[GS reizen@wegener.nl X y reizen 799.- 399»' De bergen in het Zwitserse kanton Ticino zijn minder ruig dan elders in het land. In de dalen liggen het Lago Maggiore en het meer van Lugano. De aan Italië grenzende regio is beroemd om zijn tuinen. Sophia Geuze keek er rond. »SJ 024-3650360 Zaterdag 6 maart 2010 BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in midden Frankrijk o.b.v. halfpension j - 6 nachten in 4* Aquahqjel Onabrava in Malgrat de Mar in een 2-pers.kamer, v.v. faciliteiten j 3 nachten in 4'hotel Pioleys Resort en Spa in een 2-pers.kamer v.v. faciliteiten Goed verzorgd ontbijt- en dinerbuffet Excursies met de bus (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in de omgeving van Berlijn 2 nachten in de omgeving van Praag 3 nachten in de omgeving van Boedapest 3 nachten in de omgeving van Wenen 1 nacht in Zuid Duitsland Ontbijt en 3 gangen diner Excursies met bus (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar+chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Ook bij Bolderman Excursiereizen geen verplichte aanbetaling! NOORWEGEN ROVINJ/ VRSAR PRIMOSTEN slechts v.a. slechts v.a. (*40 4.1 IA- BIJ DE PRUS INBEGREPEN Overtocht met nachtboot v.v. in een comfor tabele hut incl. smorgasbord ontbijtbuffet 7 nachten in 3* hotels tijdens de rondreis in een 2-persoonskamer met douche en toilet Dagelijks ontbijtbuffet 3-gangendiner/buffet Genoemde ferry's (boottochten) Excursies met de bus (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar+chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten de omgeving van Zuid-Duitsland o.b.v. halfpension 7 nachten in een goed middenklasse hotel in een comfortabele kamer met bad/douche en toilet o.b.v. halfpension Dagelijks ontbijt en 3-gangendiner Excursies met de bus (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Diverse vertrekdata. Diverse vertrekdata. •Locarno Ascona r ZWITSERLAND Brissago 1 1 Lugano Meer TALIE van Lugano Morcote 'f*' L ago Maggiore Crote foto: Vanaf het Meer van Lugano lijkt Morcote tegen de bergwand aangeplakt. foto Ticino Toerisme Kleine foto: In het Parco Scherrer wandel je onder meer door een nagebouwde Romeinse wereld. foto GPD zijn plannen voor een lift, maar cri tici vrezen dat het park daardoor zijn charme verliest. Wie toch in Morcote is, moet ze ker de kerk Santa Maria del Sasso en het plaatsje zelf bezoeken. Van af het meer is de kerk goed te zien. Eenmaal op het vasteland niet meer, want ook de kerk is tegen de bergwand gebouwd. Na een klim van vierhonderd traptreden staan we voor kerk. Voor katholie ke pelgrims was de gang naar de kerk meteen een vorm van boete doening. We voelen waarom. Langs de trap omhoog wordt in muurschilderingen de lijdensweg van Christus uitgebeeld. Santa Ma ria del Sasso is gebouwd tussen de vijftiende en achttiende eeuw. De kerk heeft daardoor zowel kenmer ken van de barok als van de renais sance. Wie er binnengaat en aan het donker gewend is, ontwaart kleurrijke muurschilderingen en een barokorgel. Ook het westelijker gelegen Lago Maggiore kent pittoreske tuinen. Z.e liggen op de eilanden van Bris- sago en zijn bereikbaar per boot vanuit Ascona. De eilanden wer den in 1885 eigendom van barones Antonietta Saint Leger, de vrouw van een Ierse baron. Ze gebruikte ze voor ontmoetingen met schil ders, dichters, schrijvers (onder wie James joyce) en musici en voor haar verzameling exotische planten. Toen ze financieel aan de grond zat, verkocht ze het eiland aan een Duitse zakenman. Hij liet de huidige villa en haven bouwen en ging verder met het aanleggen van tuinen. In 1949 kocht het kan ton Ticino de eilanden. Een jaar la ter ging het grootste eiland, San Pancrazio of Isola Grande, open voor het publiek. Het kleinste ei land, Isola di Sant'Apollinare (of Isola Piccola), werd teruggebracht tot zijn oorspronkelijke staat en werd verboden gebied zodat plan ten en dieren er in alle rust kun nen bloeien en broeden. Terwijl in Parco Scherrer vooral beelden en voorwerpen centraal staan, draait het in Brissago om planten en bomen. Scherrer maakt onderscheid naar bescha ving, Brissago naar regio's: subtro pisch Azië, Australië, Zuid-Afrika en Noord-Amerika. De oudste boom in Brissago, een eucalyptus van 120 jaar en ruim 30 meter hoog, dateert uit de tijd van de ba rones. Inmiddels zijn er ongeveer 1.500 verschillende plantensoorten verzameld. De meeste bloeien in het voorjaar, maar de bezoekers boot meert van eind maart tot half oktober aan bij het eiland. De temperatuur komt zelden onder nul, ideaal voor de planten. In Brissago is een opvallende verza meling vleesetende planten. Ver der zijn er een bamboebos, citrus- bomen, palmsoorten, theeplanten, rododendrons en andere azalea's. De villa in de tuin is omgebouwd tot restaurant en expositieruimte, voor de kinderen is een speur tocht en wie dat wil, kan pootjeba den aan een ongerept strandje. Ga ook even buurten in Ascona. Het gewezen vissersdorpje heeft een oude binnenstad en een pro menade met patriciërshuizen, ter rassen en hotels. De sfeer is, net als in Morcote, mediterraan, de rest is Zwitserse netheid. -www.swissminiatur.ch www.myswitzerland.com www.ticino-tourism.ch www.morcote.ch www.isolebrissago.ch Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Aan het Meer van Luga no ligt in het plaatsje Morcote de tuin van Scherrer. Vanuit Luga no is het schilderachti ge stadje makkelijk bereikbaar met de boot. Parco Scherrer is aange legd in opdracht van textielhande laar Arturo Scherrer (1881-1956) en is nu eigendom Van de stad Morco te in het zuid-Zwitserse kanton Ti cino. In de tuin kan een reis over de wereld gemaakt worden. Het park ligt tegen een berghelling aan. Via de trapjes komen bezoe kers steeds in een andere wereld. In de tuin staan gebouwen die ze ven culturen verbeelden. Van de oude Romeinen tot een zonnetem pel en de Arabische wereld. De ge bouwen vormen de vitrines waar in voorwerpen staan rond de the ma's. Op verschillende hoogten zijn fonteintjes en bankjes om van de kunst, de planten en het uit zicht te genieten. De planten en bomen komen uit verschillende werelddelen. Er groeien pijnbo men, cederbomen, bamboe, euca lyptus, Chinese magnolia's en kamperfoelies. Door de grote hoog teverschillen is Scherrer slecht toe gankelijk voor minder-validen. Er ITALIË Voor brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Industrielaan 8 - 3903 AB VEENENDAAL BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in omg. Z-Duitsland o.b.v. halfpension 2 nachten in de omgeving van het Gardameer 2 nachten in de omgeving van Rome 3 nachten in de omgeving van Sorrento 1 nacht in Chianciano Terme in omg. Siena 1 ovornachting in Montecatini Terme bij Pisa Dagelijks ontbijt en een 3-gangen diner Excursies met de bus (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55