buitenland n 'Budget voor Irak-oorlog niet gekort' Thuis&TuinTrends De nieuwe Tuin- en Woonbeurs voor zuid-west Nederland ONDERZOEKSCOMMISSIE Militaire kopstukken uiten kritiek op Britse premier over materieel 12 t/m 14 maart 2010 Zeelandhallen Goes Thema's: Het groene wonen, biologisch tuinieren en kunst voor binnen en buiten Ladies Night Rob's Roadshow Romeo Sommers trendwatcher www.thuisentuintrends.nl Zeelandhallen.nl BNilDeStem PZC Roadshow zaterdag 6 maart 2010 door onze correspondent Yolanda Bobeldijk LONDEN - Er is nooit bezuinigd op de uitrusting van de Britse troe pen in Irak. Dat heeft de Britse pre mier Gordon Brown gisteren ge zegd tegen de commissie-Chilcot die de Britse deelname aan de oor log in Irak onderzoekt. Brown leek erop gebrand voormali ge militaire kopstukken de mond te snoeren die openlijk kritiek had den geuit op de oorlogsbudgetten voor Irak en Afghanistan. Volgens generaal Lord Guthrie of Craigiebank, die het Britse leger leidde tussen 1997 en 2001, waren de budgetten te laag en had dat 'ongetwijfeld levens gekost'. Ook oud-generaal Sir Greame Lamb klaagde over te weinig oor- logsmaterieel. Volgens Lamb werd de Britse troe pen 'zelfs materieel uit het Viet- namtijdperk' onthouden, en wa ren de 'Snatch Land Rovers' on deugdelijk. Van de 179 omgeko men soldaten in Irak, sneuvelden er 37 in deze bepantserde patrouil- levoertijgen, die door militairen- onderling 'mobiele lijkkisten' wer den genoemd. De premier, die weet dat hij slechts weken is verwijderd van de komende Lagerhuisverkiezingen, bleef vastberaden herhalen dat er niet op materieel was bezuinigd. Brown, die minister van Financiën was onder Tony Blair, vertelde dat het leger al het benodigde materi eel kreeg waar het om vroeg, en dat het defensiebudget elk jaar steeg. Ook zei Brown dat de beslissing in 2003 Irak aan te vallen 'de juiste was met de juiste argumenten' en dat hij Blair al in een vroeg sta dium had geadviseerd dat finan ciële beweegredenen een invasie niet in weg mochten staan. De premier deed zijn uiterste best om anders over te komen dan To ny Blair, die eind januari voor de commissie verscheen. Zo betrad Gordon Brown het congrescen trum gewoon via de voordeur, ter wijl Blair destijds door een zijdeur naar binnen was geglipt. Anders dan Blair, toonde Brown overduidelijke empathie voor de nabestaanden van gesneuvelde sol daten en burgerslachtoffers in Irak. Hij zei hierover 'zeer verdrietig' te zijn. Blair haalde zich de woede van velen op de hals door niet openlijk berouw te tonen. Ook glimlachte Brown naar het pu bliek, terwijl Blair de blikken ont week. Voor Browns verhoor was gisteren echter beduidend minder aan dacht dan voor zijn voorganger. Er waren slechts tientallen demon stranten op de been en in totaal hadden 323 Britten zich opgegeven om bij het verhoor van Brown aan wezig te zijn. Een groot contrast met de 3041 aanmeldingen voor Tony Blairs getuigenis. Veel Britten zien de Irak-oorlog voornamelijk als het beleid van Blair, al maakte Brown wel deel uit van het oorlogskabinet. Om de nodige distantie te scheppen, be noemde Gordon Brown vorig jaar zelf de Chilcot-commissie, die de Britse deelname 'onafhankelijk' zou onderzoeken. Destijds kondig de de Schot aan dat de meeste ge sprekken achter gesloten deuren zouden plaatsvinden, maar voor zitter Sir John Chilcot week daar van af Het verhoor van Gordon Brown was oorspronkelijk gepland na de Lagerhuisverkiezingen, maar de premier boog voor de druk van de oppositiepartijen. Zij stelden dat het land recht heeft op de waar heid over Irak, voordat de Britten - uiterlijk in juni - naar de stembus gaan. Om te voorkomen dat Irak een ver kiezingsthema zou worden, koos Brown uiteindelijk eieren voor zijn geld en liet hij Chilcot weten ook voor de verkiezingen al be schikbaar te zijn. Voor de conclu sies van het rapport hoeft de pre mier voorlopig echter niet te vre zen, die worden pas ruim na de verkiezingen verwacht. De Britse premier Gordon Brown. foto Kirsty Wigglesworth/AP intratuin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11