61 binnenland Doorbraak in studie Q-koorts effeweg.nl 3 'Dit zaait een geweldige onrust Milieugoeroe Wouter van Dieren droomt van kleine kerncentrales 8 dagen WENEN EN HET WIENERWALD OF WAT DACHT U VAN: ZIEKTE 'Menselijke bacterie gevonden' Jermaine Jackson supervoordelige busreizen Kijk op vjvjvj.effeweg nl of bel 0529 - 46 96 67 donderdag 4 maart 2010 vanaf 8 dagen vanaf Hoogtepunten: Breng een bezoek aan Baden met zijn warmwaterbronnen. Maak kennis met Wenen en Slot Schönbrunn. Naast deze prachtige stad staat ook de Donau centraal tijdens deze reis. Tevens is de natuurtocht door het Wienerwald een onvergetelijke ervaring! Inclusief: Indusief: 5 dagen Bad Wimpfen - SINGLE REIS ..v.a. €259,- 6 dagen Fietsreis Dresden v.a. €399,- 10 dagen Tirol, Kirchberg - ALL INCLUSIVE ..v.a. €499,- Praagv.a. 129,- 4 dagen - Vertrek o.a.: 2, 30 april, 13 mei, 18 juni Berlijnv.a. 129,- 3, 4 of 5 dagen - Vertrek o.a.: 2, 9, 30 april, 7, 13 mei Parijsv.a. 129,- 3, 4 of 5 dagen - Vertrek o.a.: 2, 19, 16 april, 7, 13 mei Londenv.a. 165,- 3, 4 of 5 dagen - Vertrek o.a.: 2, 9, 30 april, 7,13 mei Hoogtepunten: Breng een bezoek aan de huisjes waar "Bernadette van Lourdes" heeft gewoond in Lourdes. Bekijk de Grot van Massabielle. Geniet van een prachtige Pyreneeëntocht. U zult onder de indruk zijn van dit gebergte waar bergdorpjes en prachtige landschappen elkaar afwisselen! 7 hotelovernachtingen, 7 maal Frans ontbijt en diner, vervoer per Comfort Class touringcar 7 hotelovernachtingen, 7 maal ontbijt en diner, stadsrondrit Wenen o.l.v. een gids, vervoer per Comfort Class touringcar Onderzoekers hebben de bac terie die bij mensen Q-koorts veroorzaakt, veiliggesteld. Onderzoek naar antibiotica- behandeling van de besmette lijke ziekte kan volgens weten schappers nu echt beginnen. door Floor Ligtvoet den haag - Onderzoekers van het Centraal Veterinair Instituut (CVI) hebben de bacterie die bij mensen Qjkoorts veroorzaakt we ten te isoleren. Dat betekent een doorbraak in de bestrijding van de ziekte die wetenschappers nog al tijd voor raadsels stelt. Nu de men selijke Qjkoortsbacterie is gevon den, kan pas goed worden onder zocht welke antibioticabehande- ling de ziekte bij de mens het bes te bestrijdt. De bacterie is aangetroffen op monsters van twee Qjkoortspa- tiënten uit het Canisius-Wilhelmi- na Ziekenhuis in Nijmegen. "Het ging om een patiënt die vanwege de Qjkoorts een hartklepoperatie moest ondergaan en een andere patiënt met acute longklachten. Op de oude hartklep van de ene patiënt en in het opgehoest slijm van de andere konden onderzoe kers van C.VI de bacterie vinden. Het genetisch materiaal van deze menselijke bacterie zal nu ook worden vergeleken met de bacte riestammen die al eerder bij zieke geiten en schapen zijn gevonden. Verder onderzoek moet verklaren waarom de bacterie bij sommige mensen leidt tot chronische klach ten als hartproblemen en langduri ge vermoeidheid. Dan kan ook dui delijk worden of de bacterie in de loop van de jaren is gemuteerd in een - voor de mens - steeds gevaar lijkere variant. De resultaten van dit onderzoek laten nog wel enke le jaren op zich wachten, aldus het CVI. Voor de grote uitbraak van de epidemie in Herpen in 2007, werden maar enkele mensen per jaar ziek. Velen van hen hadden beroepshalve met schapen en gei ten te maken. De laatste drie jaar raken ook massaal mensen besmet die in de buurt wonen van geiten en schapenhouderijen. amsterdam - Veronique de Koek, Jermaine Jackson en Gerard Joling zijn in Amsterdam voor het nieuwe SBS-programma Move like Michael Meer informatie? Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. €15,- reserveringskosten, eventuele toeslagen, overige verzorging en entreegelden (tenzij anders genoemd). door Arjen de Boer Patiëntenorganisaties wij zen de suggestie van on derzoekers Erwin Kom- panje en Yorick de Groot af om organen weg te nemen bij mensen die stervende zijn, maar nog niet overleden. Ook het minis terie van Volksgezondheid voelt er niets voor. Kompanje en De Groot opperen deze mogelijkheid omdat die donororganen oplevert van be tere kwaliteit. Drie keer heeft Bart Pijpers een niertransplantatie gehad. Twee zijn er mislukt, de derde nier heeft hij dertien jaar gehad. „Nu ben ik toe aan de vierde", zegt Pijpers die tevens voorzitter is van de Nierpa tiënten Vereniging Nederland (NVN). Hoewel hij dringend be hoefte heeft aan een nier zou hij veel moeite hebben met een or gaan dat is verwijderd bij een ster vende die nog enkele uren te leven heeft. Toch is dat een optie die kli nisch ethicus Erwin Kompanje en arts-onderzoeker Yorick de Groot van het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam opperen. In het vakblad Medisch Contact noemen zij welke voor- en tegenar gumenten er bestaan om organen te doneren in de laatste levens uren van de patiënt. Zo zou deze ingreep organen van hoge kwali teit opleveren en de wachtlijsten terugdringen. Organen op dat mo ment wegnemen zou alleen mo gen bij patiënten die als donor zijn geregistreerd. „Het tekort aan den haag - Milieu-activist Wouter van Dieren, lid van de Club van Rome, was en is tegen atoomener gie. Maar kleine kerncentrales ziet hij nu toch wel zitten. Nu de aarde opwarmt, keert kerne nergie terug als alternatieve ener giebron. Met nucleaire energie is er immers (bijna) geen uitstoot van CO,. Energiebedrijf Delta hoopt een tweede kerncentrale in Borssele te bouwen en Zeeland en Noord-Holland willen beide de nieuwe onderzoeksreactor die de reactor in Petten moet vervangen, op hun grondgebied. In P+, een magazine over duurza me ontwikkelingen en maatschap pelijk verantwoord ondernemen, zegt een van de oprichters van Mi lieudefensie, Wouter van Dieren (67): „Ik ben nog steeds de grote anti-kernenergieman. Al die theo rieën dat het goedkoop zou zijn, die zijn gewoon niet waar." Maar er is één nucleaire optie bui ten beeld gebleven: de kleine cen trales van vijf tot 25 Megawatt die nu op vliegdekschepen staan of in een onderzeeër. „Die bouw je ter grootte van een container. Ze kun nen een hele stad van stroom voor zien," zegt Van Dieren. Aan de Technische Universiteit van Delft wordt er onderzoek naar gedaan. Volgens hoogleraar Jan Leen Kloosterman laat een 'verken nende studie' zien dat ze in het dichtbevolkte Nederland rendabel kunnen zijn, bijvoorbeeld om stroom te leveren aan energie-in tensieve industrieën. Ook wordt in een kleine centrale gebruik ge maakt van een speciaal en 'inhe rent veilig' splijtstofontwerp, aldus Kloosterman. Van Dieren: „Er kun nen geen al te gekke dingen mee gebeuren. Dit zou misschien de problemen van kernenergie kun nen oplossen. Na 25 jaar stopt hij. Dan is hij op. Je laat hem zitten in de grond waar je hem had ingegra ven." Volgens Van Dieren zijn de energie- en klimaatcrisis niet met één technologie te bestrijden. „De energietekorten in de wereld zijn zo groot, dat alles uit de kast moet worden gehaald." Wie zijn kaarten zet op elektrische auto's, moet zich realiseren dat als alle vier miljoen Nederlandse au to's op elektriciteit zouden gaan rij den, er 'verschrikkelijk veel' centra les nodig zijn. Van Dieten: „Wat je dan' bespaart aan CO, -uitstoot per auto, verlies je weer aan de opwek king van de stroom. Het antwoord is: er moeten zeven a acht verschil lende soorten zuinige auto's ko men. Diesel, waterstof) elektrisch, hybride, enzovoorts. Voor verschil lende toepassingen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6