221 zeeland 'Bewijzen wie ik ben om te stemmen? In het stemlokaal van Serooskerke is voldoende tijd voor een studie Financiering van zwemsteiger bij strandje van Dreischor is rond Nieuw Leven pakt fors uit met jaaruitvoering donderdag 4 maart 2010 GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Elk stembureau heeft een eigen sfeertje door Ali Pankow en Melita Lanting De meeste mensen bleken goed op de hoogte van de identificatieplicht. Samen een keus maken in het stemhokje. s temmen op Schou wen-Duiveland voor de ge meenteraadsverkiezingen. Een tochtje langs diverse stembureaus levert op dat elke lo catie een eigen sfeertje heeft én dat 'dienst doen' op zo'n bureau best leuk is. Onder de leden van de stemloka len zitten heel wat ouwe getrou wen. Stoffel Hillebrand bijvoor beeld op het stembureau in Ou- werkerk. „Tsja, hoe lang al? Ik denk toch zeker zon 35 jaar. Waar om? Ach, contact met de mensen. Daar houd ik van." Truus Vijver berg op dezelfde locatie telt.min der 'dienstjaren' maar behoort toch zeker ook tot 'het gezicht van het stembureau'. De saaie zoutstengeltjes op tafel doen vermoeden dat het niet de catering is die hen enthousiast maakt voor deze taak. „Nou we hebben het hier goed hoor, maar de tijd van een bord vol gebakken paling is wel voorbij", zegt Hille brand. „Wij hebben niet te kla gen", zegt Dick Meulblok in 'Reva- sa' in Burgh. „Iemand heeft al sau cijzenbroodjes gebracht en ie mand anders kwam met koekjes." Brigitte Troost in het Durps'Uus in Bruinisse is tevreden met de kroketten en de erwtensoep als lunch. „Dat past goed bij de lage temperatuur hier." Het valt haar op dat er duidelijk gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid naar een ander stembureau te gaan dan op de oproepkaart staat. „Wij heb ben al mensen uit Dreischor en Scharendijke hier gehad." Over opkomst hebben de Bruse stembureaus overigens niet te kla gen. Als rond het middaguur de tussenstand eilandbreed een op komstpercentage van 16 a 17 pro cent laat zien, blijkt dit dorp al 22,4 procent te kunnen noteren. De Steenzwaenshof in Nieuwer- kerk scoort ook heel aardig. „Vori ge keer haalden we hier 85 pro cent", memoreert jan van den Ber ge. „Dat is veel hoor. Ik weet niet of we dat nu wel zullen halen", zegt Johan Schiettekatte. Hij is sa- Stemmen Op Schouwen-Duiveland werden 27.345 kiezers opgeroepen. Verspreid over het eiland waren er 29 stembureaus ingericht. Op de oproepkaart stond wel een stembureau geadviseerd, maar ie dereen had wel zelf de keus waar uiteindelijk werd gestemd. Het stembureau in Serooskerke telde met 250 het laagste aantal opgeroepen kiezers. Het stembureau met het hoogste aantal opgeroepen kiezers was dat in zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede met 1.812 men sen. men met Arie van den Hoek ook zo'n trouw lid van het stembu reau. CU-raadslid Wim Dorst is van veel latere lichting. Hij zit hier voor de derde keer. Wanneer ver wacht hij voor zichzelf een dip tij dens zo'n lange dag? „Nou, die had ik vanochtend om 7 uur. Dat is echt veel te vroeg voor mij." De meest bijzondere oproepkaart is vrijwel zeker ingeleverd in Burgh. Daar kwam iemand met een half verbrand biljet. „Die had hij per ongeluk te dicht bij het vuur gehad tijdens het koken. Hij dacht ineens, wat stinkt het hier en toen zag hij vlammetjes", ver telt Dick Meulblok. Omdat de naam op het biljet nog intact was, is het biljet wel geldig. De dit jaar voor het eerst verplicht gestelde identificatie gaat niet al tijd vlekkeloos. De meeste mensen weten wel dat ze zelf een identi teitsbewijs mee moeten nemen voor zichzelf, maar voor een vol macht wordt het nog wel eens ver geten. „Och, dat heb ik niet ge zien", zegt een vrouw in het stem bureau in Burgh. „Nou laat maar, ik kom echt niet terug hoor." Voor zitter Dick Meulblok probeert haar op andere gedachten te breng en en dat lijkt te lukken. Ze be looft nog terug te keren. Anderen storen zich aan de identificatie plicht. „Bewijzen wie ik ben om te mogen stemmen? Je kent me toch zeker wel?", kreeg Ad Verseput op het stembureau in Dorpshuis Ren- esse diverse keren te