41 binnenland Genoeg van Bos en TO©S Opgaande lijn verheugt PvdA'er Opkomst valt tegen ALADDIN Zeeuwse stemhulp goed bezocht Bij het binnenkomen van de eerste uitslagen ging de PW gis teravond aan kop in Almere. Bij de aanhangers in die stad en in Den Haag was de stemming de hele dag al uitstekend. vanaf 6 maart verkrijgbaar donderdag 4 maart 2010 MIDDELBURG - Eerste Hulp Bij 1257 per gemeente. In totaal is de Stemmen, de stemwijzer van deze Stemwijzer, waarin 130 gemeenten krant, is door 16.350 Zeeuwen ge- zitten, 104.842 keer geraadpleegd, raadpleegd. Dat zijn er gemiddeld Dat is per gemeente 806 keer. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN DEN HAAG - De animo voor de ge meenteraadsverkiezingen was gis teren iets lager dan vier jaar gele den. Bij het sluiten van deze krant had volgens een steekproef van het bureau Synovate 56 procent van de kiezers de gang naar de stembus gemaakt. Vier jaar gele den lag het uiteindelijke opkomst percentage op 58 procent. De deelname van de PW aan de gemeenteraadsverkiezingen in Den Haag leek de opkomst te be vorderen. Anderhalf uur voor het sluiten van de stembussen had al meer dan vijftig procent van de Hagenaars de gang naar het stemlo kaal gemaakt. In 2006 ging in de Hofstad slechts 47,7 procent van de kiesgerechtigden stemmen. De resultaten die gisteravond voor 22.00 uur al binnen waren, gaven nog geen helder zicht op een lan delijke trend. Synovate maakte gisteravond een peiling bekend over de keuze als er geen gemeenteraads- maar Twee de Kamerverkiezingen waren ge weest. Daaruit bleek dat het CDA de grootste blijft met 29 Kamerze tels, maar ten opzichte van het hui dige aantal er twaalf zou verliezen. De PvdA volgt met 27 zetels, een verlies van zes. De PW van Geert Wilders zou met vijftien extra ze tels de grootste winst hebben ge boekt en als derde partij van het land (met 24) uit de bus zijn geko men. Ook D66 (+12), GroenLinks (+5) en de Christenunie (+1) boeken in die peiling winst. Grote verliezer in die peiling is de SP met min veertien zetels, op 11, de WD blijft steken op 21. Trots op Nederland Van Rita Ver donk zou uit de TWeede Kamer verdwijnen. Op basis van deze peiling voor spelt CDA-fractievoorzitter Pieter van Geel dat de campagne voor de Tweede Kamerverkiezingen een tweestrijd wordt tussen het CDA en de PvdA om de grootste te wor den en de premier te leveren. Nog voor een officiële uit slag binnen is, is de sfeer in Almere en Den Haag opper best. Dat wil zeggen: bij de PW-aanhangers in die ste den. door Sandra Donker en Hanneke Keultjes Winst of geen winst, in nachtcafé Get Down Café in Al mere is het al vroeg feest. De bar draait volop, uit de speakers klinkt luide 'boem-boem' met een incidentele schlager tus sendoor. De bezoekers zijn vol ver wachting, want vanavond, zo is de goede hoop, zal hun PW de ge meenteraadsverkiezingen in de nieuwe stad glorieus gaan winnen. De hele dag al gonst het in Alme re, een van de twee gemeenten waar de PW deelneemt. Televisie ploegen, radio, kranten, persbu reaus zijn uitgerukt naar Flevoland om van daaruit de lokale verkiezin gen te verslaan. De centrale vraag is niet of de weg- verbreding door het IJmeer er komt, of hoe de middelbare scho len er beter kunnen presteren, maar of Wilders erin zal slagen om hier op lokaal niveau een rol van betekenis te laten spelen. De voortekenen, blijkt uit de peilin gen, zijn gunstig. Lijsttrekker Raymond de Roon, nu alleen nog Tweede Kamerlid, zou met zijn lokale kandidaten kun nen rekenen op 30 procent van de stemmen. Het zijn vooral stem mers die boos zijn op 'de politiek', en genoeg hebben van Bos, Balken ende en de rest van 'de Haagse kliek'. Maar zover is het nog niet. De buit is nog niet binnen. Ron Dubbel man, nummer zes op de PW-lijst, schuifelt wat onzeker met zijn voe ten over de vloer. Met een beetje mazzel mag hij binnen enkele da gen plaatsnemen in de raadsbank- jes van Almere. „Hij mopperde altijd alleen maar op de politiek", zegt zijn echtgeno te. „Toen zei ik: je kan er nu iets aan doen!" Het publiek is gemêleerd. Jasje-das- je, mantelpakjes, spijkerbroeken en sweaters, en een enkele aanhan ger met een pistool in zijn nek ge tatoeëerd. Er wordt driftig ge-sms't. Hoe laat komt Wilders? Komt Wilders? Bezoekers veren op als Kamerlid Fleur Agema bin nenstapt. Een landelijke topper, nu begint het ergens op te lijken. Barry Madlener, sinds vorig jaar zo mer fractievoorzitter van de PW in het Europees Parlement, is de andere topper. Hij wil zijn nieuwe baan in Brussel combineren met een plekje in de gemeenteraad van Almere. Hij staat tweede op de kandidatenlijst. Hoe hij die twee functies gaat combineren, wil hij 'Hij mopperde altijd alleen maar op de politiek. Ik zei: je kan er nu iets aan doen' nog niet zeggen. „Dat komt alle maal wel na vanavond", zegt hij. Madlener is nog niet in juichstem- PAUL KUSTERS pvv in meeste semeenten niet verkiesbaar IK ZOU ER NATUURLIJK NOOIT OP STEMMEN... .IK. BAAL ER WEL STEVI® VAN 'I DEN HAAG - PvdA-voorzitter Lilian- ne Ploumen is blij met de 'opgaan de trend' van haar partij in de pei lingen voor de Tweede Kamerver kiezingen. „Ik hoop dat we het kunnen vast houden", zei ze gisteravond toen de eerste stembusuitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen bin nenkwamen. Als er nu parlementsverkiezingen waren gehouden, zou de PvdA zes zetels verliezen (van 33 naar 27). Toch brak de achterban op de ver kiezingsavond in Den Haag in ge juich uit. Ook Ploumen toonde zich optimistisch. Volgens haar heeft de PvdA de gunst van de kie zer 'een beetje terug kunnen win nen'. Ploumen denkt dat dat mede te danken is aan het feit dat de PvdA heeft vastgehouden aan het stand punt over Uruzgan. De PvdA stap te vanwege die kwestie recent uit het kabinet. Bij de WD heerste gisteravond te vredenheid over de stijgende trend van de partij in de peilingen. De WD van Mark Rutte zou op 21 Kamerzetels komen, gelijk aan het huidige zeteltal, maar een stuk meer dan in de peilingen van de af gelopen maanden. WD-vicefractievoorzitter Edith Schippers constateerde dat haar partij de stijgende lijn duidelijk te pakken heeft. Dat komt volgens haar mede doordat er weer rust is in de partij en Rutte de onbetwis te leider is. Partijleider André Rouvoet van de Christenunie is ook blij met de stijging in de peiling. Als er nu Ka merverkiezingen zouden zijn ge houden, zou de Christenunie stij gen van zes nu naar zeven zetels. Rouvoet vindt dat zijn partij wordt beloond voor betrouwbaar bestuur. „Regeren zit de Christenunie in knip de bon uit de zaterdagkrant!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4