spectrum 10 Wit-Rus in de VS Zaterdag 6 maart 2010 e gelooft het nooit, maar ik kom I hier gewoon klasgenoten, buren I en oude vrienden tegen. Dan zit V je in de bus en legt iemand plots J een hand op je schouder. 'Hé, jij ook hier?' Ik hoor het zo vaak." Vassili heeft recent zijn Amerikaanse 'greencard' gekregen, een permanente verblijfsvergunning. Nog geen anderhalf jaar geleden zat hij een paar weken in een Wit-Russische politiecel. Dankzij het proactief immigratiebeleid van de Amerikaanse overheid is het de laatste jaren vooral voor jonge Wit-Rus- sen steeds gemakkelijker zich in de VS te vestigen. „Je moet uitleggen dat er bij ons absoluut geen perspectief is, geen kans tot zelfontplooiing en dat je ideali ter ooit nog iets voor de oppositie hebt gedaan. Er zijn speciale advocaten die al les voor je regelen. Zelfs op Coney- Island, deze verlaten buitenwijk, zag ik laatst nog mijn oude leraar geschie denis in een Bentley rijden!" Toen ik deze winter een aantal oude vrienden in Wit-Rusland op wilde zoeken, bleek minstens de helft in Californië te zitten. Dus ging ik niet naar Minsk, maar naar Los Angeles, op bezoek bij mijn oude liefde Masja. Onze relatie duurde destijds nog geen week. Niet alleen omdat ze getrouwd was, maar vooral omdat bleek dat ze eigenlijk niet op mannen viel. Ze is het type vrouw dat werkelijk alles voor elkaar krijgt omdat ze het hard genoeg wil. Ze groeide op bij haar grootmoeder, verhuisde - amper 17 jaar oud - naar Texas, werkte in een sushibar, verkocht hypotheken en studeerde tussen door aan de filmacademie. Vijfjaar later moest ze het land weer uit. Als uitzondering werd Masja wél afgewezen. Terug in Wit-Rusland trok ze zich terug op een klein flatje in de hoofdstad Minsk. Drie jaar lang ver veelde ze zich stierlijk. Ze trok de haren uit haar hoofd en knapte uit elkaar van frustratie binnen de muren van haar Sovjetflat, maar vooral binnen de ijzeren landsgrenzen van het saaie, rustige en vooral strak gecontroleerde Wit-Rus- land. Ik wist haar over te halen bij mij in Antwerpen in te trekken. Nog geen twee dagen later lag er een briefje op de keu kentafel. Ze had een e-mail van de consul gekregen en zat alweer in het vliegtuig om haar greencard op de ambassade af te halen. De volgende dag kreeg ik een sms' je: 'Sorry schat, kom naar Amerika!' Maar ik verhuisde naar Moskou. Een aantal keer per jaar belde ze me. In de winter ging ik bij haar grootmoeder op bezoek en af en toe kreeg ik per aangetekende post brieven, kattebelletjes of boeken uit Amerika. Ze waren allemaal openge maakt en gelezen door de Russisch doua ne. Een goede vriend bij de Wit-Russi sche ambassade in Moskou liet me haar vuistdikke dossier zien. Ze waren ervan overtuigd dat ze voor de Amerikaanse ge heime dienst werkte. Alleen ik wist be ter. Het duurde drie jaar voordat ik op het vliegtuig naar Los Angeles stapte. De vlucht zat vol Russische popsterretjes, ge pensioneerde Amerikanen en Wit-Rus- sen op weg naar een nieuw bestaan. Het meisje dat drie jaar geleden nog verpie terde in een flatje in Minsk regisseert nu Hollywoodfilms. Ze heeft drie auto's, een penthouse in Venice-Beach, een leu ke vriendin, een miniatuurhondje en een vliegbrevet. „Ik ga nooit meer terug naar die gevangenis. Waarom kom jij eigen lijk niet hier wonen?" STANDPLAATS door Olaf Koens De sojaboon, Glycine max (L.) Merill, is een peulvrucht, verwant aan erwten, klaver en alfal fa. De meeste sojabonen zijn geel, maar er zijn ook bruine, zwarte en groene varianten. Soja komt oorspronkelijk uit het verre oosten en werd net als rijst, tarwe, gerst en gierst als een heilig gewas gezien. Bekende, in Azië gegeten sojaproducten zijn onder andere sojasaus, miso, tempeh, natto, sojamelk en tofu. Het bevat 18 procent vet, 40 procent eiwit en 30 procent koolhydraten. Sojameel is de be langrijkste bron van plantaardig eiwit voor dier voeders. In 1800 werd soja in de VS geïntroduceerd. Henry Ford, oprichter van de Ford Motor Com pany, was er enthousiast over. Hij ontwikkelde een plastic op basis van soja dat nog steeds gebruikt wordt in de auto-industrie. Ook pro pageerde hij het gebruik als voedsel. Dat resul teerde in onder meer soja-ijs, -melk en -slag room. Wereldwijd bevatten circa 30.000 voe dingsmiddelen soja. In 2007 werd de meeste soja geproduceerd in de VS: 72 miljoen ton. Brazilië en Argentinië stonden op de tweede en derde plaats met respectievelijk 58 en 47 miljoen ton. China be zette de vierde plaats met 13 miljoen ton. Foto 1: De sojapeul. Foto 2: Vers geoogste sojabonen. Foto 3: Een Argentijnse boer oogst zijn soja. foto's Natacha Pisarenko/GPD/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 100