5 spectrum Vruchten plukken! RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE op de planken Marjan Berk Zaterdag 6 maart 2010 Ik bel mijn schoondochter, die aan tafel zit met haar dochtertjes van drie jaar en negen maanden. Ik informeer of alles goed gaat Ja, alles gaat goed. Dan: „Veerle wil je wat vra gen!" Ik luister. „Oma, heb jij vriendinnen?" Mijn kleindochter, net drie jaar en bezig op de crèche een intens sociaal leven op te bouwen, onderzoekt dat leven. Vriendinnen, dat is het nieuwste. Op de crèche heeft ze ook vriendin nen en leert ze de pikorde van de populariteit kennen. Ik vertel haar van mijn vriendinnen, van wie een aantal ook oma zijn en ook van de jongere vriendinnen, die net als haar moeder kindjes hebben. Ze vindt het buitengewoon inte ressant. Gisteren ging ik bij ze eten. Bij binnenkomst zegt ze: „Ik ga cadeautjes inpakken voor jouw vrienden!" Ijverig begint ze een aantal playmobilpoppetjes in te pakken. „Veerle, dat zou ik niet doen. Mijn vrienden hebben al playmobilpoppetjes". Ze kijkt teleurgesteld nu haar vrijgevigheid wordt afgeremd. Ik weet iets beters. „Weet je, mijn vrienden vinden het vast heel fijn wanneer je een tekening voor ze maakt!" Ze knikt, ze vindt het ook een goed idee. Ijverig begint ze een enorme papieren olifant uit te knippen. „Vinden jouw vrienden dit wel mooi?" „Ja, vast wel. Maar misschien vinden ze het nog mooier wanneer je die olifant kleurt." Het beest wordt intens blauw en groen geschil derd, met rode stippen. Mijn vrienden zullen ver rukt zijn. Ze stopt de olifant persoonlijk in mijn tas. Ik voel mij bevoorrecht. Mijn een na jongste kleindochter die zich om mijn vriendenschaar bekommert. Mijn oudste kleinkinderen zijn al twintig en negentien jaar. Met hen heb ik weer een totaal ander contact. Het zijn adolescenten die bezig zijn een eigen leven te verwerven. Oma's zijn leuk hoor, maar ze behoren niet meer tot hun dagelijkse 'core business'. Welnee. Ze zijn heel aardig opgevoed, maar wanneer je ze kaarten stuurt, hoor je niks meer terug. Tot ze zelf op een dag jou een kaart sturen. En wee je gebeente, wanneer je daar niet op reageert! Hun opvoeding begint zich nu uit te betalen. „Waarom laat je niks horen? Vond je die kaart niet leuk?" Het zijn allemaal klassieke ogenblikken. Zo gaat het ook met het opruimen van de eigen kamer. Zolang ze nog in huis wonen, is die kamer meestal een grote anarchistische chaos. „Ruim je kamer op!", je kunt die kreet net zo goed door een luidspreker een aantal keren per dag laten omroepen, helpen doet het niet. Maar dan. Ze verlaten het nest, voor studie of werk. Ze gaan zelfstandig wonen. Bij mijn kinderen voltrok zich een wonder. Zo dra ze de eigen verantwoordelijkheid voor de ei gen rotzooi ondervonden, werden die kamers een voorbeeld van 'goed wonen'. Netjes, schoon, ik heb mij een aantal keren zeer verbaasd over hun voortschrijdend inzicht hoe ze, eenmaal los van de ouderlijke navelstreng, plotseling volwas sen gedrag gingen vertonen. Deze ervaringen vormen een pleidooi om consequent te blijven opvoeden. En ik zit tevreden in mijzelf te hum men, wanneer mijn driejarige kleindochter mij aan tafel trots laat zien, hoe papa haar heeft ge leerd met haar mond dicht te eten!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 95