horen. De stemgerechtigden konden kiezen uit negen partijen. In het stembureau van Seroos kerke is het rustig. Dat is niet zo verwonderlijk want met 250 opgeroepenen is dit het klein ste stembureau van Schou wen-Duiveland. Af en toe gaat de deur open en komt een kiezer binnen. „Goede middag, mag ik uw identificatie zien?" Een man toont zijn rijbe wijs. Als een paar minuten later het stembiljet in de bus zit daalt de rust weer neer in het stemlo kaal en het dorpshuis. Het is dat er buiten een groot bord staat: stemlokaal. Anders zou je denken dat het dorpshuis dicht is. Eenmaal binnen is het ook even zoeken. Achter in de zaal, verscho len achter de stemhokjes staat de tafel met de leden van het stembu reau. Achter de tafel zitten Cor en lo van der Wilt en Diana Huibregt- se. Het vierde lid van het stembu reau is even naar huis. Het groot ste deel van het team werkt al een paar jaar samen. Alleen Diana zit er voor het eerst, ze is in de plaats van haar man die deze keer niet kon komen. Op tafel liggen de ge bruikelijke zaken zoals stembiljet ten en oproepkaarten. Er ligt oók een studieboek: Belanda-Indone- sia. „Wij gaan graag naar Indone sië op vakantie en dan wil je ook de taal leren", zegt Jo van der Wilt. Zij probeert tussen de bedrij ven door wat te studeren en dat lukt aardig. Ook Diana Huibregtse is verdiept in een studie en voorzit ter Cor van der Wilt heeft de gele genheid gepakt om in alle rust het protocol voor het stemmen tellen nog eens door te lopen. In de gang klinken weer voetstappen. ouwerkerk - Het dorpshuis in Ou- werkerk is zaterdagavond 13 maart het muzikale centrum van het dorp. Muziekvereniging Nieuw Le ven pakt stevig uit tijdens de jaar uitvoering. Na de muzikale aftrap door Nieuw Leven in de vorm van een mars komen meerdere muzika le disciplines aan bod. Charlotte Hage zingt liedjes uit The Lion King. Ook op het programma een gitaaroptreden van Evy Manni, Emma van Mourik en Lisanne Bo- lijn. Een kleine groep muzikanten uit Nieuw Leven speelt onder meer een nummer uit de musical Grease. Collegamuzikanten vertol ken muziek uit Jesus Christ Super star. Aanvang 19.30 uur. VERKIEZINGSUITSLAG Kijk voor de volledige uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen op www.pzc.nl MEEST GELEZEN 1Genieten van eerste zonnestralen 2. Dood paard gevonden in sloot 3. Meer functies Schouws ziekenhuis TIPS? schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland door Piet Kleemans dreischor - De financiering van de zwemsteiger op het (Grevelin- gen)strandje van Dreischor is rond. Dat meldt Ellen Bentlage, één van de initiatiefnemers van het steigerproject, in de dorps- krant van Dreischor. De gewenste zwemsteiger maakt deel uit van een stevige opknap beurt voor het strandje. Inwoners van Dreischor kwamen met het plan voor renovatie tijdens een 'droomsessie' in het kader van het gemeentelijk project Hart van Leef baarheid. Het project - plaatsing van een bank, een prullenbak en een zwemsteiger - vergt alles bij el kaar een investering van 38.000 eu ro. Woningbouwcorporatie Zeeuw- land, Stichting Renesse en de ge meente Schouwen-Duiveland en provincie Zeeland betalen er aan mee. Om de resterende 7500 euro bij el kaar te krijgen, verkoopt de uit eer dergenoemd project voortgeko men Reisterse Droomclub vlagge tjes. Het is de bedoeling dat die vlaggetjes in een 3,5 kilometer lan ge slinger steiger en strandje met het dorp verbinden. Hoewel de fi nanciering van de zwemsteiger nu geregeld is, is de zaak nog niet rond. Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen en waterschap Zeeuwse Eilanden moeten er nog over beslissen. De zwemsteiger stond op de agenda van de februa- rivergadering van het Grevelingen- schap. Die vergadering is echter uitge steld met twee maanden. Bentlage hoopt dat het Grevelingenschap op korte termijn de zaak schrifte lijk afhandelt. Het werk aan de vlaggetjesbaan die dorp en steiger met elkaar moet gaan verbinden gaat onver minderd door. Wie er nog een bij drage aan wil leveren, kan zich melden bij Ellen Bentlage (0111-401901).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76