zeeland 127 wat ik hier doe Dubbel in een dotte over de bagge Presenteert Michel Roelse: - ;n\gjg! Jachtseizoen damherten gesloten XjyiodE (Je voorjaar 2010 Armani Collezioni Airfield Annette Gortz Hotel Particulier Isabel de pedro Marina Rinaldi Rene Lezard Repeat Tullo Tricot Chic VALETINO zaterdag 6 maart 2010 K. 5 „We zaten boven met de halve verdieping een kop thee te drinken toen het brandalarm ging, twee of drie mensen hebben rook ingeademd." in Vlissingen. twee jaar wonen in de foyer, in de periode tussen je achttiende en je drieëntwintigste. „Daarna helpen ze je om een huis te vinden." De foyer.de jeunesse houdt op 25 Foyer de Jeunesse Bij een Foyer de Jeunesse kunnen jongeren zelfstandig wonen, met wat begeleiding. In Zeeland worden de jongeren die in de foyers wonen begeleid door medewerkers van de stichting Ago gische Zorg Centra Zeeland. 0 In Vlissingen is al sinds 2001 een Foyer de Jeunesse. Het pand werd in 2009 onbewoonbaar door een brand. Inmiddels zijn de bewoners weer terug in de Walstraat. Afgelopen jaar opende in Goes het Jongerenhuis de Bevelanden, dat dezelfde doelstelling heeft. De jongeren moeten in Goes nog in negen tijdelijke huizen wonen. In de wijk de Goese Schans komt een nieuw pand waar 45 jongeren terecht kunnen. Ook in Terneuzen zijn plannen om een Foyer de Jeunesse te begin nen: er is alleen nog geen overeen stemming over de aankoop van het beoogde pand, het oude CZ-kantoor aan de Oostkant. door Melita Lanting BURCH-HAAMSTEDE - Ruim IOO damherten zijn de afgelopen maanden in de Kop van Schou wen geschoten. Het jachtseizoen in de natuurgebieden is nu geslo ten. Het streefgetal (145 herten) is niet gehaald. Dat is volgens voorzit ter Jan Ramondt van de Fauna Be- heereenheid niet erg. „Het gaat mij niet om het schieten, maar om het terugdringen van de overlast en om verkeersveiligheid." De meeste dieren zijn bij de start van het jachtseizoen in de natuur- door Engel Reinhoudt Het stukje over van alles en nog wat (20 februa ri) leverde aardige reac ties op. Om te begin nen kwam er een aanvulling op de uitspraak 'zo bostig as Ubregt'. Ik vroeg me af wie Ubregt dan wel was en nog dezelfde dag kwam het antwoord. De heer Kodde schrijft: „Als geboren en getogen Zoutelandenaar ken ik deze uit drukking, die werd gezegd als je veel moest hoesten. Op de vraag wie Ubregt dan wel was, werd ge zegd 'dat is Ubregt Wouters de wa genmaker'. A je dus nog es bostig bin, dienk dan mae 's an Ubregt Wouters." Niet iedereen begreep ook wat bos tig is. Daarvoor moet je toch het dialect een beetje kennen. Bostig komt van borst, het op je borst hebben, kortademig zijn. In het dialect wordt bij het uitspreken van woorden de gemakkelijkste weg gekozen. In woorden met de combinatie van een klinker en de medeklinkers rst of rts op het eind, wordt vaak de r overgesla gen. Borst is bost, korst is koste, vorst is vost, woste, dost enzo voort. De gemakkelijkste weg is in dit geval die van de tong. Voor de s en t gaat de tong vanachter tegen de boventanden. Voor de r die tus sen zou de tong zich eerst nog moeten krullen tegen het gehemel te. Dat is te veel moeite. Dat doen ze maar in het algemeen Neder lands. Probeer maar zelf! Ook bij een combinatie van rs vervalt de r: morsen wordt smosse, dorsen dos- se, kersen zijn kezen, koorts is kos- se, vers was vroeger vos, maar dat hoor je maar zelden meer. Het is v niet in alle gevallen zo. Persen/ per se, het verst/het varste, maartse buien blijven maertse buën. Op de vraag of er meer kleine rijm pjes bekend zijn die werden ge zegd bij bepaalde werkzaamhe den, reageerde Jan Lauret uit Mid delburg, maar van oorsprong uit Hoek. Hij komt met 'Wiete wet, 't is geên verlet, je verbetert de snee en je rust er wa mee.' Het werd ge zegd of gezongen bij het scherpen van de zeis. Ik ken het zelf iets een voudiger: wiede wette, mes anzet- te, wiede wette snee. Lauret, die bekend staat om zijn liedjes en ver halen, maakte twee liedjes over het scherpen van de zeis en het nut ervan. Eén coupletje laat ik vol gen: Mee een zeise hgoed scherp, gaot het maoien vêê beter. Scherp is 't alve werk, da voel je meter nao me ter. En wor je toch moeg van da zwoegen en slaoven, is 't even ge noeg, moe j'eventjes laoven. Pak dan de wetstêên, zak neer op je knie, wet dan je zeise en ziengt t'r wa bie. Dan volgt weer het refrein van 'wiete wet, 't is geên verlet Nu we het toch over Lauret heb ben: op 13 maart vindt de presenta tie plaats van zijn boek 'Oekse Praot'. Dat gebeurt in De Loven- hoek, naast de bibliotheek in Hoek en is vrij toegankelijk. De middag begint om 14.30 uur. Ten slotte nog een inzending van de heer Neels die een aantal ouder wetse woorden, uit de landbouw, samenperste in een zin: Wullem was in 't spankot mie het ruuhe- soort an 't koppekraemen, ie stook dubbel in un dotte over de bagge en vloog deur de deure over de mistpitstraete tehen het mistpit- eind an. Probeer het ook eens om meerdere, mooie en/of ouderwet se Zeeuwse woorden in een lopen de zin te plaatsen. Reacties naar: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek of cn.zeeuws@zeelandnet.nl foto Ruben Oreel maart open huis. Natuurlijk zijn er toe spraken, maar er is ook een borrel, er zijn rondleidingen en voor 10 euro kun nen mensen aanschuiven voor het di ner. Aanmelden kan via bestuurssecretariaat@azz.nl gebieden geschoten. De laatste we ken was het minder vaak raak om dat veel herten zich teruggetrok ken hebben in de rustgebieden. Ramondt is tevreden dat de jagers zich aan de afspraak hebben ge houden meer hindes dan bokken te schieten, omdat daarmee de groei van de populatie beter in de hand gehouden kan worden. Pro blemen met actievoerders (zoals vorig jaar) hebben zich niet voorge daan. In natuurgebied de Mante ling op Walcheren is het streefge tal van 65 geschoten herten wel ge haald. Lange Vorststraat 18, Goes tel. 0113-211935 www.moniekmodenl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29