nog even langs vijfhonderd deuren zeeland 123 Tropical Zoo Berkenhof gaat met Pasen open voorkeurstemmen Cees van den Bovenkamp zit op zijn verjaardag dertig jaar op het bureau Landbouwers uit Malawi op visite in Heinkenszand donderdag 4 maart 2010 door Frank Balkenende N Om vier uur bliept woensdagnacht de wekker in huize De Potter. Hup, weg die warme dekens, de pikkedonkere, ijskoude nacht in. CDA Goes brengt veertig mensen op de been om voor het krieken van de dag bij alle Goesenaren nog een pam flet in de bus te stoppen. Dus moet ook Yannick de Potter, de jongste kandidaat op de hoogste plek (nummer acht) bij het CDA, eraan geloven. „Het was een kort nachtje. Om elf uur naar bed gegaan. Vroeger lukt me toch niet." Als je bij het Goese CDA zit, moet je wel wat over heb ben voor de campagne. Om vier uur is het nog bitter koud. Een paar truien en en dikke winterjas zijn geen overbodige luxe. De tocht is lang: Yannick moet langs vijfhonderd deuren in zijn eigen wijk Goes-Zuid. „Het is eenzaam werk. Je komt alleen de krantenbe zorger tegen. Het is verder muisstil op straat. Daarom heb ik de brie venbussen heel zachtjes weer dichtgedaan. Ik wilde niemand wekken. Pas om een uur of half ze ven zie je de wijk tot leven ko men." Meteen terug het warme bed in? Vergeet het maar. Op naar de CDA-verkiezingswinkel aan de Ganzepoortstraat. „Met twintig man hebben we daar ontbeten. Daarna ben ik toch even mijn bed ingekropen, want het wordt nog een lange dag." In de namiddag roept de plicht op nieuw voor de voormalige voorzit ter van de Jongerenraad Goes. On der leiding van lijsttrekker Jo-An- Erasmus Universiteit, staat op een onverkiesbare achtste plaats, tenzij er een wonder gebeurt in Goes. Het CDA heeft nu zes zetels. Maar, hij kan wel met voorkeurstemmen een zetel veroveren. Yannick heeft zich het vuur ervoor uit de sloffen gelopen. „Ik ben eerder langs diezelfde vijf honderd deuren gegaan. Je steekt er tien uur in. Soms word je bin nen gevraagd voor een kop koffie en een gesprek. Je hoort meteen waar mensen mee zitten. In je komt alleen de krantenbezorger tegen. Het is verder muisstil op straat' nes de Bat trekken CDA'ers naar het NS-station. Ze wachten op de inkomende treinen. Yannick blijkt populair bij de reizigers, jongeda mes in het bijzonder. Ze willen wel een pamflet. „Veel kiezers weten vaak tot op het laatste moment niet op welke partij ze willen stemmen. Ik denk dat je op deze manier er toch een paar voor je kunt winnen." De jonge Yannick, tijdelijk werk zaam bij het UWV als opmaat tot een studie bedrijfskunde aan de door Luc Oggel WAARDE - Voor Cees van den Bo venkamp uit Waarde was het giste ren een bijzondere dag. Niet alleen vierde hij zijn zesenzestigste ver jaardag, hij zat ook precies dertig jaar als vrijwilliger op het stembu reau. Voor burgemeester Jan Huis man van Reimerswaal reden om langs te komen met een bos bloe men. Van den Bovenkamp, bekend van de boekjesreeks 'Uitgebeeld verle den van begon zijn carrière als stembureauvrijwilliger in Kruinin- gen, maar zit inmiddels al zo'n vij fentwintig jaar op het stembureau in Waarde. Zowel bij gemeente- raads- en Statenverkiezingen als Tweede Kamerverkiezingen. Van den Bovenkamp vindt de gezellig heid en het contact met de men sen leuk aan het werk. En dat con- Goes-Zuid is dat bijvoorbeeld het drukke verkeer op de Beuken straat en het gebrek aan parkeer plaatsen rond het winkelcentrum. Anderen willen niks van je weten. Ik denk wel dat zo'n persoonlijke benadering goed werkt." Zo is Yannick, samen met nummer zes Derk Alssema (23), als een heilssoldaat door de Goese kroegen getrokken. „Praten met jongeren, horen wat er leeft. Ze