binnenland 15 Elektroshock is terug Zeeuwen worden eerste bij beroepenevenement Rechter mild door crisis Roemer: goed begin, moeilijkste komt nog DEPRESSIE Ouderen gebaat bij stroomstoten; effect op pubers onvoldoende bekend Stroomstoot roept epileptische aanval op Ouders te vroeg geboren baby's krijgen hulp naandag 8 maart 2010 De hersenen kort onder stroom zetten, blijkt effec tief om van diep depressieve gevoelens af te komen. Maar de gevolgen voor pubers zijn niet goed onderzocht. door Floor Ligtvoet Ze was een foutje van de natuur, dacht Marit. Daarom moest ze dood. Het broodmagere meisje (14) was al maanden opgenomen in een psychiatrische inrichting en weigerde te eten. Dat mocht ze ook niet, zeiden de stemmen in haar hoofd. Marit (niet haar echte naam) kwam uiteindelijk het bed niet meer uit, was zwaar depres sief en psychotisch. Gelukkig komt het niet vaak voor dat jonge pubers niet opknappen van therapie en medicijnen, zegt kinder- en jeugdpsychiater Catrien Reichart. „Dat zijn echt uitzonde ringsgevallen." Zelfheeft ze twee jongeren gekend waarbij zij als be handelaar met de rug tegen de muur leek te staan. „Wanneer een jongere suïcidaal is, niet eet en nauwelijks drinkt, is er geen tijd meer te verliezen." Die keren bleef er maar één optie over, aldus Reichart: elektroconvulsietherapie (eet), ofwel het toedienen van stroomschokken op het hoofd. „Ouders schrikken wel als je het voorstelt. Het is een uiterste red middel, maar ik vind wel dat je een kind deze behandeling niet mag onthouden." Bij Marit verdween na drie shock behandelingen haar doodswens. Ook de hallucinaties zijn niet meer teruggekeerd. Waarom de schokken - die een epileptische aanval veroorzaken - ook depres sieve gevoelens wegnemen, weet niemand. Maar dat ze werken, staat voor veel psychiaters als een paal boven water. Ouderen die kampen met ernstige depressies moeten volgens de nieu we richtlijn voor psychiaters snel ler behandeld worden met elektri sche shocks. De shocktherapie be strijdt de depressie sneller dan anti depressiva en verdient daarom de De hersenen kort onder stroom zetten is voor sommigen een effectieve manier om van zwaar depressieve gevoe lens af te komen. archieffoto GPD voorkeur. Bij volwassenen zijn de resultaten goed onderzocht, ver telt de Rotterdamse psychiater Walter van den Broek. Die kreeg de bijnaam 'Dokter Shock', omdat hij jaarlijks talloze malen shocks toedient. „Zestig tot tachtig pro cent van de patiënten geneest er van." Toch is het geen wondermiddel, want de behandeling kent een keerzijde. Patiënten zijn na afloop vaak ernstig verward en delen van hun geheugen kwijt. Deze herinne ringen komen meestal wel terug. Een enkele patiënt zegt moeite te blijven houden met lezen en schrij ven. Hoe het brein van een kind of pu ber, dat nog niet volgroeid is, op de stroomstoten reageert, is nooit goed onderzocht. In feite is het nog één grote witte vlek, een expe riment. Dat is ook precies de re den waarom ze stroomstoot-thera pie binnen GGZ Eindhoven niet als een optie zien. „Kinderen moe ten geen proefkonijn worden", vindt Bert van den Boomen, ma nager behandelzaken. „Laat de we tenschap eerst maar eens met be wijzen komen. Bij kinderen en jon geren moet je altijd terughoudend zijn. Dat geldt ook voor medicij nen. En die zijn nog stukken min der ingrijpend dan shocks." Het is dubbel om als samenleving wél te waarschuwen voor de geva ren van excessief drankgebruik op het groeiende brein, zegt Van den Boomen, en tegelijk shocks als be handeling aan te bieden zonder dat de gevolgen daarvan bekend zijn. Tijdens de ect-behandeling krijgt de patiënt onder narcose spierver slappers toegediend. De elektrische schokken met een pulsstroom van 0,8 tot 0,9 ampère en een duur van nog geen vijf seconden worden via elektroden op het voorhoofd toege bracht. Dat kan aan één of twee kanten (unilateraal en bilateraal) van het hoofd. De stroom veroor zaakt een epileptische aanval. Eet wordt in het algemeen gegeven in een kuur van gemiddeld twaalf ses sies (twee per week). In de richtlij nen wordt aangeraden de therapie te laten uitvoeren door een psychia ter die vaker shocks heeft toegei- end. rotterdam - Het regioteam van de Zeeland Sharks is nationaal kampioen geworden tijdens het be roepenevenement Skills Master, dat zaterdag gehouden is in Ahoy Rotterdam. Zo'n 300 vmbo'ers streden daar om de titel 'beste vakteam' en 'bes te regioteam'. Zeeland Sharks had concurrentie van twaalf regio teams. Het Zeeuwse team bestond uit de afdelingen Bouw, Zorg en Welzijn, Elektro en Handel en Ad