21 zeeland 'Hoe heeft dit drama Plan ziekenhuizen 'Elke keer en PZC i maandag Noodkreet Amira bleef zonder resultaat Storm De krant 5 weken voor 15 euro! maandag 8 maart 2010 door Wim Hofman Eind februari wachtten we op een storm, die voor speld was. Eerst leek het windstil, maar toen be gon het hard te waaien. Bomen gingen scheef hangen, een tuin stoel woei om. Toch viel het wel mee met die storm, hier in Vlis- singen. Het was vooral elders in Europa noodweer... Vliegtuigen werden met zoveel geweld voort geblazen, dat de zuurstofmasker tjes vanzelf naar beneden vielen. Óf vliegtuigen vertrokken hele maal niet, zodat bijvoorbeeld op het vliegveld in Parijs honderden mensen moesten wachten. Vooral aan de Franse kust was het raak. Het water drong riviermondin gen in, golven sloegen stukken krijtrots weg, lagere gedeelten kwamen onder water te staan. On willekeurig denk ik op zulke mo menten terug aan de Beatrixvloed van 1953, toen door de aanhouden de wind het water hier in de Noordzee zo hoog werd opge stuwd, dat er in Engeland 1600 ki lometer kust werd verwoest en COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2:'informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl In het periodiek WereidRegio van 8 januari deed Amira, de moeder die zaterdagavond twee van haar kinderen verloor, al haar relaas. Enkele cita ten uit dat artikel. „Altijd dacht ik van het komt wel goed. Hij zal wel ver anderen. Maar het werd alleen maar slechter." Over de mogelijkheid met de kinderen in een op vanghuis te gaan: „Dat wil ik niet met de kinderen. grote stukken land onder water liepen. In Vlaanderen braken op 37 plaatsen dijken door, Oostende liep onder water en hier in Zuid west-Nederland waren er tot ver in het land overstromingen. Zo verdronken bijvoorbeeld in Fij naart, in Brabant, 76 mensen. Nu hebben we hier en daar wel op nieuw versterkte dijken, maar wat gebeurt er, als de Westerschel- de is uitgediept en het water door een soortgelijke storm wordt op gestuwd? Is het dan zo dat niet al leen die voormalige polders, maar ook andere stukken land en voor al Antwerpen, inclusief heel het laaggelegen industriegebied on der water lopen? Ik heb die muur tjes langs de oever van de Schelde bij Antwerpen altijd al tamelijk laag gevonden. Ik schat dat ze niet meer dan anderhalve meter hoog zijn. Ach, ik neem aan dat alles goed berekend is en dan maak ik me voor niets zorgen. Maar ja, als het zo waait word je haast onge merkt wat angstig en zenuwach tig... Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door David Duynmayer en Ali Pankow 'Dit Het Hoe heeft dit kunnen ge beuren?', schreeuwt Moechtar Koelijev zon dagmiddag uit voor het woonhuis aan de Oesterstraat in Zierikzee, waar de avond daarvoor de 19-jarige zus en het 9-jarige broertje van zijn vriend Haydar zijn doodgeschoten door hun va der. Haydar was op dat moment bij de buren. Moechtar is samen met een tiental vrienden bijeengekomen om ui ting te geven aan hun woede en wanhoop over dit familiedrama. „Dit had justitie kunnen voorkomen. Het was toch bekend hoe gevaar lijk die man was. Haydar heeft ons er alles over verteld", roepen de jon gens woedend en huilend door el kaar. Zij vragen zich af waarom de politie die gevaarlijke op wraak be luste man niet in de gaten heeft ge houden, terwijl zij zoveel van hem wisten. „Wat heeft een contactver bod voor zin? Haydar had de laat ste tijd steeds meer zorgen door bedreigingen van zijn vader. Hij voelde zich verantwoordelijk voor zijn moeder en zijn jongere broer." De man had volgens zijn Irakese echtgenote Amira in juli 2009 een mes bij haar keel gehouden en te gen haar gezegd: „Ik steek je neer." Een eerder contact- en straatver bod werd door hem stelselmatig overtreden. De verdachte zat na zijn aanhouding (op verdenking van huiselijk geweld en bedrei ging) in september eerst in voorlo pige hechtenis, maar op verzoek van zijn advocaat kwam hij vrij. Hij werd toen wel direct opgeno men in een gesloten psychiatri sche inrichting. Vanuit die kliniek mocht de man op geen enkele ma nier contact hebben met zijn echt genote en kinderen, maar dat spreekverbod lapte hij aan zijn laars. Ondanks het feit dat hij wist dat alle gesprekken in de inrich- had justitie kunnen voorkomen, was toch bekend hoe gevaarlijk die man was' ting werden opgenomen, belde hij met het thuisfront om zijn vrouw en dochter onder druk te zetten, hun aangiftes in te trekken. Ook nam hij vanuit die inrichting con tact op met een landgenoot. In dat gesprek vroeg hij om te helpen bij het aanschaffen van een wapen om zijn vrouw te doden. Omdat de Zierikzeeënaar de afspraken had geschonden, werd de man weer vastgezet in Torentijd en daarna overgeplaatst naar een ge vangenis in Lelystad. Daar zat hij zijn straf uit, die op 17 januari jongstleden afliep. En het was niet de eerste keer 18 november 2007: Een 38-jarige man doodt in zijn woning in Mid delburg zijn zoontje (5) en dochter tje (2 jaar). Daarna pleegt hij zelf moord. 