken, maar beslist niet voor ie dereen geldt: niet voor jongeren, verkeersdeelnemers, zwangere vrouwen en zo meer. Het is de rode draad in een met tal rijke wetenschappelijke verwijzin gen doorspekte brochure die door de Stichting Alcohol Research on der huisartsen en diëtisten wordt verspreid. Op basis van allerlei we tenschappelijke onderzoeken van de laatste dertig jaar luidt de klin kende boodschap: verantwoord al coholgebruik heeft verschillende gunstige gezondheidseffecten. Proost! Echter: één of twee glaasjes, is dat niet wat weinig? Wie zich in de materie verdiept, er is een grondi ge analyse van 34 gedegen studies over meer dan 1 miljoen personen beschikbaar, ontdekt dat de man die maximaal vier glaasjes per dag (vrouwen twee) nuttigt, gemid deld een even lang leven is bescho ren als de geheelonthouder. Of niet soms? „Hoe goed die getallen werkelijk zijn, is lastig te zeggen en daarom is het ook moeilijk goe de richtlijnen te geven", stelt on derzoeker Henk Hendriks (TNO, afdeling Kwaliteit van Leven), die betrokken was bij de totstandko ming van de brochure. „De Ge zondheidsraad adviseert twee gla zen per dag voor mannen en één voor vrouwen. Bij méér drinken, kan alcoholafhankelijkheid ont staan. Het is gewoonweg verstan dig de veilige hoeveelheid te kie zen. Eén a twee glaasjes zijn boven dien de gunstigste aantallen om de risico's op vroegtijdig overlij den te verkleinen." Enkele gezondheidsvoordelen van alcohol zijn natuurlijk al redelijk bekend. Zoals het feit dat hart en vaten wel varen bij matig alcohol gebruik. Het gevaar van hart- en vaatkwalen is 20 a 30 procent lager vergeleken met geheelonthouders. Een glaasje of wat heeft een gunsti ge uitwerking op het 'goede' cho- TNO-onderzoeker Henk Hen driks raadt piekgebruik - heel veel alcohol in korte tijd - met klem af. „Er is niets mis met een paar glaasjes, maar overdrijf het niet. Te veel drank heeft negatieve gevol gen voor de gezondheid, ook op korte termijn. Je bent sterk ontremd, waardoor de kans op ongelukken of fout gedrag stijgt. Je moet het ge zondheidsaspect niet als vrij brief gebruiken om los te gaan." Het is verstandig geregeld een dag alcohol over te slaan lesterol HDL en vermindert het- stollingsvermogen van het bloed. Hierdoor vermindert ook de kans op een beroerte. Hendriks: „Er is sprake van een preventief effect: matig drinken draagt bij aan de ge zondheid van hart en vaten, net zoals gewichtsbeheersing en li chaamsbeweging. Dit betekent ove rigens niet dat je een uurtje spor ten kunt inruilen voor een wijn tje." Wat zeker niet iedereen weet, is dat het alcoholische opkikkertje tot op zekere hoogte bescherming biedt tegen serieuze aandoeningen als diabetes type 2 en het zogehe ten metaboolsyndroom, een rijtje ernstige risicofactoren voor hart en vaatkwalen. Eén tot drie glaas jes per dag zouden de risico's op diabetes type 2 met 30 tot 54 pro cent verminderen en die op het vermaledijde metabool syndroom met 16 a 25 procent. Hendriks: „Deze bevindingen zijn recent, van de laatste jaren. De be wijslast met deze gunstige preven tieve uitkomsten is nu nog iets minder sterk dan bij hart en vaten, maar dat is een kwestie van tijd." Hoewel wetenschappers allerlei be wijsmateriaal aandragen voor de stelling dat rode wijn gezonder is dan een biertje of een borreltje, blijft Hendriks nuchter: „Wij den ken dat alcohol toch de belangrijk ste gezondheidsfactor is. De gunsti ge gezondheidseffecten die onder zoekers veelvuldig hebben waarge nomen, treden op bij alle soorten drank. Onderzoekingen naar alco holgebruik en gezondheid zijn over het algemeen lastig. Meestal drinkt men van alles een beetje. Is het eerlijk een Franse wijndrinker met een Duitse bierdrinker te ver gelijken? Een Nederlandse bier drinker is misschien een andere type drinker dan de Nederlandse wijndrinker, omdat hij wellicht juist in het weekend inneemt." Maar moeten we onze lever niet geregeld een dagje vrijaf gunnen? „Een of twee glaasjes per dag kan je lever goed aan. Maar het is wel verstandig geregeld een dag alco hol over te slaan: om voor jezelf te testen of je het glas makkelijk kunt laten staan. Alcoholafhankelijk heid kan er makkelijk insluipen." reageren? gezondheid@wegener.nl GUNSTIG Lager risico vroegtijdig overlijden. Lager risico herseninfact. Minder kans metaboolsyndroom. Minder kans op diabetes type 2. Lager risico complicaties diabetes. Kleinere kans op galstenen. Mogelijk minder kans dementie. Mogelijk minder kans botontkalking. ONCUNSTIG Hoger alcoholgebruik: groter risico op hersenbloeding. Bij één glas per dag stijgt de kans op borstkanker van 8,8 procent naar 9,5 procent. Grotere kans op mond- en keelkanker, vooral bij rokers. Ex-alcoholverslaafden lopen ook bij matig gebruik risico op terugval. Jongeren: stoort ontwikkeling van hersenen, botten en hormoonstelsel. Mogelijk riskant gedrag, verslavingskans. Verkeersdeelnemers: Reactiesnelheid vertraagt, ook bij matig gebruik. Kans op ongeval. Vrouw/man met kinderwens of inmiddels al zwangeren: Gevolgen voor vruchtbaarheid, gezondheid baby, kans op miskraam, groeiachterstand, complicaties. Mensen met riskant werk: Reactievermogen neemt af. Vóór of tijdens sport: Reactievermogen neemt af. Kans op blessures, ongelukken, mindere prestaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80