Groenteboer leurt met I9U) 241 zeeland liijjI Dorpsraad Nisse wil jop zo snel mogelijk weg Middelburg Waar is het kind dat Aart den Ouden uit hotel Sint Joris redde in mei 40 'Fiets met ons mee!" Zaterdag 12 juni 2010 www.deltaridefortheroses.nl Kousentuun terug op 't hof zaterdag 6 maart 2010 Inschrijven: ten behoeve van asftWs -tsozftFUX,*: M i I' l££- -jptitPm.mak v kir" I «ÉiP WEMELDINGE - Zelfgebreide kousen van zwarte sajet kun je niet wringen en als je ze aan een knijper hangt, gaan ze helemaal uit model. De boerinnen uit het tijdperk van voor de nylonkous, hadden daarom een rek in de tuin staan: een kousentuun, waarop de kousen in model werden gedroogd. Met de komst van het kunststof zijn de sierlijke rekken van lieverlee uit het landschap verdwenen. Soroptimistenclub de Bevelanden, een vrouwenvere niging die zich bezighoudt met culturele en sociale vraagstukken, brengt donderdag 11 maart vier kousentuunen terug in het landschap. Soroptimis- te Sophia van 't Westeinde, bijna wethouder-af in Goes, biedt de exempla ren aan aan de eigenaren van Nieuwlandsrust in Nieuw- en Sint Joosland, de Arendshoeve in 's-Heer Arendskerke, Tien Gemeten in Oudelande en Hoeve van der Meulen in 's-Heer Abtskerke. De kousentuunen zijn gemaakt door cliënten van Emergis naar het voorbeeld van de kousentuun van Jan- nie Smit (foto) van museum 't Waskot in Wemeldinge. Emergis maakt ze op bestelling. foto Willem Mieras Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg door oorlogsgeweld ver woest. De serie Middelburg 1940 en de website op www.pzc.nl laten de voor oorlogse stad herleven. iS Jciskï. Jjl door Theo Giele Abraham Pouwelse po seert met zijn hon denkar vol groenten. „De foto moet voor 1936 genomen zijn", vertelt zijn kleindochter Ineke Lit- tooij-van Hooijdonk uit Middel burg. Haar grootvader overleed dat jaar op 55-jarige leeftijd. Ze weet het niet zeker, maar ze vermoedt dat de foto genomen is in de Lan ge Delft. Ineke kent haar grootvader alleen uit de verhalen, want ze is een 'oorlogskind', uit 1944- „Mijn grootvader leurde in Middelburg met een handkar met een grote herdershond eronder." Van de hond, Polly, zijn op de foto de ach- Abraham Pouwelse met zijn groentekar. Onder de kar staat hond Polly. terpoten te zien. „Het moet een ontzettend lieve hond zijn ge weest, zo is ons altijd verteld. Om dat het in de crisistijd geen vetpot was voor het grote gezin, was mijn- grootvader ook toonder op de groenteveiling, die toen in de Vleeshal van het Stadhuis was ge vestigd. Ook werden er in de win kel bosjes aanmaakhout verkocht voor wat extra inkomsten." Abraham Pouwelse kwam oor spronkelijk uit Westkapelle, zijn vrouw Fransina Pouwelse-Kal- Aart den Ouden door Theo Giele door Raymond de Frel HEINKENSZAND - De dorpsraad van Nisse wil dat de jongerenontmoe tingsplaats (jop) op Zuidzaksedijk in Heinkenszand zo snel mogelijk wordt verwijderd. De dorpsverte genwoordigers zijn verbolgen over een reactie van het Borselse colle ge van B en W. „U gaat niet in op de afzichtelijk heid van de containers. Of het nu een jop is of er varkens in zitten, doet niet ter zake", schrijft dorps raadvoorzitter Willy Walhout aan het college. De jop is bewust bui ten het dorp geplaatst, zodat over last tot een minimum kan worden beperkt. De dorpsraad vreest ech ter dat er een remmende werking uitgaat van de containers, want fietsers uit de richting van Nisse kiezen nu liever een andere route „Toen wij om een fatsoenlijke afrit en begaanbare dijk vroegen, kre gen wij steeds te horen dat het vooral landschappelijke- en natuur waarden van belang waren. En u zet nu illegaal twee containers op de dijk." Wethouder Marga Vermue is ont stemd over de brief „Oké, het is misschien geen fraai zicht, maar ik vind deze vervelende woordkeu zes te ver gaan. Ik ga nog eens met de dorpsraad in gesprek." Zijn vader heeft er nooit over verteld, maar Jaap den Ouden uit 's-Gravenpolder weet het zeker: Aart den Ouden redde bij het bombardement van Middelburg een kind uit hotel en 'feestgebouw' Sint Joris aan de Ba lans. Aart den Ouden was in mei 1940 militair motorordonnans en in Middelburg terechtgekomen. Zoon laap zag zijn vader onlangs nog voorbij komen in Trugkieke bij Omroep Zeeland. Dat deed hem herinneren aan een knipsel dat hij in 1963 tegenkwam in een laatje. „We verhuisden toen van Capelle aan den IJssel naar Rotterdam. In een kastje zag ik toen dat knipsel liggen uit het nieuwsblad IJssel Lekstreek. Het artikel ging over een decoratie die mijn vader had gekregen voor het redden van een kind uit hotel Sint loris aan de Ba lans in Middelburg." Aart den Aart den Ouden achter het stuur van de motor. Het kenteken begint met een K, dus is de foto waarschijnlijk in Zeeland genomen. Voor de oorlog had eike provincie zijn eigen kentekenletter. foto collectie Jaap den Ouden Ouden was volgens zijn zoon een zeer introverte man die nooit ver telde over het verleden. „In 1963 werd het beeld van de marinier onthuld op het Oostplein in Rot terdam. Mijn vader vroeg om daar mee naar toe te gaan. Dat was al heel wat. En toen de Marinierska pel begon te spelen, liepen de tra nen over zijn wangen. Maar als ik hem vroeg naar de oorlog zei hij al tijd: 't Is geweest. Niet meer van belang'. Mijn vader is in 1991 over leden." laap verhuisde zeiflater naar Zeeland. Hij zou dolgraag in contact willen komen met het kind dat zijn vader redde in mei 1940 of met iemand die weet wat er toen precies gebeurd is. Wie informatie heeft, kan mailen naar: goochelaar@jaapdenouden.nl of bellen met de PZC-redactie in Mid delburg: 0118-434052.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26