'Dit is gewoon mijn ding' media rcï 39 Bij SBS reist ze deze weken voor Hart in aktie stad en land af om mensen uit de problemen te helpen. Tegelijkertijd probeert ze op RTL 4, samen met John Williams, ruzies te slechten in Bonje met de buren. Natasja Froger legt aan Monique Brandt uit waarom ze de nationale reddende televisie-engel is. heimwee tv j kd media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 6 maart 2010 M idden in de straat staat een camper gepar keerd. Een voor bij wandelend gezin gluurt nieuwsgierig naar binnen. De ver bazing is groot als de voorbijgan gers daar op het bankje in de cam per zomaar Natasja Froger zien zit ten. „Verrek, een BN'er in onze straat", mompelt de vader en drukt zijn neus nog maar eens blij verrast tegen het raampje. Het rustig wijkje in Hilversum is 'plaats delict' in de dezer dagen te filmen aflevering van het RTL-pro- gramma Bonje met de buren. Hierin bemiddelen Natasja Froger en John Williams bij soms al jaren sle pende kwesties. Of het nu gaat om oud zeer, zoals die al jaren bevoch ten boom op de tuingrens, of een kersverse vete over een nieuwe schutting. Het duo komt langs, hoort de details aan, bekijkt het probleem van alle kanten en draagt oplossingen aan. Natasja Froger: „Afgelopen week kwam René thuis met een verhaal over ie mand die heel wat had meege maakt. Ik zeg tegen hem: 'Elk ver haal heeft twee kanten'. Zegt hij: 'Ik kan wel merken dat je met dat programma bezig bent. Ga je nu mijn verhalen alleen nog maar vol ledig neutraal beluisteren?"' Inderdaad ontpopt Natasja Froger zich langzaam maar zeker tot de nationale reddende tv-engel. Nog tot eind april trekt ze voor RTL van Leiden naar Brabant en van Het Gooi tot het noorden voor het hulpprogramma dat sterk in de lijn ligt van Hart in aktie, waarmee ze wekelijks bij concurrent SBS is te zien. Wat haar betreft blijft ze, als Hart in aktie doorgaat, als free lancer voor beide zenders werken. „Dit is nu eenmaal gewoon mijn ding", aldus Froger. „Tv waarbij ik mensen kan helpen, past bij mij. Ik vind het echt onwijs leuk een avondje te gast te zijn bij Ik hou van Holland, maar dat is echt een malig. Ik wil het verschil maken met wat ik doe. In een programma als Bonje met de buren kan ik mijn ziel en zaligheid kwijt. Hart in ak tie, hetzelfde verhaal. Per seizoen krijgen we negenduizend mails en brieven, bizar. Mensen spreken me op straat aan voor hulp, ze komen aan de deur. Ik snap dat wel. Als je met je rug tegen de muur staat, grijp je alles aan. Er is echt behoef te aan dit soort programma's. Ik ben blij dat ik zo een hand kan uit steken." De burenruzie waarvoor ze deze dag opdraaft, lijkt voor een leek simpel en vooral overkomelijk. Buurvrouw Joyce heeft last van de herrie van twee andere buurvrou wen. Dat moet toch op te lossen zijn. „Ik denk dat dit de lastigste zaak is die we tot nu hebben ge had", zegt eindredacteur Wilma Westrus. „Vergis je niet, dit soort zaken duurt soms al jaren", waar schuwt Froger vervolgens als erva ringsdeskundige. „Vorige week, in Nijmegen, merkte ik ook weer dat er veel leed naar boven komt als we eenmaal aan de gang gaan. Dan denk je de ene dag dat het goed komt, maar als mensen na een nachtje malen weer bij je ko men, ben je nog verder van huis." Toch zijn al heel wat zaken wél op gelost, aldus Westrus. De gedreven heid van Natasja Froger is echt en dat voelen mensen, zegt de eindre dacteur. „Daarom werkt dit. We komen mensen tegen die al jaren bezig zijn met instanties. Flet ver trouwen daarin is weg. Vertrou wen dat er wél is als Natasja en John voor de deur staan. Het zijn wel échte mensen die écht naar je luisteren. John en Natasja hebben dat allebei. Ze geven je het gevoel dat ze naast je staan." De voor het hulpprogramma broodnodige klik met John, die is er, zegt Froger. „Hij is net als ik, ie mand die oprecht in mensen is geïnteresseerd. Ons geheime wa pen is dat we het met z'n tweeën doen en we allebei willen dat onze missie slaagt, al lukt dat echt niet altijd. Dat pretenderen we ook niet. Soms krijgen we