ministratie van het Calvijn-college in Krabbendijke en de afdeling Groen van Edudelta. Ook bij de vakteams legden de Zeeuwen eer in. Het vakteam Han del en Administratie eindigde als eerste. Het vakteam Elektro behaal de een tweede plaats en het team Zorg en Welzijn wist een derde plaats te bemachtigen. Een medewerker van Skills Talen- tes noemde de prestaties van de Zeeuwse deelnemers des te opmer kelijker, omdat zij het zonder de er varing van voorrondes moesten doen. Andere provincies hadden zoveel aanmeldingen, dat er zeven voorrondes nodig waren. De Zeeuwen moesten dus de strijd aan met teams die al meerdere con currenten hadden verslagen. Q www.skills-talents.nl den haag - Rechters houden te genwoordig vaak rekening met de financiële crisis als zij straffen op leggen. Dat zegt de Raad voor de Rechtspraak. Bij kleine vergrijpen krijgen delinquenten lagere straf fen, omdat ze bijvoorbeeld door een langere detentie hun baan zou den kunnen kwijtraken. Het gaat om vergrijpen die voor de politie- of kantonrechter die nen, zoals heling, winkeldiefstal, mishandeling of verkeersmisdra- gingen. Op veel van die vergrijpen staat normaal gesproken een on voorwaardelijke gevangenisstraf van enkele weken tot maximaal een jaar of langdurige invordering van het rijbewijs. In plaats van een korte celstraf wordt nu bijvoor beeld een zware werkstraf opge legd. De zegsvrouw van de Raad voor de Rechtspraak beklemtoont echter dat het rekening houden met de persoonlijke of sociale om standigheden 'van alle tijden is'. De Arnhemse strafrechter Margo Somsen ontkent dat het loont om als verdachte je financiële misère te benadrukken. „Een drankrijder kan tijdelijk zijn rijbewijs kwijtra ken. Maar gaat het om een kleine zelfstandige die zijn auto beslist nodig heeft om zijn klanten te be reiken, dan kun je je afvragen of de straf in verhouding staat tot het delict", zegt Somsen. Gevaar voor rechtsongelijkheid is er niet, vindt ze. „Is er sprake van rechtsgelijk heid als iemand door dezelfde straf veel zwaarder wordt getrof fen dan een ander?" door Laurens Kok den haag - Een fris gezicht maar zeker geen broekie. Emile Roemer liet er de eerste dagen als nieuwe SP-leider geen misverstand over bestaan. Hij loopt al dertig jaar mee in de partij en komt dus ze ker niet net kijken. Maar er is ook een belangrijk verschil met zijn voorganger Agnes Kant. Hij heeft een 'heel andere vertrouwensrela tie' met partij-icoon Jan Marijnis- sen. Een marionet zal hij niet zijn. „Nu ben ik de godfather en nu be paal ik de koers van de SP in Ne derland." In zijn eerste mediaoptredens toonde Roemer zich zelfverzekerd. Wie denkt dat hij een tussenpaus is, heeft het mis. „Ik doe het voor de komende jaren." Met slechts drie maanden te gaan tot de verkie zingen staat de bij het grote pu bliek onbekende Roemer voor de opdracht zich in de kijker te spe len en de SP uit het slop te trek ken. Fouten mag hij niet maken: „Je krijgt maar één kans." Roemer bracht het er bij zijn eer ste persconferentie, vrijdag, goed van af. Behendig pareerde hij op de persbijeenkomst en later op ra dio en tv kritische vragen over het falen van Kant. Roemers stiel lijkt bedachtzamer dan die van Kant. Gevraagd naar haar uithaal rich ting Wilders (zij noemde de PW-leider een bedreiging voor de samenleving en verwees daarbij naar de Tweede Wereldoorlog) zei Roemer dat hij het ongeveer ook zo zou hebben gezegd, al achtte hij het niet nodig op de persoon te spelen. De grote test komt echter nog. Fractievoorzitters staan onder gro tere druk dan een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat. Straks bij de lijsttrekkersdebatten zullen erkende debaters als Halsema, Rut- te en Bos trappelen van ongeduld om zijn nieren te proeven. amsterdam - Zorgverzekeraars gaan hulp vergoeden aan veel te vroeg geboren baby's en hun ouders. Uit onderzoek is gebleken dat zowel baby's als ouders er baat bij hebben. Dat meldde verzeke raar Agis gisteren naar aanleiding van berichtgeving door de NOS. In Nederland worden jaarlijks ruim tweeduizend baby's veel te vroeg geboren. Hun ontwikkeling kan gepaard gaan met problemen. Door de baby's en hun ouders een jaar lang te laten bijstaan door kin derfysiotherapeuten kunnen die fors worden verminderd. Dat bleek uit het onderzoek waarbij het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam en Agis het voor touw hadden. Agis en andere zorgverzekeraars hebben van de Nederlandse Zorg autoriteit toestemming gekregen om deze zorg in de basisverzeke ring op te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5