:<s Zelf schone energie produceren 29 wonen vraag antwoord [GS Is mijn Cambodjaboom nog wel te redden of kan ik maar beter snel stekken gaan nemen? Het lijkt wel of ons mooie, groene gazongras verstikt of verrot is. Wat kunnen we doen? wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 6 maart 2010 Met 17.000 inschrijvingen was deze week de bodem van de subsidiepot voor zonne-energie (69 miljoen euro) snel in zicht. Voor consumenten en bedrijven die een groot aantal zonnepanelen wensen, wordt vanaf 31 mei nog 24 miljoen euro verdeeld. Wie de eerste boot heeft gemist, kan zich voorbereiden op een mogelijke nieuwe ronde in 2011. door Cor-Peter Pasma Toen de regering in 2008 begon met het verstrek ken van subsidies aan particulieren die groene energie produceren, was dat een enorm succes. De edities van 2008 en 2009 waren binnen een dag 'uitverkocht'. Zo ook dit jaar, al duurde het iets langer voor dat de bodem van het potje voor 'kleingebruikers' werd bereikt. Reden daarvoor is wellicht dat de aanschafprijs van zonnepanelen, ondanks de subsidie, nog altijd hoog is. In relatie tot het huidige economische klimaat kan dat een kleine aarzeling hebben veroor zaakt. Bovendien is het installeren van zonnepanelen niet alleen een hele klus, maar ook een aanzienlij ke investering die niet direct wordt terugverdiend. Om voor subsidie in aanmerking te komen, zijn er voorwaarden waaraan moet worden voldaan. Als eerste stelt de overheid eisen aan de opbrengst van de installa tie. In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht, krijg je geen geld voor de aanschaf van de zonnepa nelen, maar voor de productie van schone energie. Dit jaar kwam een inschrijver in aanmerking voor het 69 miljoen euro-potje 'Zon-PV klein' als de installatie minimaal 1.000 wattpiek kan leveren. Ter ver- Het laten plaatsen van zonnepanelen op het dak kost gemiddeld 1500 euro. foto's ANP gelijking: voor het het nog volle 24 miljoen-potje 'Zon-PV groot' wordt een installatie met mini maal 15.000 wattpiek verlangd. Om die kleinste vereiste hoeveel heid stroom uit de zon te halen, is een installatie nodig van minimaal 8 vierkante meter. Ter indicatie: Een installatie van 12 vierkante me ter voldoet om een gemiddeld ge zin van stroom te voorzien. De prijs van zonnepanelen schom melt tussen de 3 a 4 euro per Watt piek, zodat de minimale investe ring 3.000 a 4.000 euro is. Mensen met twee rechterhanden kunnen een doe-het-zelfpakket kopen. Wie 'soepeitjes' voor subsidie in aanmerking wil komen, kan beter een installatiebedrijf inschakelen. Afgezien van het plaatsen van de panelen moet er ook nogal wat technisch werk gebeuren in de me terkast. Het beste is de panelen aan te sluiten op een aparte groep en te voorzien van een meter die de bruto-opbrengst van de pane len meet. Zo'n meter kost 90 euro. De kosten van laten installeren, zijn deels afhankelijk van de plek. Wie zijn panelen op de grond in de tuin plaatst, is goedkoper uit dan wanneer de panelen boven op het dak worden geplaatst. Gemid deld komen de kosten voor plaat sing op het dak uit op 1.500 euro. Wie het na wil rekenen, kan op de site www.esdec.nl een berekening maken. Deze leverancier van doe- het-zelfsystemen heeft op de site een calculator die een duidelijk overzicht geeft van de kosten. Als de panelen geïnstalleerd zijn, moet de installatie worden aange meld bij Certiq. Zij bepaalt of de installatie voldoet. Zorg wel dat je pas overgaat tot aanschaf van een installatie als je zekerheid hebt dat je subsidie krijgt. Voor 'Zon-PV groot' bestaat