221 zeeland Twijfels over jachthaven 'Als je niet stemt, Pleidooi voor fasegewijze aanpak Kop Noordstraat CADZAND-BAD 'Gevaarlijk en niet rendabel' DAG VAN DE LOKALE DEMOCRATIE almanak Stemrecht Zeeuws-Vlamingen kozen gisteren in 63 stembureaus de nieuwe gemeenteraden van Terneuzen, Hulst en Sluis. Jongen mishandeld in bushokje op Bolwerk Expositie paaseieren in bibliotheek donderdag 4 maart 2010 door René Hoonhorst cadzand-bad - De plannen voor een kleine passantenhaven bij Cad- zand-Bad zijn bij voorbaat kans loos. Een kleine haven aan de monding van het uitwateringska naal is niet veilig, niet rendabel en verzandt snel. Directeur Lex Verstraeten van Jachthaven Breskens BV komt niet met kritiek en waarschuwingen uit broodnijd. Hij heeft zelf een tijdje terug ook gekeken naar de aanleg van jacht- en wachthavens bij Cadzand en Retranchement. Die haventjes pasten in het grotere geheel van Sluis aan Zee en kwa men wat verder in het binnenland te liggen. Maar een jachthaven ge lijk aan zee is veel te gevaarlijk, stelt Verstraeten. „De golven rollen daar met een behoorlijke kracht op de kust aan. Bij een beetje stro ming en windkracht veranderen in de haven liggende schepen daar in kachelhout." Door de voor versterking van de zeewering aan te leggen strekdam men een paar meter hoger te ma ken dan de geplande vijf tot zes meter kunnen de schepen waar schijnlijk wel in een veilige haven liggen. „Maar het blijft vervelend dat je een groot deel van de tijd moeilijk binnen kunt varen of niet kunt vertrekken." Een jachthaven waar zestig tot honderd boten liggen, is ook niet rendabel te exploiteren, weet Ver straeten. „Voor zo'n aantal jachten kun je geen havenmeester aanstel len. In een seizoensplaats heb je bovendien 's zomers meer dan één persoon nodig om de zaken in goe de banen te leiden." De in de Stich ting Promotie Cadzand verenigde ondernemers hadden dat overi gens ook al bedacht. Zij hopen dat de gemeente toestemming geeft voor de bouw van een aantal ap partementen, zodat ontwikkelaars toch geïnteresseerd raken in aan leg van een kleine haven. Het waterschap wacht de plannen rustig af, bevestigt hoofd waterke ringen Adrie Provoost. Het schap wil meewerken aan de toeristische ontwikkeling van de badplaats als dat is te combineren met verster king van de zeewering. Provoost: „De ondernemers hebben tot mid den deze maand om met onder bouwde plannen te komen. Het Sluise gemeentebestuur besluit ver volgens wat er kan gebeuren." door Wout Bareman terneuzen - De Wijkraad Binnen stad Temeuzen wil dat er snel een einde komt aan de slepende discus sie over de invulling van de Kop van de Noordstraat. Een fasegewij- ze uitvoering is mogelijk dé oplos sing om de impasse te doorbreken. Naar verluidt valt met één van de belangrijkste partners in het plan, projectontwikkelaar Leyten/NL Development, te praten over een dergelijke oplossing. Ook die wil snel aan de slag. Wijkraadsvoorzit ter Hans Vlottes: „Zo'n fasegewij ze aanpak maakt in elk geval dui delijk dat het project je ernst is en dat je, ondanks de trage besluit- voerming, door wilt. Dan maak je je voornemens eindelijk eens zicht baar." Wethouder Frank van Hulle (gro te projecten) ziet niets in een der gelijke aanpak. „Dan zadel je de binnenstadsbewoners en de onder- Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg, 12 uur. Twee jongens van achttien ko men het stembureau binnen. Het is de eerste keer dat ze hun stemrecht mogen uitoefenen. „Mag ik uw stembiljet zien?", klinkt het van achter de tafel. HelaasDat hebben ze niet bij zich. Heeft pa bij het vuilnis gegooid", verklaart een van de jongens. „Maar we hebben wel ons identiteitsbewijs bij ons. Is dat ook goed?" Nee dus. Heb je achttien jaar gewacht tot je mag gaan stemmen, gooit pa je stem biljet in de vuilnisbak. Maar stem men zullen ze. Zegt de een strijdvaar dig tegen de ander: „Kom, dan gaan we naar Dauwendaele, daar doen ze niet zo moeilijk." door Frank