24 december 2005: In een woning in Middelburg treft de politie de li chamen aan van twee meisjes van drie en vier jaar oud. De vader heeft de meisjes gewurgd en daar na zichzelf opgehangen. Geweld in huiselijke kring maakt meer dodelijke slachtoffers dan ge weld in het criminele circuit. Eén op de drie moorden en dood slagen in Nederland wordt veroor- zaakt door huiselijk geweld (bron: Bureau Beke, in opdracht van het Landelijk Programma Huiselijk Ge weld en de Politietaak). Bij huiselijk geweldzaken is het merendeel van de slachtoffers vrouw (69 procent) en 25 tot 55 jaar oud. Tijdens de onderzoekspe riode was zo'n 20 procent van de slachtoffers jonger dan 6 jaar. Geweld in relaties komt niet uit de lucht vallen. Het begint met controlerend gedrag, jaloezie, ex treem veel aandacht voor het doen en laten van de ander. De dader gaat macht uitoefenen via geweld. Een week voordat hij vrij kwam, uitte zijn echtgenote een nood kreet in het regionale blad Wereld- Regio. Zij was doodsbang voor eer wraak. Eerder al had zij een ge sprek met burgemeester Gerard Ra- belink en vertelde hem haar ver haal. Volgens de burgemeester is dat gesprek mede aanleiding ge weest voor het opleggen van een contact- en omgevingsverbod. Ver der wilde hij er in dit stadium niet op ingaan. Sjoerd Riddersma van het Cen trum voor Jeugd en Gezin zegt het gezin niet te kennen. Zodra.er spra ke is van huiselijk geweld worden volgens hem dit soort signalen doorgespeeld naar het Advies Steun punt Huiselijk Geweld Zeeland (ASHGZ). Hij wist niet of dat in dit ge val ook is gebeurd. „Dit had voorkomen kunnen worden", zegt Karim Monnikhof uit eigen erva ring te weten. Hij komt van oor sprong uit Egypte. „Mijn vader be dreigde ons ook, maar justitie heeft ons destijds goed be schermd. Het kan wel." Karim ken de de vermoorde dochter Zainab heel goed. Zij werkte samen met hem bij Cafétaria 't Centrum in Zierikzee. „Zij heeft mij verteld dat haar vader haar seksueel mis bruikte, maar ik mocht er met nie mand over praten." zie ook www.pzc.nl/familiedrama door Ali Pankow Schrijnend is het, zo schrij nend", zegt Philomene Op 't Hof voormalig coördinator van Vluchtelingen Werk Zeeland. Op het moment dat zij zaterdag avond tijdens de viering van Inter nationale Vrouwendag een emanci- patie-award kreeg uitgereikt, vol trok zich vlakbij een tragedie als ge volg van eerwraak. Jarenlang zette Op 't Hof zich in voor hulp aan al lochtone vrouwen. „Elke keer en elke keer weer ge beurt het ergens in het land en nu in Zierikzee. Juist deze vrouwen zijn zo kwetsbaar. Het is brood- Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 99 10 PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens In hel cololon treft u nadere informatie WATISNOUJE.NL De redactie van watisnouje.nl weet ook wat campagnevoeren is. Bekijk de video op www.watisnouje.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Het bericht dat de fusie tussen de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen versneld wordt doorgevoerd, is bij de vakbonden met scepsis ontvangen. „Ik wens ze veel succes, maar be twijfel of het gaat lukken", zegt Ja cob Riepe van het CNV. Hij doelt op de extra ruimte die in Goes no dig is om patiënten op te vangen, als er geen ambulances meer naar het ziekenhuis in Vlissingen rij den. Er is geen geld om bij te bou wen. „Ie kunt patiënten moeilijk op de stoep leggen. De Inspectie voor de Volksgezondheid zal moe ten kijken of de volksgezondheid niet in gevaar komt, met deze plan nen. Ook de ondernemingsraad van het ziekenhuis zal zich erover moeten buigen. Daar wachten wij als vakbondsorganisatie op." Mark Sroklage van Nu9i sluit zich daarbij aan. Hij benadrukt dat de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2