9 spectrum Zaterdag 6 maart 2010 Deze maand vertrekt de laatste lichting Nederlandse militairen naar Uruzgan. Om de twee weken mailt sergeant Kjeld uit Vlissingen PZC-verslaggeefster Ondine van der Vleuten over zijn ervaringen in Tarin Kowt, waar hij leiding geeft aan een pantsergeniegroep van zeven man. Belangrijkste taak is het opsporen van IED's ('bermbommen'). Sgt Kjeld heeft ook contact met een groep Zeeuwen in Kamp Holland (Tarin Kowt). Van: o.vandervleuten@pzc.nl Verzonden: zaterdag 6 maart 2010 Aan: kjeld@uruzgan.af Onderwerp: laatste lichting Uruzgan Hey Kjeld! Nederlandse bases A N CHORA Chora Tarin K°wt CHfNARTU SHAHIDI HASSAS Uruzgan AFGHANISTAN Kabul RAWOD nb Afghaanse overheid rekent distnct Cizab sinds 2006 tot Uruzgan anp bron reuters Nog even en je stapt op het vlieg tuig, richting Uruzgan. Was jij dat, aan de Nieuwendijk in Vlissingen, vorige week? Ik veronderstel dat je vóór je vertrek de kans hebt ge grepen om je vriendin nog eens even stevig te gen je aan drukken, een serieus gesprek te voe ren met je vader en 'Maak je geen zorgen!' te roepen tegen je moeder. Hoe stevig jouw rela tie is, weet ik niet, maar het lijkt me heel moei lijk een half jaar alleen per mail contact te heb ben. Misschien ga je naast je vrienden en fami lie ook de dagelijkse dingen missen, zoals een boulevardje pakken, of hagelslag, of het Hol landse lentezonnetje. Hoe warm is het nu in Uruzgan? Krijg je een beetje de kans om te ac climatiseren, als je aangekomen bent, of moe ten jullie gelijk aan de bak? Het lijkt me toch nogal een cultuurschok. Ben je daar op de een of andere manier op voorbereid, de afgelopen maanden? Laatst zag ik een oorlogsfilm waarin iemand zei: „Het eerste wat je leert, als je het leger in gaat, is wachten. Het leger is: wachten, en tus sendoor zo nu en dan eens actie." Voor jou is het nu wachten op het vertreksein. Ik kan me voorstellen dat je inmiddels wel aan wat actie toe bent. Maar ik hoop dat het niet te heftig wordt. Bermbommen - sorry, improvised explo sive devices, IED's - opsporen, dat zou voor mij een beetje té spannend zijn. Ik veronderstel dat je jezelf goed bewust bent van de gevaren die dat werk met zich meebrengt. Mijn zoon is nu zes en hij vindt het prachtig, militairen. Maar als ik eerlijk ben, moet ik er niet aan den ken dat hij voor het leger kiest. Wanneer gaat dat vliegtuig nou? Laat maar, dat mag je natuurlijk niet zeggen. Feind hört mit. Succes! Ondine Van: kjeld@uruzgan.af Verzonden: zaterdag 6 maart 2010 Aan: o.vandervleuten@pzc.nl Onderwerp: we zijn er klaar voor Salaam aleikum Ondine! Dat zou heel goed kunnen, dat je mij aan de Nieuwendijk zag. Het zon netje schijnt en ik maak daar nog even goed gebruik van door met m'n vriendin lekker te wandelen. Ook de motor is weer uit het vet ge komen. Heerlijk, zo nog even ontspannen. Mijn familie en vrienden staan achter me hoor, dat blijkt wel uit het afscheidsfeestje dat ik vori ge week zondag heb gehad. Op de foto zie je hoe ik probeer te kokkerellen zonder me te laten afleiden door mijn moeder en mijn vriendin. Wat is het toch fijn om te weten dat de mensen die je liefhebt, je volledig ondersteunen. Het zal wel even wennen zijn om zo lang van hen gescheiden te zijn, denk ik. Maar ik heb nooit echt problemen gehad met lange periodes van huis. Natuurlijk is dit wel even iets heel anders. Ik ga naar een oorlogsgebied waar sommige dingen niet van zelfsprekend zijn; dat zal zeker wennen zijn, ja. De temperatuur in Tarin Kowt is als we er aanko men wel lekker, 20°C overdag en rond 0°C bij duister. Het is een heel andere warmte dan hier in Nederland. Veel droger. De tijd dat we er zijn loopt de tempera tuur geleidelijk op naar 40° a 50 °C We kunnen dus lang zaam wennen aan de stijgende temperatuur. Of we gelijk aan de bak kun nen, hangt af van de situatie daar. Normaal gesproken heb je de tijd om samen met je voorganger alles rustig door te nemen: wat speelt er waar, hoe deden onze voorgangers bepaalde zaken, welke quala (Afghaanse woning) is ver dacht, materiaal overnemen en zovoorts. Wij zijn genisten en genisten zijn zoals ze dat noe men 'gevechtsondersteunend': wij zorgen dat andere eenhe den hun werk kunnen doen. Tijdens de trainingen in Neder land leren we al hoe we bepaalde situaties moeten aanpakken. We weten hoe we mogelijke gevaren met betrekking tot bijvoorbeeld 'search' kunnen herkennen. Search is het opsporen van verboden middelen, die voor bewijs vastleggen en in be slag nemen. In Uruzgan zijn die verboden middelen voornamelijk Improvised Explo sive Devices (IED's) of componenten daarvan. IED's zijn huisgemaakte bommen die op alle denkbare manieren tot ontploffing kunnen worden gebracht. Sommige gaan af als iemand er op gaat staan. Maar de Taliban proberen ook slachttoffers te ma ken met IED's die afgaan door een telefoon of een stukje vliegertouw. Zo zijn er meer voorbeelden. Of we de bermbommen gaan vinden is geen vraag, maar een weet. We gaan ze vinden en helaas moet ik ook de mogelijkheid onderkennen dat we sommige IED's niet zullen vinden. IED's worden steeds complexer en moeilijker te vinden. Maar goed, laten we hopen dat dat ons bespaard blijft. Of ik me bewust ben van de gevaren? Zeker. Maar ondanks het gevaar geeft het wel een kick als je zo'n ding vind. Je laat daarmee wel zien dat jij beter en slimmer bent dan degene die jou iets wou aandoen. Vanaf tiener wou ik al in dienst en mij bevalt het heel goed. Ik vond het, net als jouw zoontje, vroeger ook stoer en gaaf om een militair te zien. Maar maak je over hem maar nog geen zorgen. Mijn volgende brief komt vanuit Tarin Kowt. Grtzzz, Kjeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 99