21 zeeland Sta je op de boulevard, Provincie kort met 20 procent PZC i Verwarring Fieters in Zeeland kunnen straks extra streekinforma- tie beluisteren via hun telefoon of bikespeaker, zodat de beleving van het gebied nog intenser wordt. De krant 5 weken voor 15 euro! zaterdag 6 maart 2010 Verwarring, dat is mijn gevoel na de verkiezin gen. Niet eens vanwege de gevolgen voor de ge meenteraden, maar door de ver wachting dat de PW in juni wel eens de grootste partij kan zijn. Ik begrijp gewoon niet dat mensen met hem meegaan in zijn redene ring dat de islam een bedreiging is voor de samenleving. Binnen de katholieke kerk worden ho mo's als publieke zondaars be schouwd en komen thans talloze ontuchtzaken naar boven. Is de ka tholieke kerk dan ook een bedrei ging voor de samenleving? Voor voetbalsupporters worden hele steden in het weekend op slot ge gooid, Feyenoord-supporters wa ren betrokken bij de rellen op een strandfeest en onlangs wilden ADO-fans een slagveld aanrichten in een vliegtuig. Is voetbal dan een bedreiging voor de samenle ving? Nee, dat zijn sommige voet balsupporters. Net als sommige katholieken en sommige mos lims. Al heeft dat niets te maken met het feit dat ze katholiek, voet balsupporter of moslim zijn. Je moet ze als burgers aanspreken en aanpakken op hun gedrag. Daar zijn alle partijen het wel over eens. En dat Wilders in zijn overwinningsspeech zo tekeer ging tegen de 'Linkse Kerk' be greep ik evenmin. Zijn program ma is namelijk best wel links. De AOW-leeftijd op 65-jaar houden is daar een voorbeeld van. Mis schien dat het verklaart waarom zoveel SP-stemmen naar de PW zouden gaan. Ook al zo'n verwar rende overstap. Links, rechts, christelijk of niet, het loopt tegen woordig allemaal door elkaar. „Misschien moet ik daarom maar een partij oprichten", zei ik tegen mijn vrouw. „De LRLSCAG, de Links Rechtse Liberale Socialis tische Christelijke Atheïstische Groenen. Dan kunnen mensen tenminste binnen één partij zwe ven." Ze keek me aan of ze water zag branden. Mijn (stiefdochter was ook al in verwarring. Ze hoor de bij Omroep Zeeland dat de PvdA acht zetels had gehaald en keek de kamer rond. „Hè, wij heb ben er maar zeven, of telt onze bank voor twee?" Voor meer columns: www.pzc.nl/columns BELEVEND FIETSEN door René Schrier Het moet toch niet gekker worden. Sta je op de boulevard van Vlissingen en dan krijg je een tele foontje van Michiel de Ruyter, die je zijn geschiedenis vertelt. Dat is dus het principe van bele vend fietsen. Op zestig plaatsen in de provincie kunnen fietsers extra informatie krijgen over .cultuur-his torische plaatsen of personen daar waar ze met hun fiets aangeko men zijn. Dat kan dus zijn Michiel de Ruyter, of de boswachter op Schouwen-Duiveland of bijvoor beeld Prins Maurits in IJzendijke. Alles wat de fietsers moet doen, is een telefoonnummer bellen, door geven welk geluidsfragment ze wil len horen en meteen daarna wor den ze teruggebeld met een ver haaltje over de streek. Die verhaal tjes kunnen desgewenst ook van tevoren op een mp3-speler gela den worden of ze kunnen beluis terd worden met behulp van zoge noemde Bikespeakers, die te huur zijn bij een van de Zeeuwse WV-kantoren. Welk telefoonnum mer onderweg gebeld moet wor den om het gewenste geluidsfrag ment te beluisteren, is terug te vin den op de nieuwste kaarten van het fietsknooppuntensysteem. Of op bordjes bij de betreffende objec ten zelf Ook worden er flyers over belevend fietsen in heel Zeeland verspreid. Sommige verhalen zijn spannend, zoals de rol van Jantje van Sluis bij de belegering door de Spanjaar den, andere ontroerend, vertelde Reinder de