Geheim van Vosmeer biedt veel amusement Schouwen bekijkt grondslag afvalheffing 241 zeeland VOSMEER 600 Kaartverkoop voor theaterspektakel begint maandag Tietv- r vossEMEER retieim van Van Deelen toch niet in de raad Zaterdag 12 juni 2010 www.deltaridefortheroses.nl stoplicht N289 was kjnc| jjgt pen ouden redde? zaterdag 6 maart 2010 door Piet Kleemans door Rob Paardekam ZIERIKZEE - De afvalstoffenheffing op Schouwen-Duiveland wordt te gen het licht gehouden. De ge meente Schouwen-Duiveland gaat bekijken of het mogelijk is niet - zoals nu - de (grootte van) de rol- emmer als grondslag voor de hef fing te nemen, maar de gezinssa menstelling van de eilanders. Momenteel lopen er - zegt dis trictshoofd van de reinigingsdienst Koert Stassen - verschillende ta riefsystemen door elkaar. De een betaalt per rolemmer, voor die plekken waar nog vuilniszakken gebruikt worden, geldt een ander tarief en het ondergronds inzame len van afval vergt weer een ande re benadering en daaraan gekop peld tarief Stassen: „Het wordt te ingewik keld. Wat we willen proberen, is een voor iedereen zo eerlijk moge lijk tariefsysteem op te zetten. Daarom willen we onderzoeken of de basis voor dat systeem de ge zinssamenstelling kan zijn." Stas sen hoopt dat de studie in de zo mer van dit jaar kan worden afge rond. Er wordt naar gestreefd om dan voor 2011 de nieuwe tarieven op Schouwen te introduceren. De ta rieven voor de afvalstoffenheffing variëren momenteel van 252 euro tot 309 per jaar. Uitgangspunt bij het kijken naar een nieuwe grondslag voor de ta rieven is dat de eilanders gemid deld genomen niet meer gaan beta len. Stassen: „Nee, het is niet de be doeling dat het tarief omhoog gaat." De reinigingsdienst is sinds janua ri 2009 onderdeel van de afdeling Openbare Werken van de gemeen te Schouwen-Duiveland. Die afde ling zoekt al geruime tijd naar ma nieren om kosten te besparen en een van de methodes is verhogen van de efficiency. In het kader daarvan zijn zogeheten zijladers aangeschaft voor het ophalen van vuilnis. Deze kunnen door één man be diend worden, terwijl er vroeger meerdere mensen op een wagen nodig waren. Dat maakte het mo gelijk om het personeelsbestand van de reinigingsdienst terug te brengen van 23 naar 21 personen. Op zich al een stevige besparing, volgens Stassen. „Dat is een flinke slag geweest." OUD-VOSSEMEER - Regisseur ]an Ko ning is aangenaam verrast door de kwaliteit van de spelers die mee doen aan het grote theaterspekta kel in Oud-Vossemeer. „Bijna ie dereen kan acteren en een heel grote groep kan ook nog eens pri ma zingen." Koning - tevens de schrijver van het stuk - is sinds begin januari aan het repeteren met de 45 spe lers. Zij hebben zich allemaal aan gemeld na een oproep van de stichting Oud-Vossemeer 600 jaar. De kwaliteit ligt dus hoog. „Toch hebben veel mensen nog helemaal geen ervaring met acteren", weet Koning. „Ik schat dat zeven of acht mensen al bij een toneelvereni ging zaten, de rest niet." Het stuk 'Het geheim van Vos meer' wordt in mei vier keer opge voerd op het dorpsplein. Het is één van de vele activiteiten waar- mee het 600-jarig bestaan van het dorp wordt gevierd. Het verhaal speelt zich af rondom de gemeen telijke herindeling van 1971, een be wuste keuze van de schrijver. „Het moet voor een breed publiek her kenbaar zijn", vindt hij. „Dan Openlucht Theaterspektakel 5-6-8 mei 2010 g «r 5oud Voor meer informatie en kaartverkoop kijk op www.vosmeer6oojaar.nl moet je niet voor de middeleeu wen kiezen. Het is een toeganke lijk stuk met een hoge amuse mentswaarde geworden." Koning werd overspoeld met sug gesties voor typisch Oud-Vosse- meerse dingen die zeker in het stuk voor moesten komen, maar hij kon ze onmogelijk allemaal ver werken. Zo komt de kermis wel aan bod, maar kon hij het zondag voetbal geen plekje geven. „Veel van dat soort dingen heb ik dan maar in de liedjes gestopt", vertelt hij. Over die liedjes gesproken: ze zijn allemaal geschreven op beken de melodieën, bijvoorbeeld van de Poppys. „Daarmee wordt het een stuk gemakkelijk om ze in te stude ren", stelt de regisseur, die een paar jaar geleden ook verantwoor delijk was voor het spektakel Sint Atlantis in Sint-Annaland. Volgens Koning verlopen de repeti ties boven verwachting. In