261 zeeland Op school vragen ze Advocaat wekt woede rechtbank brieven Jongeren die begeleiding nodig hebben bij het zelfstandig wo nen, kunnen terecht bij een Foyer de jeunesse. Die in Vlissin- gen houdt binnenkort open huis. zaterdag 6 maart 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Natuurlijk Het is bij de drogisterijen (De Ro de Pilaren, krant 4 maart) tegen woordig 'in' om zich 'natuurlijk' te noemen. Maar dat is niet waar. Om zout en suiker onnatuurlijk te noemen is te gek. Zeewater en ho ning zijn onnatuurlijk? Maar na tuurlijk is niet hetzelfde als ge zond. Voedingssupplementen zijn onnatuurlijk; ze komen allemaal uit de farmaceutische fabriek, ook al staat er 'natuurlijk' op het etiket. Ieder onderdeel kan natuurlijk zijn, maar samen zijn ze het niet. In de natuur komen ze nagenoeg nooit bij elkaar voor. Bij kruiden middelen zijn alleen pakjes met maar een plantensoort eventueel natuurlijk, maar dat betekent nog niet veilig. Veel vrij verkrijgbare kruiden veroorzaken problemen met de lever, bijvoorbeeld stinken de gouwe, black cohosh zilver kaars), aloë vera, noni, zaagpalm. Kruidenmiddelen veranderen vaak de werking van geneesmiddelen. Sint lanskruid is het best bekend, maar de lijst is lang. Marie P. Prins Rijnstraat 20, Oost-Souburg Balkenende Er wordt nu flink geschoten op Bal kenende, maar dat is niet terecht. Om leiding te geven aan een kabi net dat uit partijen bestaat met po laire maatschappijbeelden en domi nerende partijpolitieke belangen, is eigenlijk onbegonnen werk. Con clusie: We moeten naar een poli tiek systeem gaan met een (wisse lend) dominerende partij zoals in de VS en het Verenigd Koninkrijk. Er moet binnen gelijkgestemde po litieke stromingen flink gefuseerd worden. En wat het CDA betreft, Balkenende blijven steunen als lijst trekker en beoogd premier. Op dit punt zeker niet zwalken. En voor de landelijke partijen tezamen is het nuttig om stil te staan bij de vraag waarom lokale partijen het goed doen. Dat ze bestaan is een veeg teken voor de landelijke poli tieke partijen. Zaky Verner van der Spil Roompot 51-e, Hansweert Coffeeshop De Middelburgse raad heeft beslo ten een coffeeshop aan de Klevers- kerkseweg toe te staan. Hoewel een raadsbesluit dient te worden gerespecteerd, heeft het besluitvor mingsproces veel vraagtekens opge roepen. De Arnemuidse Alcohol en Drugspreventiecommissie heeft recentelijk een debatavond gehou den. Hierbij waren alle Middelburg se partijen vertegenwoordigd. Op de stelling of burgers betrokken moesten worden bij de locatiekeu ze van een coffeeshop antwoord den allen: 'Ja'. Het raadslid Krijn Hamelink (CU) stelt nu dat er in de nieuwe raad ook geen meerder heid zal zijn tegen de coffeeshop. - Als de nieuwe D66-fractie zich ech ter houdt aan de in Arnemuiden gedane toezegging, komt er geen coffeeshop aan de Kleverskerkse- weg. D66 vindt namelijk dat 2600 Arnemuidse handtekeningen te gen een coffeeshop daar, niet kun nen worden genegeerd. Als de raad de locatiekeuze zou heroverwegen, maakt men niet alleen de bewe ring waar dat burgers bij de locatie keuze betrokken moeten worden, maar het zou ook de geloofwaar digheid in de politiek verhogen. C. Grootjans Klaproosstraat 36, Arnemuiden Verkiezingsuitslag De verkiezingsuitslag in Schou- wen-Duiveland doet het ergste ver moeden voor de onvervangbare na tuur waarmee ons eiland zo rijk is bedeeld. Volledige uitverkoop er van zal het gevolg zijn. Een vor ming van een rechts college met een gereformeerd tintje ligt im mers voor de hand. Misschien nog met een vertragingsfactor van zes in plaats van zeven dagen per week, indien de SGP toetreedt. Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Bedrog Als je de kranten leest over de ge meenteraadsverkiezingen, schrik je hoe de kiezer bedonderd wordt door (ik denk) alle partijen. Op een overleden kandidaat kan ge stemd worden! Met als smoes dat het te laat was om de lijst te wijzi gen. Dit bedrog levert mooi stem men op. Kandidaten die zelf te jong zijn om te mogen stemmen, staan op de kandidatenlijst en als klap op de vuurpijl laat de echtge note van een voorzitter van een Tweede Kamerfractie zich op een kandidatenlijst-zetten. Hij krijgt voldoende stemmen om in de raad te komen, maar hij weigert. Het be grip lijstduwers moet bij wet verbo den worden, als je jezelf op een kandidatenlijst laat plaatsen, moet je ook, na gekozen te zijn, deze plaats innemen. Gebeurt dit niet dan heet dit zwendel of oplichting. W. Fakkeldij Marktplein 1a, Biezelinge FOYER DE JEUNESSE door Nadia Berkelder Uit drie deuren tegelijk komt harde gitaarmu ziek, maar uit elke deur verschillende; op de ka mers zitten jongens achter hun computer, de gemeenschappelijke ruimte is toe aan een schoonmaak beurt. Het Foyer de Jeunesse in Vlissingen - Frans voor jongerente- huis - lijkt een gewoon studenten huis, maar dat is het niet. Michel Roelse (20) is één van de bewoners van het 24 kamers tellen de pand aan de Vlissingse Wal- straat. „Dit is bedoeld voor men sen die problemen