wonen Sterhyacinten Zomerbol van 2010 Zaterdag 6 maart 2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 De dahlia 'Nuit d'Eté' is door een jury van groendeskundigen uitgeroepen tot Zomerbol van 2010. Deze spectaculaire dahlia heeft donkerrode, cactusachtige bloemen en is een echte aan winst voor de zomertuin. Wie deze zomer wil genieten van de 'Nuit d'Eté' moet wel aan de slag. Dahlia's en andere zomer- bollen moeten in het voorjaar, zo vanaf half april als de nacht vorst voorbij is, de grond in. Liefst op een zonnig plekje. Van augustus tot in het najaar komt de 'Nuit d'Eté' tot bloei. Juist op het moment dat veel tuinen wat extra kleur kunnen gebruiken. 'Nuit d'Eté' is een cactusdahlia met dubbele bloemen en smalle, puntige bloemblaadjes. De zwart- rode plant wordt 120 centimeter hoog en geeft bloemen van wel 12 centimeter groot. De dahlia combineert goed met kattekruid, lampepoetsersgras en bamboe. In een bak van 1.20 bij 1.20 meter kun je al heel wat verschillende gewassen kwijt. foto Shera van den Wittenboer ZELF AAN DE SLAG Wie zelf een 'makkelijke moestuin' wil aanleggen, kan op de site van Jelle Medema kijken. Daarop staan een overzichtelijk stappenplan en verwijzingen naar moestuinblogs. Onder meer de Wiltfang en Wei koop leveren kant-en-klare vierkan- temeter(moes)tuintjes. Laatstge noemde winkel heeft overigens een aanbieding: 9,95 euro voor een plankenbouwpakket. Vreekens zaadhandel verkoopt pa nelen waarmee je snel een ver hoogd zaaibed in elkaar zet. www.makkelijkemoestuin.nl www.dewiltfang.nl www.welkoop.nl www.vreeken.nl Verwilderen. Het woord alleen al roept romantische visioenen op van velden van kievitsbloemen die wiegen in de wind. Of van oude bomen waaronder het blauw ziet van de sterhyacinten. En dat is wat je wilt als je bloembollen plant: dat ze zich naar hartelust uitzaaien en dat ze het voorjaar extra feestelijk maken met een gevoel van rijkdom en overdaad. Maar de praktijk is soms weerbarstig, want niet ieder bolge was verwildert. Om te beginnen zijn er bloembollen die he lemaal niet verwilderen en waarvan je ieder jaar nieuwe moet kopen omdat de overjarige bollen alleen nog wat groe ne sprieten geven. Beruchte bloembollen zijn in dit kader tulpen, sommige sieruien en hyacinten. Maar het is moei lijk te generaliseren, want veel hangt af van de grondsoort waarop wordt getuinierd. Op zware, kalkrijke klei kunnen hyacinten het jarenlang volhouden, hoewel hun bloemen nooit meer zo groot Worden als toen ze werden geplant. Ge lukkig maar, zou ik zeggen, want door hun slankere bloem trossen worden ze alleen maar sierlijker. Een bolletje dat altijd en overal van jaar tot jaar in grotere aantallen bovenkomt, is de ster hyacint. De bekendste sterhya- cint is Scilla siberica, de oosterse hWpjL sterhyacint. De naam Scilla roept misschien associaties op met het zeemonster Scylla uit tV b&jjsH de Griekse mythologie, maar de Oosterse sterhyacint bloeit met f ps een onschuldig blauw klokje VgKi vroeg in het voorjaar. Zo vroeg, r MQ dat de bloemen te com- je in het voorjaar ho- Scilla mischtschenkoana. ningbijen ziet rondvlie- foto Romke van de Kaa gen met blauwe klomp jes stuifmeel aan hun poten, weet je dat er sterhya cinten in de buurt moeten bloeien. Een tweede soort is Scilla bifolia, de vroege sterhya cint die inderdaad nog vroeger bloeit dan Scilla sibe rica. Bij deze soort knikken de bloemen niet; ze kij ken je aan, waardoor ze minder goed bestand zijn tegen slecht weer. Scilla bifolia wordt tot de stinzen- planten gerekend, omdat de plant in het noorden van het land op landgoederen is verwilderd. De meest overvloedig bloeiende Scilla luistert naar de naam Scilla mischtschenkoana. Scilla mischtschenkoana is de enige sterhyacint die van nature wit bloeit. De bloembla den zijn wit met een dun blauw streepje in het midden. De bloëmsteeltjes zijn kort en daarbij bloeit deze soort zo over dadig, dat het lijkt alsof iemand in de tuin uitbundig met bloemen heeft lopen strooien. Van alle sterhyacinten bloeit deze het langst. Begin niet te groot. Eén bak is al genoeg voor wat sla en kruiden. De meeste groentes houden van zon. Kies een zonnige niet te natte plek waar je goed bij kunt. Gebruik afvalmateriaal voor de bakken. Rechtopstaande stoeptegels, steigerplanken, met een beetje fantasie is veel materiaal geschikt voor hergebruik. Goedkoop en duurzaam. Voor kinderen is een kleinere bak van 90 bij 90 centimeter beter, omdat ze kortere armen hebben en anders niet overal bij kunnen. Maak klimconstructies, bijvoorbeeld voor boontjes en tomaten. Ook dit kan low budget met snoeihout, verwarmingsbuis of gaas. Als je te dik hebt gezaaid, kun je zaailingen beter wegknippen dan uittrekken. Dan beschadigen achterblijvende plantjes niet. Voor een grote en een kleine moestuin geldt: hoe meer variatie, hoe minder kans op schimmels, ziekten en andere narigheid. Zet een emmer naast elk groentebedje, met een kopje of bekertje erin. Zo kun je de planten regenwater geven, aan de voet. Makkelijk en geen verspilling. Bestrooi het zaaibed na het oogsten met wat compost. Kweek liever niet steeds hetzelfde op dezelfde plek. VAN JELLE MEDEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64