meningen 117 Site vult krant aan bij verkiezingen 'Regelgeving slaat weer te ver door' De puzzelrubriek is op een paar punten aangepast Cor Even Edith Postvak In zaterdag 6 maart 2010 EDITH RAMAKERS De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Park Veldzigt 35, Postbus 91 4330 AB Middelburg.' Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl Jr a, ze weten het wel, de oude ren. Zodra ze een voet buiten de deur van hun verzorgings- I centrum zetten, moeten ze n identiteitsbewijs kunnen over leggen. Maar zo vaak komen ze ook niet meer buiten. Kortom, de noodzaak om snel een paspoort aan te vragen, nadat het verlopen is, is niet zo groot. Heel vervelend voor de ouderen die deze week wilden stemmen en die alleen maar een verlopen iden titeitsbewijs konden laten zien, of die helemaal niet konden bewij zen wie ze waren of die dachten dat de regel niet zo nauw geno men werd. De wet is onverbidde lijk. Hun stem telde niet mee. Voor de volledigheid: het zijn niet alleen de ouderen geweest die een geldig identiteitsbewijs waren ver geten. In Vlissingen bijvoorbeeld werd geen enkele oudere uit het verzorgingshuis Ter Reede onver- richterzake weggestuurd. De voor lichting zal daar goed geweest zijn. In heel de gemeente Vlissingen bleef de teller op ruim zestig men sen staan die wel wilden, maar niet mochten. Sinds vorig jaar moet iedereen zich legitimeren bij het stemmen. Dat is gebeurd om zeker te weten dat de stempas bij de stemgerech tigde hoort en omdat de overheid stemmers in de gelegenheid wil stellen bij een stembureau naar keuze te gaan. Maar de regelgeving is doorgescho ten. De Goese burgemeester Van der Zaag zei deze week in de krant dat de gemeente in het vervolg ruim vóór de verkiezingen bij zorg centra langs zal gaan om ouderen te helpen bij de aanschaf van iden titeitskaarten. Een mooi gebaar, want het is toch jammer dat er al tijd te veel mensen zijn die moe ten lijden onder de regelgeving die absoluut niet voor hen bedoeld is. De oudere die teruggestuurd werd, was echt niet van plan om te frauderen, evenmin als de zoon die zijn stempas en zijn paspoort aan de vrijwilligster van het stem bureau moest tonen. Zij was zijn moeder. Dat wij stevig hebben uitgepakt met nieuws over de ver kiezingen op de web site van de PZC, is niet ten koste gegaan van de be richtgeving over de verkiezingen in de papieren krant. Wij hadden bij deze gemeente raadsverkiezingen geen keuze. De uitslagen waren door het handma tig tellen en het stemmen met het potlood veel te laat binnen voor de papieren krant om ze donderda gochtend al te kunnen publiceren. Vandaar dat wij ervoor gekozen hebben om vrijdag alle uitslagen in een keer, inclusief alle uitslagen van alle kernen, te plaatsen. Wij hebben de mogelijkheden van internet uitgebuit om actueel te kunnen zijn. De website was een hulpmiddel voor de papieren krant. Wij ontvingen donderdag veel tele foontjes en mailtjes van teleurge stelde abonnees. 'Helaas zag ik dat ik voor alle uitslagen naar de site op internet moest gaan. Ik heb een computer en kan er mee over weg, maar wat denkt u van alle oudere mensen die de krant lezen, en dat zijn er heel veel, die geen in ternet hebben', schrijft een betrok ken lezer.- Hij was ontevreden en dat was de redactie ook. Want wij streven er elke dag naar om een complete krant te maken. Dit was over macht. De eerste editie van de krant is om iets voor middernacht naar de drukkerij gestuurd. De laatste edi tie rond kwart voor één. Op dat moment waren pas de uitslagen van enkele gemeenten bekend. Om de lezers toch veel regionaal verkiezingsnieuws te bieden, was er op de verkiezingsavond in elk gemeentehuis een verslaggever pre sent, die zo snel mogelijk de uit slag heeft doorgebeld en de bijzon derheden heeft doorgegeven. Daardoor kon er bijvoorbeeld nog gemeld worden op de voorpagina van de editie Walcheren dat de PvdA niet meer de grootste is in Vlissingen, maar nog wel in Mid delburg. Na het zogenoemde zakken van de krant, zijn de verslaggevers niet naar huis gegaan, maar hebben zij nieuws vergaard voor de website. De internetredacteuren hebben tot half vier die nacht gewerkt voor de lezers die 's ochtends het laatste nieuws op de website wil den lezen. Wij hadden er goed aan gedaan als wij duidelijk hadden gemeld dat de uitslagen nog niet gepubli ceerd konden worden door de tra ge verwerking van de uitslagen. Alle regioredacties hebben de dag na de verkiezingen de gemeenten benaderd en de uitslagen van de stembureaus opgevraagd. Zij heb ben alle stemmen geordend voor de afdeling infografieken die de uit slagen verwerkt heeft in overzich telijke staatjes. De populariteit van de website, blijkt uit het grote aantal bezoe kers (ruim 35.000) in amper twee weken tijd van de speciale verkie zingssite, www.gemeenteraadsver- kiezingenzeeland.nl. De nieuwe puzzelpagina's worden op aandringen van "een flink aantal le zers aangepast. De belangrijkste ver andering is de terugkeer van het Su- doku-kwintet op zaterdag, een cijferpuzzel die uit vijf in elkaar overlopende hokjes bestaat. Deze verandering gaat ten koste van de 'brain- trainer' (een visueel puzzeltje). De quizwoordzoeker wordt weer net als 'vroe ger'. Dat betekent dat hij opnieuw thematisch wordt opgezet en dat hij weer een balkje krijgt waarin het ontbrekende woord zichtbaar wordt. Het cryptogram wordt pittiger en speelser, net als de quizfilippine. Lezers vonden de huidige cryptogram te simpel. Een aantal puzzelaars vond de Sudoku van ni veau 5, die op de dagelijkse strip- en puzzelpagi na staat, veel te moeilijk. Deze Sudoku wordt een niveau gemakkelijker gemaakt. Ook heeft een aantal lezers gevraagd om de terugkeer van de combipuzzel. Maar aan dat verzoek kunnen we niet tegemoetkomen. Dat zou ten koste gaan van enkele andere populaire puzzels. De kans is groot dat we over enige tijd een jaar lijkse sudoku-competitie aanbieden. De slot- ronde moet adembenemend worden: een handvol puzzelaars die in twee minuten een Sudoku van niveau 11 uit de mouw schudt. De opzet van de puzzelrubrieken is een maand geleden gewijzigd om het puzzelen verrassen der te maken. Ook de prijzenpot werd opge schud. De geschenkbonnen zijn verdwenen, een weekendje weg of gebruiksvoorwerpen zijn daarvoor in de plaats gekomen. De Zweed se puzzel is de enige prijspuzzel. Uit het grote aantal oplossingen dat doorgebeld is voor deze puzzel, blijkt dat dit een goede keuze is ge weest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 17