thuis hebben", vertelt hij in de rookruimte, annex washok. „Je krijgt hier hulp om op jezelf te gaan." De buitenwereld denkt vaak dat hier alleen jonge ren wonen met een verleden, bij jeugdzorg bijvoorbeeld, maar dat hoeft niet. „Ik had gewoon snel een kamer nodig, via via kwam ik hier terecht. Ik heb een gesprekje gehad en de week erop kon ik de sleutel halen." Begin vorig jaar werd het pand vol ledig verwoest door een brand. Al le bewoners konden het gebouw op tijd uit. „We zaten boven met de halve verdieping een kop thee te drinken toen het brandalarm ging, twee of drie mensen hebben rook ingeademd." In augustus vo rig jaar was het gebouw hersteld. In de foyer wonen wel jongeren die daar terechtgekomen zijn om dat ze zijn doorverwezen door jeugdzorg. „Maar er zitten nu ook mensen van de Hogeschool Zee land, Fransen enzo. Sinds de brand is het een beetje gemixt. £r zitten natuurlijk wel mensen die veel hebben meegemaakt, maar er heersen veel vooroordelen. Op school vragen ze me wat ik hier doe. Maar het is eigenlijk gewoon een studentenhuis. We koken sa men, we eten samen en we chillen samen. Het is gewoon hartstikke gezellig. Ja, vroeger was het wel eens een zootje, ik denk dat ze de rotte peren er een beetje tussenuit hebben gehaald na de verhuizing en dat daar normale mensen voor in de plaats zijn gekomen." „Ie huurt hier eigenlijk gewoon een kamer. Het enige verschil is dat je hier - mocht je problemen hebben of ergens mee zitten - je Michel Roelse in de gemeenschappelijke ruimte van de Foyer de Jeunesse verhaal kwijt kan. Maar je krijgt ook hulp bij praktische dingen, zo als bankzaken of het invullen van je belastingformulier. En ze ko men wel eens boven voor een praatje, of om te kijken of we wel hebben schoongemaakt. Verder kun je doen en laten wat je wilt. Als je om zeven uur 's ochtends thuis wil komen, dan mag dat." „Jongeren kunnen hier gewoon binnenlopen als ze een huis zoe ken", vertelt begeleider Bert de Rij ke. „We houden een kennisma kingsgesprek en daarna kijken we of een jongere past op een bepaal de verdieping. We proberen een mix te maken van jongeren die wat meer hulp nodig hebben en jongeren die zich goed kunnen red den. Jongeren die meer hulp no dig hebben dan wij kunnen bie den, moeten we afwijzen." Er zijn regels in de foyer: iedereen moet een dagbesteding hebben en een inkomen. Verder zijn er leefre gels, over drank- en drugsgebruik bijvoorbeeld. De Rijke: „Wie zich daar niet aan houdt, krijgt een gele kaart. Bij twee gele kaarten is het einde verhaal. Dat is wel eens voor gekomen ja, maar er zijn ook posi tieve verhalen, van mensen die hier helemaal opknappen, die net jes naar school gaan en een baan vinden." Liever was Michel thuis blijven wo nen, vanwege het geld, want dat heeft hij altijd tekort, of had hij een eigen huis, maar dat laatste zit er voorlopig nog niet in. Betaalba re woningen zijn schaars. „Ik sta al twee jaar ingeschreven en ik ben nog steeds niet aan de beurt. Ja, het liefst wil ik in Vlissingen blij ven, want ik ben hier geboren en opgegroeid. Souburg zou ook nog wel kunnen." Je mag maximaal KINDEROPVANG OP MAAd^ Dagopvang O tot 4 kaar -Tel 0115-686100 Locaties: Axel Goes Hulst Philippine Schoondljke Terneuzen Zaartudag Zuiddorpe t vrijblijvend langs s geopend van maandag t/m zondag 5.30 tot 19.00 uur www.Juultje.nl maakt deel uit vin Stichting Proklna door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank was gisteren zeer ont stemd over het gedrag van André Beckers, de raadsman van Meddie Willemsen en de Terneuzense cof feeshop Checkpoint. De Maastrichtse advocaat zou don derdag in tweede termijn reageren op de eis van het OM om Willem sen en Checkpoint te 'plukken' voor een bedrag van 28,3 miljoen euro. Woensdagavond om tien uur hoorde de rechtbank echter via een fax dat hij niet zou komen. Een goede reden voor die absentie had hij volgens rechtbankvoorzit ter S. Meeuwis echter niet gege ven. Wel had hij voorgesteld om komende donderdag zijn reactie te geven. De rechtbank vond 'dat een zijdig vaststellen' van de proces gang niet acceptabel, aldus een dui delijk geïrriteerde rechtbankvoor zitter. Raadsman A. Sol herhaalde giste ren dat nergens in de wet staat dat een coffeeshop per dag maar 500 gram softdrugs mag verkopen. Ook staat volgens hem nergens dat een coffeeshop alleen maar be doeld is voor de lokale markt. Hij wees naar Amsterdam waar maar liefst 250 coffeeshops zijn, die voor namelijk leveren aan toeristen. Hij hekelde ook het standpunt van het OM dat Checkpoint gezien moet worden als een criminele or ganisatie. Als de rechtbank dat standpunt volgt is elke coffeeshop volgens hem een criminele organi satie. Terwijl, aldus Sol, een cof feeshop niets meer is dan een win kel met personeel voor inkoop en verkoop. Donderdag 11 maart is de laatste dag van de rechtszaak. De hoofdverdachten, tot nu toe afwe zig, maken dan gebruik van hun recht om 'het laatste woord' te voe ren. Uitspraak op 25 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 120