81 buitenland Chili boos op president TULP KEUKENSfMIl liMHi Tulp 'Regering beloofde Navo niets' 'Het regent Tekst 'Roken doodde mij' op grafsteen EENLUXECADEAU GR'ATIS LCDTV AARDBEVING Tsunami-alarm bleef uit door slechte communicatie BOSCH Teven^bijaankoopvan eenkeukenkeuzeuit VAATWASSER SAMSUNG TYPEUÏ2B3' donderdag 4 maart 2010 LONDEN - De laatste wens van een Britse roker die onlangs aan long emfyseem stierfis in vervulling ge gaan. De man wilde op zijn graf steen en op de lijkwagen bordjes met daarop de tekst Smoking killed me ('Ik ben gestorven door het ro ken'). Die zijn er gekomen. De overleden man gaf zijn rookver slaving de schuld van zijn termina le longziekte. Voordat hij in februa ri op 85-jarige leeftijd overleed, gaf hij te kennen dat hij hoopte dat de bordjes jongeren zouden waarschu wen voor de gevaren van het ro ken. De bordjes zagen er uit als de bekende waarschuwingen op een pakje sigaretten. De lijkwagen waarin de Brit naar zijn laatste rustplaats werd ver voerd, had de waarschuwingsbord jes achter de ramen. De bordjes op zijn graf blijven een week zitten. door onze correspondent Robert-Jan Friele BUENOS AIRES - De juiste techniek was beschikbaar, maar wegens communicatiestoringen is zater dagnacht in Chili iets geweldig mis gegaan. Daardoor werd geen tsuna- mi-waarschuwing afgegeven voor de gehele kust en daardoor vielen er veel meer doden dan de aardbe ving veroorzaakt had. Zo luidt in Chili de conclusie na een eerste evaluatie van het natuurgeweld. Het aantal doden is opgelopen tot 799- De krant El Mercurio kreeg giste ren een document in handen van de marine. Daaruit blijkt dat tien minuten na de aardbeving, om 3.34 uur lokale tijd, de US Geologi cal Survey als eerste een tsuna mi-alarm afgaf. Om 3.55 uur gaf ook de marine een tsunami-waarschuwing door aan het nationale rampencentrum Onami. In een fax van 4.07 uur werd die boodschap herhaald, maar met toevoeging: 'Het is onbe kend of hij (de tsunami, red.) ook heeft plaatsgevonden. Later meer informatie'. Toen de informatie uitbleef belde president Michelle Bachelet om 5.20 uur zelf de marine. Die liet weten dat het epicentrum onder land lag en er geen tsunami-ge- vaar bestond. De eerste vloedgolf had de kust toen echter al bereikt. Om 5.30 en 6.05 uur volgden er nog twee. Admiraal Edmundo Gonzalez liet gisteren weten dat er een 'gedeelde verantwoordelijk heid' bestaat. President Bachelet heeft nog niet gereageerd. Ze ligt onder vuur van wege haar optreden en de kritiek gaat verder dan alleen het niet sig naleren van de tsunami-dreiging. De krant La Tercera schrijft dat 'de ernstige geweldsuitbarstingen en plunderingen zwakte en onbe grijpelijke traagheid laten zien bij de regering wat betreft het handha ven van de openbare orde'. Veel Chilenen delen deze mening. Vanaf zondag was er in Concepción en Talca sprake van grootschalige plunderingen. On danks waarschuwingen van lokale machthebbers gaf Bachelet het le ger pas maandagavond verregaan de bevoegdheden. Inmiddels is duidelijk dat de be ving overheidsinstanties hard heeft getroffen. Een nieuw com municatiesysteem van de politie viel direct uit. Contact tussen leger en rampencentrum was er nauwe lijks. Terwijl de bevolking vanaf zondag al klaagde over het uitblij ven van voedselhulp, stelt een le gerofficier dat hij twee uur na de beving vliegtuigen met bevoorra ding klaar had staan voor vertrek. Pedaal voor u Zijn er 4 EXTRA KOOPAVONDEN ASUS LAPTOP K70IJ-TY108V J K E N S I KEU Amersfoort Amsterdam Drachten Goes Heerhugowaard Rijssen Rotterdam Veendam Veenendaal Velserbroek Woerden Brabantsestraat 6 Villa Arena Dr M L Kingsingel 44 Nobelweg2-26 JJP. Oudweg4 Ambachtsstraat 2 Alexandrium III Transportweg 3 Woonboulevard Zeilmakerstraat 10 Jaap Bijzerweg 25 T (033)-464 05 88 T (020) - 567 54 20 T (0512) - 54 1144 T (0113) - 21 62 30 T (072) - 576 03 33 T (0548) - 53 06 00 T (010) - 220 56 33 T (0598) - 63 23 63 T (0318) - 52 99 44 T (023) - 539 06 81 T (0348) - 46 25 00 Vraag nü vrijblijvend ons magazine 'Aan tafel' aan op www.tulpkeukens.nl iinerTTv-p jzul0-3 Ugandezen vervoeren lijkkisten naar het gebied waar honderden mensen BRUSSEL - De Nederlandse rege ring heeft Navo-secretaris-generaal Anders Fogh Rasmussen nooit in het vooruitzicht gesteld dat zijn verzoek aan ons land om langer in Uruzgan te blijven, wel zou wor den gehonoreerd. „Mij is niets be loofd", zei de Navo-topman giste ren. „Ik weet heel goed hoe het er in de politiek aan toegaat: er kan veel gebeuren, maar garanties krijg je nooit." In Den Haag is wel gesuggereerd dat Rasmussen de brief met zijn verzoek aan Nederland op 4 fe bruari pas gestuurd zou hebben toen hem duidelijk was dat er posi tief op gereageerd zou worden. Maar dat bestreed de Deen. Hij zegt wel het gevoel gehad te heb ben dat er in Nederland een posi tieve uitweg uit de discussie over Uruzgan mogelijk was. Rasmussen zegt zich niet in de Ne derlandse binnenlandse politiek te willen mengen. Wel betreurt hij de situatie. „Want die heeft een in ternationale discussie op gang ge bracht over de betrokkenheid van de Navo bij Afghanistan. Veel Af- ghanen maken zich grote zorgen over de mogelijkheid van een te rugtrekking van de Nederlandse soldaten. Maar ik kan hen verzeke ren: de Navo blijft betrokken." De Navobaas vindt niet dat het Ne derlandse voorbeeld voor andere landen zal gelden als blauwdruk van hun eigen opstelling. Rasmus sen: „36 andere landen hebben juist extra soldaten toegezegd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8