die mogelijkheid dus dit jaar nog. Een volgend kabinet mag bepalen of voor 2011 weer een categorie 'Zon-PV klein' wordt ingesteld. Zonder subsidie bespaar je alleen op de prijs van gewone, grijze stroom, wat in de praktijk neer komt op circa 100 euro per jaar (8 vierkante meter). Met subsidie is de investering van de installatie binnen vijfjaar terugverdiend. AgentschapNL (voorheen Sen- terNovum), de instantie die de subsidies regelt, geeft 15 jaar lang een vaste prijs van 0,47 euro per kilowattuur voor de op het dak op gewekte stroom. Het eerste deel van dit bedrag wordt betaald door de energieleverancier en verre kend met de energierekening. Voor 2010 wordt door de bedrij ven 0,225 euro per kilowattuur be taald. Van de resterende 0,249 eu ro wordt op basis van de verwach te opbrengst zo'n 80 procent di rect uitgekeerd, waarna de rest aan het einde van het jaar, wanneer de exacte hoeveelheid opgewekte energie bekend is, wordt betaald. Youtube.com/user/agentschapnl laat verschillende, verhelderende filmpjes zien over de verwachte opbrengst. Bedenk wel dat het voorbeeld op die site uitgaat van een installatie die 3,5 wattpiek le vert. Dat komt neer op 25 vierkan te meter zonnepanelen, die bij el kaar ruim 10.000 euro in aanschaf kosten. Wanneer de zon gaat schij nen, levert die installatie dan wel ongeveer 1.500 euro per jaar op. www.agentschapnl.nl www.esdec.nl www.milieucentraal.nl fW Reageren? redactie.wonen@wegener.nl door Bauke Boersma redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Marieke Abelen kocht vorig jaar een Cambodjaboom Plumeriavia inter net. Die deed het goed in de zomer, maar toen kwam de winter. „De kas was denk ik te vochtig. Aan de top zitten knoppen en jonge bladeren, die er fris en strak uit zien. Maar de bast aan de wortelhals is zacht en lijkt los te zitten. Kan ik de plant redden, door bijvoorbeeld te dompe len in water van 40 graden? Of kan ik maar beter snel stekken nemen?" „Vocht zal inderdaad de boosdoener wel zijn", weet expert Romke van de Kaa. „Maar misschien was het in de kas ook wel te warm. Een Plume ria frangipani is bladverliezend, de bloemen geuren sterk. Als in het na jaar het blad gevallen is, moet de boom vorstvrij worden weggezet en mag hij in de winter bijna geen wa ter hebben. Zorg er wel voor dat de potkluit niet geheel uitdroogt. In dit geval lijkt het dat de boom dood gaat, dompelen in warm water ver snelt dat slechts. Snel stekken ne men, is de beste manier om de boom alsnog te doen voortleven." Geduld is een schone zaak. Ja, dat klinkt als een cliché. Maar het is wel hét antwoord op de vraag van Riky en Henk Woestenenk. Zij zaaiden in augustus nieuw gazongras in en het resultaat kon hen in hoge mate be koren. Maar nu, een herfst en een winter met veel sneeuw later, is het gras onherkenbaar lelijk. „Er zijn veel lichte plekken, alsof de boven ste graslaag is verstikt of verrot. Wat is dit, wat moeten we doen om weer een mooi gazon te krijgen?" „De sneeuw is nog maar net weg", maant expert Romke van de Kaa de twee tot kalmte. „Ik zie overal gele gazonnen, dat trekt over enkele we ken bij. Ik vermoed dat er tijdens de vorstperiode op het gras is gelopen. Misschien een sneeuwpop gemaakt? Daardoor kan het gras beschadigd zijn. Als je op besneeuwd of bevro ren gras loopt, wordt het geel. Maar geduld doet wonderen. Er kan wor den bijgezaaid als het gras in mei nog altijd geel is." Want geduld is dan wel een schone zaak, het hoeft ook weer niet eindeloos te duren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67