Jong van het Routebu reau van Promotie Zeeland Delta gisterochtend bij de presentatie van belevend fietsen in het Belfort van Sluis. Medio april zijn alle zes tig geluidsfragmenten beschikbaar. Die presentatie ging gepaard met een doorleefd verhaal van ex- smokkelaar René Martens over de Smokkelroute. De presentatie van deze vorm van belevend fietsen was de aftrap van de tweede etappe van het provin ciaal bestuur. Gedeputeerde Staten Belevend fietsen vanaf medio april De geluidsfragmenten zijn binnen kort te downloaden, voor bijvoor beeld de mp3-speler via de site mp3routes.nl Op die manier kan de fietser een route voorbereiden. Op die website staan nu de geluids fragmenten van de route cultuur historisch Goes. Dat is een verge lijkbare opzet als belevend fietsen, maar met deze geluidsfragmenten wordt de fietser langs een hele rou te in en rond Goes gevoerd. De provincie Zeeland heeft voor dit project opdracht gegeven aan Routebureau Zeeland (onderdeel van Promotie Zeeland Delta). In het kader van de tweede etappe in het Zeeuws jaar van de fiets opent gedeputeerde Hamelink bin nenkort een aantal natuurfietspa- den. Ook is hij betrokken bij de start van de buitensportactiviteiten rondom het fietsproject Trappen Scoort. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar. PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van Rekeningnummer mijn rekening af te schrijven Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere inlormalie Het fietsknooppuntensysteem De fietser komt aan op een plek, waarvan op de kaart van het fietsroute knooppunt systeem staat dat er een geluidsfragment beschik baar is. Dat staat ook op het bordje bij het object. door Ben Jansen MIDDELBURG - Van de Zeeuwse Bi bliotheek tot het natuur- en recrea tieschap De Grevelingen en van het instituut voor sociale en cultu rele ontwikkeling Scoop tot het Centrum voor ontwikkelingssa menwerking COS. Eenentwintig instellingen die meer dan een ton subsidie van de provincie Zeeland ontvangen, moeten de komende jaren fors bezuinigen. Dat is nodig omdat de provincie flink minder geld van het Rijk krijgt. Vuistregel is dat de subsidie voor de 21 met 20 procent daalt. Dat hakt er hard in bij bijvoor beeld de Zeeuwse Bibliotheek en Scoop, die respectievelijk 1,2 mil joen en 839.000 euro moeten inle veren. De schade wordt nog groter voor de instellingen die dankzij de bijdrage van de provincie ook Eu ropese subsidie kunnen krijgen. In de Statencommissie bestuurlij ke en financiële zaken onderstreep te gedeputeerde Harry van Wave- ren dat met het uitgangspunt van een bezuiniging van 20 procent in het achterhoofd geprobeerd zal worden maatwerk te leveren. Dat zal betekenen dat de ene instelling wat minder hoeft in te leveren en de ander wat meer. Van Waveren: „Ik denk dat er weinig instellingen zullen zijn die precies op die 20 procent uitkomen. De instelling waar dat toch het geval zal zijn, krijgt van mij een taart." De commissie erkende dat er niet aan valt te ontkomen een deel van de rijksbezuinigingen bij de gesub sidieerde instellingen in rekening te brengen. Sjoerd Heijning (WD) vond dat het dagelijks pro vinciebestuur te veel de kaasschaaf methode hanteert in plaats van te kiezen voor gerichte bezuinigin gen. Wouter van Zandbrink (Pv dA) herkende ook de kaasschaaf, maar vond de keus ervoor goed on derbouwd vanwege de brede maat schappelijke taak die de provincie voor zichzelf ziet weggelegd. Gedeputeerde Kees van Beveren merkte op dat de Staten volgende week vrijdag zelf zwaardere accen ten in de bezuinigingsvoorstellen kunnen plaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2