zelf haast ru zie als we elk voor onze eigen men sen opkomen. „Ik heb genoeg aanbiedingen voor andere programma's gehad, maar als ik daarmee niets kan doen voor een ander, dan zeg ik nee. En als ik ergens voor ga, ga ik ook all the way. Ik heb het thuis te leuk en te druk en ik heb mijn goede doelen. En ik ben vooral ook moeder." De confrontatie tussen klaagster en medeflatbewoners Renate en Désirée, deze middag gefilmd in een belendend buurthuis, belooft niet echt een snel happy end, on danks de inspanningen van de ta feldame en -heer. Uit het gesprek tussen Joyce, die als diabetes patiënt soms aan fikse en luidruch tige stemmingswisselingen lijdt en haar buurvrouwen, ontstaat een heel ander verhaal dan dat waar voor John en Natasja oorspronke lijk kwamen opdraven. De buur vrouwen blijken schappelijk en toegankelijk, het probleem lijkt te liggen bij de bordkartonnen mu ren en bij Joyce zelf Als ze er echt niet uitkomen, of als blijkt dat al leen die ene bemiddelingspoging van de tv-makers niet genoeg is, wordt een mediator aangeboden. „Wij doen dit echt vanuit ons hart. Maar als het nodig is, halen we er deskundigen bij. Dat is wel zo netjes. We maken niet alleen te levisie, we werken met mensen!" U-l Hart in aktie, elke woensdag, SBS 6,21.30 uur. Bonje met de buren, elke donder dag, RTL 4, 20.30 uur. w Reageren? redactie.media@wegener.nl M*A*S*H In de serie Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. M foto CPO *A*S*H is een van de meest bekroon de en invloedrijk ste televisieseries al ler tijden. Deze comedy over een mobiel veldhospitaal Mobile Army Surgi cal Hospital) is gebaseerd op de ge lijknamige speelfilm van regisseur Robert Altman uit 1970 en liep van 1972 tot en met 1983. Centraal staan de belevenissan van het per soneel van de MASH-eenheid 4077 in de Koreaanse oorlog (1950-1953). Het mobiele zieken huis is niet meer dan wat armzali ge barakken, beschermd door een hoge berg en een mijnenveld en ligt vlak bij het front. De chirur gen verrichten er onder erbarmelij ke omstandigheden hun kunsten. In de serie is dat vooral de verdien ste van twee chirurgen: kapitein Benjamin Franklin Pierce (Alan Al- da), bijgenaamd Hawkeye, een bril jante chirurg, vol grappen en grol len voor wie geen enkele verpleeg ster veilig is, en zijn maat 'Trap per' John Mclntyre (na het vierde seizoen opgevolgd door B.J. HUnni- cutt). De twee zijn toegewijde art sen, die tegen hun zin zijn opge roepen voor militaire dienst. Ze hebben lak aan militaire discipline en drijven iedereen in het hospi taal tot wanhoop en razernij. Bui ten 'kantooruren' brengen ze hun tijd door met het zuipen van zelf- gestookte gin, rokkenjagen en vooral met het maken van (seksis tisch) plezier. Gemakkelijk doelwit is de sullige dokter Frank Burns, die een hartstochtelijke verhou ding heeft met hoofdzuster ma joor Margaret 'Hot Lips' Houlihan (Loretta Swit). Onvergetelijk zijn verder korporaal Walter 'Radar' O'Reilly en de hartveroverende tra vestiet korporaal Max Klinger, die zich gedraagt als een krankzinnige, maar toch niet met een S5-verkla- ring naar huis wordt gestuurd. Het bijzondere aan M*A*S*H is dat de show ook nü gedraaid had kunnen worden, in een militair ziekenhuis in bijvoorbeeld Afgha nistan of Irak. Het zou geheid weer een knaller zijn, want de gal genhumor uit de serie doet het in elke oorlog goed. Door heel de se rie loopt een ragfijne scheidslijn tussen komedie en drama, die door schrijver Larry Gelbart vak kundig en smaakvol wordt gekoes terd. M*A*S*H is een regelrechte aanklacht tegen de waanzin van ie dere oorlog. Die aanklacht wordt verpakt in cynische, zwartgallige woordgrappen en personal jokes, waarmee de hoofdrolspelers zich in hun bloederige omgeving staan de proberen te houden. René Vlems Natasja Froger (links) en John Williams bemiddelen voor het programma Bonje met de buren bij langlopende buren ruzies: „Soms krijgen we zelf haast ruzie als we elk voor onze eigen mensen opkomen." foto Nick van Ormondt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 79