'Het gebrek aan EHBO-kennis komt niet door een gebrek aan zaterdags maart 2010 belangstelling. Het is een gebrek aan tijd' 13 Slechts twee pro cent van de Neder landers heeft vol doende EHBO-ken nis om iemand te helpen na een onge val. Een internetcur- sus en EHBO-les- sen op de middelba re school moeten hier verandering in brengen. Hartstilstand Botbreuk Eugene Kuipers, initiatiefnemer ledereenEHBO.nl Help, wat te doen? door Monique Prins Opeens kan Jean ne Schilders (55) geen adem meer halen. Met haar tong uit haar mond valt ze met een harde plof op bed. Het is zondagmorgen en gelukkig hoort haar zoon Biyan (dan nog net 17 jaar) haar vallen. Hij belt het alarmnummer 112 en de telefo niste vraagt of hij zijn moeder wil reanimeren. Hij krijgt uitleg hoe hij zijn handen moet houden en in welk tempo hij hartmassage moet geven. Jeanne kan het geluk kig navertellen. „Ik weet er zelf niets meer van, maar ik hoor dat Biyan heel koelbloedig was. Mis schien is mijn zoon wel mijn red ding geweest. Dat is een heel bij zonder gevoel." Veel ongelukken gebeuren in en om het huis. En dan kan kennis van eerste hulp bij ongelukken (EHBO) het verschil betekenen tussen leven en dood. Toch is het dramatisch gesteld met onze ken nis van EHBO. Er zijn ongeveer 250.000 Nederlanders met een EHBO-diploma en dat worden er elk jaar 20.000 minder. Met nieuwe spotjes op radio en tv probeert IedereenEHBO.nl sinds kort vooral jonge ouders over te halen om via internet kennis op te doen van EHBO. Via zestig film pjes kunnen cursisten binnen vijf- enhalf uur leren wat ze moeten doen bij ongelukken op de trap, in de keuken en de huiskamer. In de eerste drie weken dat de site in de lucht is, hebben zich 11.000 men sen aangemeld. „Het gebrek aan EHBO-kennis komt niet door een gebrek aan belangstelling. Het is een gebrek aan tijd", zegt initiatief nemer Eugene Kuipers. „Zeker jon ge ouders hebben een volle agen da. Een cursus kost al snel zes tot zestien avonden. Die tijd hebben ze niet. En misschien denken ze wel wat makkelijk: als het erop aankomt, bel ik 112 en is de ambu lance er binnen een paar minuut jes. Maar ja, die eerste minuten zijn zo ongelooflijk belangrijk. Jij bent er als eerste bij." De gebrekkige kennis van EHBO leidt tot zes miljoen onnodige be zoeken aan de huisarts. De kosten die daarmee zijn gemoeid, bedra gen 200 miljoen euro, zo blijkt uit onderzoek van de universiteit Maastricht. Het merendeel van het bezoek aan de huisartsenpost is medisch niet urgent, zegt Paul Giesen, huisarts en hoofdonderzoeker spoedzorg bij het Radboud Ziekenhuis in Nij megen. Hij pleit voor een voorlich tingscampagne om duidelijk te ma ken met welke klachten iemand bij de huisarts of het ziekenhuis te recht kan. „Ie hoeft met een ver zwikte enkel niet naar de spoedei sende hulp. Gewoon je voet om hoog en koelen met een zak ijs. Het gaat vanzelf over. Mensen kun nen ook veel zelf doen. Veel men sen denken bij een bloedende wond: ik moet meteen naar de Eer ste Hulp. Dat is niet zo. Velen we ten niet dat een huisarts prima een wond kan hechten. Daarvoor hoefje niet naar het ziekenhuis." Uit onderzoek van Giesen blijkt dat vooral mannen tussen 15 en 45 jaar naar de spoedeisende hulp gaan, terwijl daar geen medische noodzaak voor is. „Ouderen zie je daar veel minder. Terwijl een wond voor een bejaarde veel grote re gevolgen kan hebben." Giesen zoekt de oorzaak in een maatschappelijke gedragsverande ring. „Als je fiets kapot is, gaan we naar de fietsenmaker. Een sok die kapot is, gooi je weg. We worden steeds onhandiger en minder zelf- redzaam. Dat geldt ook voor ons ei gen lichaam. Het zou handig zijn als iedereen leert wat hij zelf kan doen bij een bloedneus, tekenbeet of snijwondje." 