7 spectrum Zaterdag 6 maart 2010 de pumps ze dat niet zien. Maar ze zagen het wel, maar wilden er niet aan." De zachtere benadering van Jeltine leidde tot een verwijdering. „Ik wilde niet thuis blijven, om te voorkomen dat er in mijn afwezigheid aan mijn stoelpoten werd ge zaagd." Uiteindelijk werd het tot een conflict uitge groeide geschil beslecht met een vertrekre- geling. „Op de dag dat daarover gesproken werd, werd ik geveld door een navelbreuk. Dat vond ik wel symbolisch, dat de breuk met mijn werk zich vertaalde in een breuk in mijn lijf." Het bleef niet bij een navelbreuk. De stress eiste zijn tol. „Ik heb altijd een heel strijd bare houding gehad: 'dit gaat me niet ge beuren'. Daar raak je dus uitgeput van." Ze kreeg ook angstaanvallen. „Ik denk ook dat de overgang een rol speelde. Alleen, dat is niet zo goed te duiden. Maar angst aanvallen en uitputting worden vaak in verband gebracht met wisselende hor- moonspiegels als gevolg van de overgang." Zijlstra is getrouwd en heeft kinderen. Voor mensen die denken dat de combina tie zorg-werk een rol heeft gespeeld: nee. „Ik heb werk en zorg altijd goed kunnen scheiden. Achteraf denk ik: ik had wel va ker bij mijn kinderen willen zijn. Aan de andere kant: ik had tijd voor mijn werk en tijd voor mijn kinderen. Tijd voor mezelf had ik helemaal niet." Ook Minca van Kuijeren ziet de combina tie van werken en zorgen niet als hét pro bleem. „Thuis was alles in orde. Ik werd zelf ook goed opgevangen door mijn part ner." Een andere mogelijke bijdrage aan haar burn-out ziet ze na enig nadenken wel. „Er is nog een periode geweest dat in mijn familie mensen ernstig ziek werden. Hoe wel de zorg niet zozeer bij mij lag, speelde het wel in mijn hoofd." Zowel Zijlstra als Van Kuijeren werkt niet meer bij de werkgever waar ze de stress op bouwden. Jeltine heeft nu een eigen coachingsbedrijf, Minca is met vervroegd pensioen en doet vrijwilligerswerk. Ze is na haar burn-out onder begeleiding van het in stress gespecialiseerde CSR-centrum wel weer aan het werk gegaan. „Zonder be geleiding lukte het me niet." Met kleine stapjes leerde ze zich weer te ontspannen, te ontdekken waar ze energie van krijgt. En ze ontdekte hoe je ervoor kunt zorgen dat de boel niet overkookt. „Probeer duidelijk je grenzen aan te ge ven", doceert ze. „Zoek naast je werk vol doende ontspanning. Als je lichamelijk niets doet, begin daar dan mee. Ga lekker bewegen. Als je je werk niet afkrijgt, ga dan niet door, maar vraag hulp, of probeer het toch uit te stellen. En luister naar je lijf Ben je moe, geef daar dan aan toe." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 97