u 15 reizen reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 6 maart 2010 Ché en Fidel achterna Miami COLF VAN MEXICO Havana anto Dor Varkensbaai Trinidad #Santa Clara CUBA Santiago de Cuba ATLANTISCHE OCEAAN ntanamo HAÏTI 100 km JAMAICA Als we zijn teruggekeerd op de autopista Ai lo zen we eerst Roberto, mét zijn maandsalaris van ïo CUC aan toeristenpeso's. De lucht trilt nerveus boven het verraderlijk slechte wegdek. Er broeit onweer. Voordat we Santa Clara berei ken, breekt de hel los. Met bakken komt de re gen naar beneden. Stapvoets omzeilen we over stekend vee, een onverlichte oldtimer of een paard en wagen. We zijn opgelucht als een jine- tero (hosselaar) op de fiets ons in de eenrich- tingsstraatjes van Santa Clara naar de warme huiselijkheid van een casa particular (een soort bed and breakfast op z'n Cubaans) loodst. De volgende ochtend staat een reusachtige Ché Guevara te stralen in de zon boven het immen se Plaza de la Revolución in Santa Clara. Met een schril fluitje roept een wacht bij het stand beeld een toerist tot de orde, die meent dat hij met ontbloot bovenlijf de in brons gegoten half god mag benaderen. Stilte is hier op zijn plaats. Onder het Monumento Ernesto Ché Guevara zijn diens overblijfselen bijgezet. Ze zijn in 1997 overgebracht uit Bolivia, het land waarin Ché in 1967 door het door de CIA gesteunde leger werd vermoord. Aanpalend geeft een verheerlij kend museum een overzicht van het leven en de tragiek van de arts en vrijheidsstrijder. Santa Clara zal voor altijd verbonden blijven aan de naam van Ché Guevara. Met een ongere geld zooitje barbudos, bebaarde guerrillastrij ders, bond hij hier in opdracht van Fidel eind 1958 de strijd aan met de tien keer grotere leger macht. De bedoeling was met de inname van het strategisch centraal gelegen Santa Clara de aanvoer van wapens naar de oostelijke berg- jungle Sierra Maestra af te snijden, zodat de op standelingen er vrij spel kregen en een bruggen hoofd verwierven naar de hoofdstad Havana. De missie leek vrijwel onmogelijk en er zijn Cu banen die twijfelen aan de motieven van Cas tro, die jaloers zou zijn geweest op Guevara's populariteit. Niettemin slaagde Ché erin een ge pantserde legertrein met ruim driehonderd sol daten te veroveren. Langs het spoor zijn een paar schots en scheef geplaatste treinwagons in gericht als museum ter nagedachtenis van Ché's actie, dje volgens de revolutionaire ge schiedschrijvers de strijd om de macht defini tief besliste. We keren terug naar de hoofdstad. De bruisen de metropool moet er een halve eeuw geleden, toen de revolutionairen er triomfantelijk bin nentrokken, niet veel anders hebben uitgezien. Met dezelfde koloniale gebouwen en dezelfde Amerikaanse auto's. Alleen waren die in 1959 noch niet vervallen, gebutst of versleten. Gedeukt is in Havana ook het vertrouwen in het communisme. Weinigen zeggen het hard op, maar de revolutie is vooral nog interessant om er bij de toeristen munt mee uit te slaan. Neem Juan, die bij de voormalige ambtswo ning van Guevara bij het Fortaleza de San Car los de Cabana best voor een paar CUC's of lie ver nog dollars op je auto wil passen. Voor een dollar extra ontbloot hij graag de tatoeage van Ché op zijn bovenarm voor een foto. Tekenend is dat de oogverblindend witte Chris tus, die over de Canal de Entrada het oude Ha vana zegent, tegenwoordig meer bezoekers trekt dan de Cabana, terwijl dat fort toch een belangrijke rol speelde in de revolutie. Hier werd de jonge jurist Fidel Alejandro Castro Ruz WÉ gevangen gehouden na de mislukte coup in SM 1953. Ook in het voormalige presidentiële paleis zijn meer buitenlanders dan Cubanen. Toch is de aandoenlijke en belegen expositie in dit Mu- seo de la Revolución nog altijd de moeite waard, vooral omdat het inzicht geeft hoe het regime de voorbije vijf decennia heeft aangeke ken tegen de wereldorde en tegen de Amerika nen. Koddig zijn de spotprenten van de 'agres sors' Ronald Reagan en George Bush, leerzaam de resultaten van de succesvoile alfabetiserings campagne van de revolutie. In de tuin staat on der meer de Grapgw, de boot waarmee Castro, Guevara en een handjevol companeros in 1956 vanuit Mexico vertrokken naar Cuba om de we reldgeschiedenis een andere wending te geven. V 4 Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Op Cuba is veel meer te zien. Bij voorbeeld de Commandancia de la Plata bij Santo Domingo, het hoofdkwartier van Fidel Castro in de jungle van de oostelijke Sierra Maestra, alleen te voet of op een ezel te bereiken. In een voormalige klooster in Tri nidad is nu het Museo Nacional de la Lucha Contra Bandidos ge vestigd, boeiend vanwege het lang durende verzet van contrare volutionaire 'bandieten'. De Cueva de los Portales, een moeilijk bereikbaar grottencom- plex in de Cordillera de Guanigua- nico. Hier hield Ché Guevara zich onzichtbaar voor Kennedy's U-2-verkenningsvliegtuigen. -«WSlsi Oude Amerikaanse auto's sieren nog steeds het straatbeeld in Cuba, maar ze worden wel steeds schaarser/ foto's Arjan Leenhouts/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51