vinden het overigens wel vreemd dat je als jongere bij het CDA zit. Dan zijn vooroorde len, leg je dan uit. Ik ben zelf niet gelovig en mijn vriendin ook niet. Toch kiezen we voor het CDA. Dat is nou juist een partij die de jonge ren erbij wil betrekken, zeker in Goes. Een partij die hamert op ei gen verantwoordelijkheid en tege lijkertijd oog heeft voor zwakke ren in de samenleving." Ook op internet heeft Yannick zichzelf aangeprezen. „Ik heb een Hyvespagina met 190 leden, waar op ik ook een poll over het gedoog beleid voor coffeeshops heb gezet. Het CDA wil stoppen met dat be leid. Uit de poll blijkt dat de helft de coffeeshops wil openhouden, de andere helft zegt: sluiten of een pasjessysteem invoeren." Als Yannick 171 stemmen krijgt, wordt hij het (CDA-)puppy in de raad. Wat wordt zijn speerpunt? „We moeten jongeren die gaan stu deren in de Randstad de mogelijk heid bieden om terug te keren. Dat lukt alleen als je betaalbare koop- en huurwoningen hebt. Als je nu een huis wilt huren, moet je drie jaar wachten. Goese jongeren trekken dan maar naar 's-Graven- polder. Zonde toch?" tact is er veel, want in Waarde is de opkomst traditiegetrouw hoog. Ook gisterochtend rond 11.00 uur was het redelijk druk. In Waarde zijn vooral de SGP en in mindere mate het CDA populair. Dat hij zijn verjaardag achter een tafel in het dorpshuis van Waarde moet vieren, deert Van den Boven kamp niet. „Ik heb al afgesproken dat ik het vrijdag met vrienden en familie vier." Ondanks een paar uur pauze was het gisteren een lan ge zit, Van den Bovenkamp en zijn collega's waren 's ochtends om 7.30 uur present en moesten tot vannacht door. Vooral het stemmen tellen vergt veel tijd, om dat er weer met potlood moest worden gestemd. Een slechte zaak, vindt Van den Bovenkamp. „Met een machine waren we in tien mi nuten klaar. Er kan bovendien nu net zoveel misgaan." Cees van den Bovenkamp (I) krijgt bloemen van burgemeester Jan Huis man. foto Ronald den Dekker door Raymond de Frel KWADENDAMME - Vlindertuin De Berkenhof in Kwadendamme gaat vanaf het Paasweekend (4 en 5 april) door het leven als Berken hof s Tropical Zoo. De familie Antes beschikt al jaren over een volledige dierentuinver gunning, maar focuste zich de voorbije jaren alleen op vlinders. Die kleurige fladderaars trokken vooral in de zomer bezoekers. Om ook in de winter publiek te trek ken, verlegde de familie de aan dacht. De vlinders blijven een belangrijke rol spelen, maar daarnaast zijn er nu ook exotische reptielen, vogels en insecten te bewonderen. Zo zijn er vanaf het Paasweekend on der meer een roodoogkikker, dot- tergele toekan, mini-krokodil, reu- zendaggekko, kraaghagedis en ka meleon te zien. Op Tweede Paasdag zet reptielen specialist Rogier van Rossem de metamorfose van De Berkenhof luister bij met uitleg over slangen, kameleons en krokodillen. Hij neemt ook reptielen mee, waar mee bezoekers op de foto kunnen. Ook worden er vanaf dit jaar door Marcel van Balkom natuurfotogra fieworkshops gegeven. www.tropicalzoo.nl HEINKENSZAND - In het kader van de vijftigste Vastenaktie, de jaarlijk se voorbereiding op het Paasfeest, kregen de katholieke parochies van de Bevelanden en Schou- wen-Duiveland gistermiddag be zoek van twee gasten uit Malawi. Coördinator Allen Kumwenda van de Catholic Development Commis sion (Cadecom) en boerin Annie Ngwira vertelden in Heinkens zand over de verbetering van land bouwmethoden. Die is nodig van wege klimaatveranderingen. Tij dens het jubileumjaar van de Vastenactie staan boerengezinnen in Malawi centraal. Cadecom is de katholieke organisatie voor nood hulp en ontwikkeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 89