'Misschien is mijn zoon wel mijn redding geweest. Dat is een bijzonder gevoel' Het Oranje Kruis, waar veel EHBO-verenigingen bij zijn aange sloten, is bezig met diverse initia tieven om meer mensen enthou siast te krijgen voor EHBO. Direc teur Boi longejan voelt wel wat voor het verplichten van EHBO op middelbare scholen en bij het behalen van een rijbewijs. „We zijn in gesprek met het ministerie van Onderwijs. Het is belangrijk dat iedereen die van school gaat zelfredzaam is. Sommige basisscho len kennen het jeugd-EHBO en er loopt een proefin Zaandam waar bij middelbare scholieren een offi cieel EHBO-diploma kunnen ha len. Dat is een succes. Maar van een verplichting zal het niet snel komen. Het studiepakket is al zo breed en tijdrovend." Jongejan gaat binnenkort de boer op met een thematische aanpak en een eigen internetcursus. „Veel mensen zeggen: ik hoef niet het hele verhaal. Ze willen weten hoe ze moeten handelen als een pupil bij het voetballen zijn enkel ver zwikt of wat ze moeten doen als hun wandelpartner door een teek wordt gebeten. Ik geloof dat een korte cursus in thema's als sport, verkeer, wandelen, kinderen een succes kan worden." Hoge scores als in Duitsland (80 procent) zullen we hier niet snel halen, zegt Jongejan. „Nederland is bij uitstek individualistisch inge steld. Steeds minder mensen slui ten zich aan bij verenigingen als scouting, waar je EHBO kunt le ren. Ook door de afschaffing van de militaire dienst is de EHBO- kennis gedaald. Ik mocht vorig jaar koningin Beatrix ontmoeten. Zij vertelde dat ze blij is dat haar zoon Willem-Alexander nog in dienst is geweest en dus EHBO heeft geleerd. Als er ooit iets ge beurt, kijkt de hele familie altijd di rect Willem-Alexander aan." Enkele voorbeelden van eerste hulp bij ongelukken Wat stel je vast? Duidelijk snelle of duidelijk trage pols. Pijn op de borst, kortademigheid of flauwte. Hartkloppingen. Wat doe je? Waarschuw onmiddellijk de hulpdien sten. Vermeld dat het gaat om een hartritmestoornis. Laat het slachtoffer geen inspannningen doen en rusten. Breng het slachtoffer in een comforta bele houding, luister hierbij naar wat het slachtoffer zelf aangeeft. Begin met reanimeren (hartmassage). Verstikking Wat stel je vast? Het slachtoffer is bij kennis, maar kan niet antwoorden. Het slachtoffer kan niet spreken, ademen of hoesten. Wat doe je? Sla maximaal vijf keer tussen de schouderbladen. Kijk na elke klap of het probleem opgelost is. Helpt dat niet, ga dan achter het slachtoffer staan en voer maximaal vijf buikstoten uit. Als dat niet helpt, wissel het dan af met vijf slagen tussen de schouderbladen. Wat stel je vast? Abnormale stand van ledemaat of gewricht. Het slachtoffer kan getroffen ledemaat moeilijk gebruiken. Wat doe je? Koel het letsel met ijs of een cold pack, dat in een doek is gewikkeld. Blijf niet te lang doorgaan met koelen; iedere keer maximaal 20 minuten. Beweeg het ledemaat zo weinig mogelijk. Zet nooit ontwrichte of gebroken ledematen terug. Dek eventuele wonden af. Brandwonden Wat stel je vast? Een rode, gezwollen huid (eerste graads). Soms blaren (tweedegraads). Zwarte of witte huid (derdegraads). Wat doe je? Eerst water, de rest komt later! Koel de brandwond zo snel mogelijk af met lauw leidingwater. Koel 15 tot 20 minuten of tot de pijn is verlicht. Leg na het koelen van de brandwond een wondverband aan. Dat kan een medisch kompres zijn, maar een schone doek mag ook. Vergiftiging Wat stel je vast? Iemand heeft een giftige stof ingeslikt of een overdosis medicijnen. Soms is het slachtoffer (bijna) bewusteloos. Wat doe je? Laat het slachtoffer nooit braken en geef geen water, melk of andere middelen. Bel zo snel mogelijk de huisarts of bij een ernstige vergiftiging 112. Wacht niet tot er symptomen verschijnen! Geef telefonisch door welk product is ingenomen en de hoeveelheid daarvan. infógraphic CRW bron. www 1 ehulp nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13