TROON spectrum 2 Zaterdag 6 maart 2010 De Troon, de zesdelige televisieserie over onze eerste drie koningen Willem I, II en III, beslaat bijna de hele 19e eeuw. De serie begint van avond op Nederland 2. Erik de Bruyn tekent voor de regie. De krant sprak met deze van oor sprong Zeeuwse cineast, maker van onder meer de speelfdms Wilde Mossels en Nadine. Zijn liefde voor de film werd geboren in het nu tot de slopershamer veroordeelde Theater Mon- dragon in Zierikzee. door Aii Pankow Familieportret(vlnr): prinses Marianne (Bracha van Doesburgh), koning Willem II (Dragan Bakema), Anna Paulowna (Nanette Drazic), koningin Sophie (Loes Haverkort) en koning Willem III (Guy Clemens); midden voor: koning Willem I (Yorick van Wageningen) met kroonprins Willem IV op schoot. foto's Marton Vizkety Kostuumdrama? Geweldig! Zeker voor ie mand die zoveel van cinema houdt als Erik de Bruyn (47). Maar dan wel op zijn ma nier: zover mogelijk weggetrokken van de historische feiten. „Niet beginnen met een soort cal vinistische gepreoccupeerdheid. Wij leven nu, wij kij ken vanuit het nu naar de geschiedenis. Wij herinter preteren feiten, maar maken fictie hield de regis seur zichzelf voor. „Geschiedschrijving is altijd voor een deel vrije inter pretatie, dus mag ik ook mijn fantasie gebruiken. Mag ik zoeken achter de feiten. Mag ik minder dra matische tussenmomenten uit de levens van deze personen met elkaar verbinden. Met andere woor den: mag ik proberen een nieuw gezichtspunt te scheppen." De Bruyn had voor zichzelf genoeg argumenten voor een dergelijke aanpak. Het was alleen nog een kwestie van de producenten én scenarioschrijver Ger Beukenkamp er ook van te overtuigen. Dat bleek soms wat lastiger. In de ogen van de regisseur lemming film Wilhelmina van Pruisen Beppie Melissen Mimi Bianca Krijgsman Frederik Maffeo van der Grijn Prinses Marianne Brocha van Doesburgh Koning Willem I Yorick van Wageningen Koning Willem II (Guillot) Dragan Bakema (20-45 jaar) Jeroen Willems (vanaf 45 jaar) Anna Paulovna Nanette Drazic (21-45 jaar) Anna Paulovna Catherine ten Bruggencate (vanaf 45 jaar) Koning Willem III (Kleintie) Koningin Sophie Loes Haverkort Guy Clemens (20-50 jaar) Marcel Musters (vanaf 50 joar) Emma van Waldeck Pyrmont Elisabeth van Nimwegen Alexander Ward Weemhoff Kroonprins Willem IV (Wiwll) Egbert Jan Weeber Mathilde Sophie van Winden Willemientje Femke Stasse VANAF 6 MAART 3 20.15 UUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 92