het be gin waren sommige mensen een beetje schuchter, maar ze hebben hun zenuwen vrij snel overboord gezet. „Als je nog nooit voor pu bliek hebt gezongen, is het de eer ste keer ook best eng", beseft de re gisseur. „Maar nu draaien ze hun hand er niet meer voor om. Met acteren is dat net zo." Het geheim van Vosmeer wordt in mei vier keer opgevoerd. Even is overwogen om meer voorstellin gen te doen, maar vier dagen ach ter elkaar spelen, is volgens alle be trokkenen al intensief genoeg voor de veelal onervaren acteurs. De kaartverkoop voor het theaterspek takel begint maandag. www.vosmeer600jaar.nl. Inschrijven: ten behoeve van THOLEN - Mariska van Deelen van de Christenunie in Tholen komt niet in de gemeenteraad, ondanks dat ze met veel voorkeurstemmen werd verkozen. Van Deelen werd onlangs fel bekri tiseerd door dominee De Jongste van de gereformeerde gemeente in Tholen. Hij vond het niet kunnen dat zij als lerares van de reformato rische Eben Haëzerschool op de lijst van de CU stond. Deze opmer king leverde veel verontwaardigde reacties op. Veel mensen stemden op Van Deelen. Desondanks heeft ze besloten plaats te maken voor Jaap Hage, die volgens haar meer ervaring heeft. „We hadden ge hoopt op drie zetels. Dan was ik begonnen met een wat kleiner pakket. Nu zou ik gelijk alles van Jaap moeten overnemen en daar ben ik nog niet aan toe." Anco Fa se en Gré'Boelhouwers (WD), die ook met voorkeurstemmen wer den gekozen, gaan wél de raad in. RILLAND - De provincie verlegt tus sen maandag 8 en vrijdag 19 maart de aansluiting van het fietspad bij de Drie Haasjes ter hoogte van de Stationstraat in Rilland. Geduren de die periode wordt het verkeer over de provinciale weg N289 over een halve rijbaan geleid. Een ver keerslichtinstallatie zal de afwikke ling in goede banen leiden. door Theo Giele awawCTiBaeEsgaBB Vrijmetselaars Loge 'De Opgaande Ster' Organiseert een avond voor belangstellende Thema: 'leder op eigen wijze' Uitgangspunt is Bouw - en Lichtsymboliek. Voor mannen van goede naam die graag vrij - denken, zonder dogma en met veel tolerantie. Waar: Gebouw 'De Steen', Wanneer: 9 maart a.s. om acht uur 's avonds. Voor meer informatie: Dhr. H.J. ter Beek M I 06-414 38 411 'Ésse quam videri' Of www.deopgaandester.nl/index.htm Zijn vader heeft er nooit over verteld, maar Jaap den Ouden uit 's-Gravenpolder weet het zeker: Aart den Ouden redde bij het bombardement van Middelburg in mei 1940 een kind uit hotel en 'feestgebouw' Sint Jo- risdoelen aan de Balans in Middel burg. Aart den Ouden was in het begin van de Tweede Wereldoorlog als militair motorordonnans in Mid delburg terechtgekomen. Zoon Jaap zag zijn vader onlangs nog voorbij komen in Trugkieke bij Omroep Zeeland. Dat bracht bij hem een vergeten knipsel in herin nering, dat hij in 1963 tegenkwam in een laatje. „We gingen toen verhuizen van Capelle aan den IJssel naar Rotter dam. In een kastje zag ik toen dat knipsel liggen uit het nieuwsblad IJssel Lekstreek. Het artikel ging over een decoratie die mijn vader had gekregen voor het redden van een kind uit hotel Sint Joris aan de Aart den Ouden aan het stuur. Balans in Middelburg. Mijn vader zelf had daar nooit iets over ver teld." Aart den Ouden was volgens zijn zoon een zeer introverte man die nooit sprak over het verleden. „In 1963 werd het beeld van de mari nier onthuld op het Oostplein in Rotterdam. Mijn vader vroeg mij om daar met hem heen te gaan. Dat was al heel wat. En toen de Marinierskapel begon te spelen lie pen de tranen over zijn wangen. Maar als ik hem vroeg naar de oor log zei hij altijd: 't Is geweest. Niet meer van belang'. Mijn vader is in 1991 overleden." Jaap verhuisde zelf later naar Zee land. Hij zou dolgraag in contact willen komen met het kind dat zijn vader redde in mei 1940 of ie mand die weet wat er toen precies gebeurd is. Aart den Ouden is de man die de motor met zijspan bestuurt. Zijn zoon neemt aan dat de foto in Zee land is genomen omdat het kente ken begint met een K. In die tijd begonnen de Zeeuwse kentekens allemaal met een K. Wie informatie heeft kan contact op nemen via de mail op: goochelaar@jaapdenouden.nl of bellen met de PZC-redactie in Mid delburg: 0118-434052.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 122