van Cooten Petra Traas, Philippine: „Stemmen voor de gemeenteraad vind ik heel be langrijk. Het was voor mij gemakkelijk om mijn keuze te bepalen. Ik stem altijd op het CDA en stem altijd op een vrouw. Ik ben wat dat betreft rede lijk standvastig. Er mogen best meer vrouwen in de gemeenteraad van Ter- neuzen en ook meer jonge mannen. De huidige raad is redelijk vergrijsd." foto's Mark Neeiemans In Waterlandkerkje is het pamflet van Lijst Babijn van het verkiezingsbord ge scheurd, op een lantaarn paal in Axel lacht het gezicht van Peter Snoodijk (TOP/Gemeentebelangen) je toe en in het dorpshuis Hof ter Nesse in Ossenisse staan de spekkies op tafel. Zeeuws-Vlaanderen ging gis teren naar de stembus. Zo'n dertig West-Zeeuws-Vlamin- gen hebben rond 09.00 uur al de moeite genomen hun stem uit te brengen in het dorpshuis in Water landkerkje. Voorzitter Theo Ram- melaere van het stembureau ver wacht er nog veel meer. Vier jaar geleden lag de opkomst tussen de zeventig en 75 procent. „Aan het weer ligt het niet. De zon schijnt." Rond 09.30 uur verschijnt juf Cin dy van de plaatselijke basisschool met een aantal kinderen om ze té .laten zien hoe het democratische proces in zijn werk gaat. Cindy vertelt niet op welke partij ze heeft gestemd. „Dat is privé. Het gaat wel een partij die opkomt voor behoud van kleine scholen in nemers op met onnodig veel over last. Een jaar of vijf een bouwput voor je deur is geen aantrekkelijk vooruitzicht." De financiering van het hele pro ject - gedragen door woonstich- ting Clavis, de gemeente, de Rabo bank en Leyten - blijkt overigens te hoog gegrepen. Van Hulle en de partners zoeken naar dekking van een tekort van bijna 10 miljoen eu ro. De kans is groot dat de plan nen daardoor noodgedwongen moeten worden versoberd. Van Hulle verwacht nog een half jaar nodig te hebben voor de gemeente raad een (aangepast) concreet plan kan worden voorgeschoteld. De eigenaar en exploitant van café De Vriendschap heeft de gemeen te inmiddels schriftelijk laten we ten niet mee te willen werken aan de plannen. Oorzaak: het plan van de Rabobank een kantoor met ba- liefunctie te bouwen op het huidi ge terras van het etablissement. Tip? redactie@pzc.nl Francisca Bakker, Breskens: „Stemmen voor de nieuwe gemeenteraad hoort er gewoon bij om mee te kunnen praten. Niet stemmen en achteraf zeuren is hypocriet. Ik heb tot vanmorgen getwijfeld. Wie heeft de daad kracht om Sluis er weer bovenop te helpen. Op wie ik heb gestemd, hou ik voor mezelf." Luisa, Terneuzen: „Ik heb altijd geleerd dat stemmen be langrijk is. Van het democratisch recht öm te kiezen moet je gewoon gebruik maken. Ik heb gekozen voor een partij die het leven leuker maakt. Dat is TOP/Gemeentebelangen geworden. Daar zitten spiritue le mensen bij." UITSLAGEN Kijk voor de samenstelling van de nieuwe gemeenteraden op de website www.pzc.nl/stemmen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto's SAS VAN GENT Een 17-jarige jongen is dinsdagmid dag rond half vijf in het bushokje op het Bolwerk in Sas van Gent zonder enige aanleiding in elkaar geslagen door twee jongens. Een derde jongen stond te kijken. Bij aankomst van de bus liep het trio richting Suikerplein. Het slachtof fer is behandeld voor een hoofd wond. De politie zoekt getuigen, 0900-8844. Eén dader is zo'n 22 jaar en heeft een getinte huids kleur. De andere is circa 18 jaar en heeft een donkere huidskleur. SAS VAN GENT In de bibliotheek in Sas van Gent is tot en met woensdag 7 april een tentoonstelling te zien van kunst zinnig beschilderde en versierde paaseieren. Ze zijn gemaakt door de uit Duitsland afkomstige Jutta Bunn uit Zandstraat. Er zijn allerlei variëteiten zoals blauw geverde patchwork eieren en exemplarend ie geverd zijn met waxine. De ten toongestelde eieren in de biblio theek zijn niet te koop. Bij voldoen de belangstelling wil Jutta moge lijk wel een cursus geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64