ui ehbo Tijdgebrek belangrijkste drempel .Eerste minuten zijn cruciaal zaterdag 6 maart 2010 «4 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Nederland scoort met twee pro cent heel slecht in een onder zoek van het Internationale Ro de Kruis naar EHBO-kennis in Europa. Lan den waar EHBO verplicht is via het onder wijs of bij het halen van een rijbewijs sco ren veel hoger. Zo beheerst 95 procent van de Noren EHBO. In Duitsland en Oos tenrijk ligt dat op 80 procent, in IJsland op 75 procent. Het kennisniveau van Ne derland is vergelijkbaar met dat van Kirgi zië en Azerbeidzjan. De overgrote meerderheid (90 procent) ziet het verlenen van eerste hulp als een burgerplicht. Zo blijkt uit een onderzoek van het Nederlandse Rode Kruis, uitge voerd door TNS Nipo. Velen zeggen het echter te druk te hebben om een EHBO- cursus te doen. Een EHBO-cursus kost te veel tijd en is te intensief, zegt 86 pro cent van de ondervraagden. De helft van de mensen (51 procent) noemt EHBO een ver-van-mijn-bed-show. Iets minder mensen (47 procent) vinden de cursus te duur en 17 procent heeft geen belangstel ling in eerste hulp-vaardigheden. Vooral jongeren noemen het verplicht stellen van EHBO op werk, school of studie als oplossing. Mensen zonder EHBO-kennis, noemen vaker 'de cursus niet te moeilijk maken' als aansporing, ledereen is grondwettelijk verplicht een ander in nood te helpen. Dit betekent niet dat je iemand verplicht moet kunnen reanimeren. Hulp kan ook bestaan uit 112 bellen of iemands hand vasthouden. In een heel enkel geval zijn er zelfs men sen veroordeeld voor het nalaten hulp te bieden. Een EHBO-diploma is twee jaar geldig, ledereen met een geldig diploma is verzekerd voor aansprakelijkheid. Bij sommige noodsituaties als een hartaanval of beroerte zijn de eer ste minuten cruciaal. Iemand met EHBO-vaardigheden kan levensreddende handelingen verrichten in de tijd die een professionele hulpverlener nodig heeft om bij het slachtoffer te komen. Statistieken van het Internationale Rode Kruis onderstrepen het belang van snelle eerste hulp. Zo blijkt dat het hart stopt binnen vier minuten nadat de ademhaling is gestopt. Binnen vier tot zes minuten na het stoppen van de ademhaling kan een slachtoffer permanente hersenbeschadi ging oplopen. Meer dan vijftig procent van alle mensen die overlijden bij ver keersongelukken sterft binnen de eerste minuten na het ongeval. De meest voorkomende ongeluk ken in en om het huis zijn vallen of stoten, vergiftiging, verbran den, verdrinking, elektrische schok en een beet van hond of kat. leder jaar worden er 44.000 kinderen in de leeftijd van 0 tot en met 4 als gevolg van ongevallen in of om huis medisch be handeld. Dit betekent dat iedere dag ruim honderd kinderen door een ongeval in en om het huis door de huisarts of in het ziekenhuis worden behandeld. Dat blijkt uit onderzoek van Consument en Veiligheid. Jaarlijks worden gemiddeld 23.000 kinde ren van 0 tot en met 4 jaar vanwege een ongeval in en om het huis behandeld op de spoedeisende hulp van een zieken huis. Ruim een kwart van de slachtoffers wordt in het ziekenhuis opgenomen na een vergiftiging (27%). Bijna één op de vijf kinderen is van de vaste trap of stoep gevallen (18%). Ongeveer één op de vijf slachtoffers heeft een hersenschudding (18%), nog eens één op de tien slachtof fers heeft ander schedel-/hersenletsel (11%). Jaarlijks overlijden gemiddeld 24 kinde ren van 0 tot en met 4 jaar als gevolg van een ongeval in of om huis. Verdrinking en verstikking zijn de meest voorkomende doodsoorzaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 12