2 luit selectie podium donderdag 4 maart 2010 door Ali Pankow Houd van me of haat me, ik laat niemand onberoerd', zei Ma- thilde Willink ooit over zichzelf. Voor theatermaker Louis van Beek ty peert die uitspraak treffend het le ven van deze vrouw, die in de ja ren '70 veel stof deed opwaaien. „Ik wil zo graag de andere kant van dat society-meisje laten zien en ik denk dat ik dat zelf het beste kan", zegt auteur én speler van Ma- thilde, of hoe een Zeeuws meisje een levend kunstwerk werd. Deze nieu we voorstelling van Theaterproduc tiehuis Zeelandia gaat woensdag 10 maart in première in het Schel- detheater in Terneuzen. De regie is in handen van Paula Bangels. Maria Theodora Mathilde de Doel- der werd op 7 juli 1938 in Terneu zen geboren. Zij werd bekend als de in Fong Leng-creaties uitgedos te derde echtgenote van de schil der Carel Willink. Zij stierf, onder dubieuze omstandigheden, in Am sterdam op 25 oktober 1977. Louis van Beek was toen nog maar een ventje van negen jaar. Hij woonde in een dorp dicht bij Woerden. Had hij ooit van Mathilde Willink gehoord? „Reken maar, ik zat gefas cineerd voor de televisie tijdens dat interview van Henk van der Meyden met deze bijzondere vrouw. Zij was larger than life en dan kwam plots dat zangerige Zeeuwse accent er door heen. Het is me allemaal bijgebleven." Van Beek wist op jonge leeftijd al dat hij toneelspeler wilde worden. „Het begint bij de verkleedkist, dan komt de wens beroemd te worden, daarna pas komt het be sef dat 'acteur' gewoon een beroep is waar je voor moet leren. Maar die verkleedkist mag je nooit verge ten." Geen wonder dat die extravagante Mathilde tot zijn verbeelding sprak. Het plan een theatervoor stelling aan haar te wijden, ont sproot enkele jaren geleden bij Van Beek. Dat was na het zien van de documentaire Mathilde Willink Superpoes die Jasmina Fekovic en Eddie van der Velden over haar maakten. „Misschien moet je daar ook eerst veertig voor worden", meent de theatermaker. Tot nu toe schreef hij voornamelijk liedtek sten. Hij verdiepte zich intensief in het leven van Mathilde en wist aan het begin van het schrijfproces al dat hij die rol ook het liefst zelf wilde spelen. „Dat wil niet zeggen dat ik bezwaar zou maken als die tekst over een paar jaar nog eens wordt opgepakt door een goede ac trice." Maar de eerste versie ver tolkt Van Beek dus zelf. Zijn stre ven is dat volkomen oprecht te doen. „Geen goedkope travestie en geen Koefnoen. Ik moet op de let ter weten wat ik zeg benadrukt hij. Om dat doel te bereiken, heeft hij onder leiding van Paula Bang els in eerste instantie specifiek 'vanuit de binnenkant' gerepe teerd. Dat wil zeggen: rolinvulling op basis van gevoelens waarbij 'de verkleedkist' nog even dicht bleef De voorstelling Mathilde 'in wording': acteur Louis van Beek tijdens een van de repetities. Liefdesbrieven Anne-Wil Blankers en Paul van Vliet in Liefdesbrieven. De voor stelling vertelt het verhaal van twee jeugdvrienden die met el kaar verbonden zijn door een le venslange briefwisseling. Donderdag 4 maart, Schelde- theater, Terneuzen, 20.00 uur. Vrijdag 5 maart, De Maagd, Bergen op Zoom, 20.00 uur. Le Jardin Secret Barokensemble Le Jardin Secret, met sopraan Elizabeth Dobbin (foto), brengt in Musique pour Mazarin de opzienbarende te genstellingen tussen de Franse en Italiaanse muziek stijl op nieuw tot leven. Met werken van o.a. Lully, Rossi, Charpen- tier en Carissimi. Vrijdag 5 maart, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur. Eric Koller Eric Koller speelt een try-out van zijn nieuwe voorstelling N.B. Koller heeft een eigen stijl, een eigen vorm ontwikkeld. Het is cabaret, maar ook weer niet. Het bevat mime, maar meer dan dat. Het is absurdistisch, hi larisch, dramatisch totaaltoneel. Vrijdag 5 maart, Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur. COLOFON UitGids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/DESTEM. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: uitgids@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. Redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl DONDERDAG 4 MAART Goes Australisch gezelschap Tom Tom Crew brengt fysieke theatershow. Theater de Mythe, 14.00 uur Sint Annaland Jaaruitvoering Het Schorrekoor. Partycentrum Havenzicht, 19.30 uur Terneuzen Anne-Wil Blankers en Paul van Vliet ver tolken de hoofdrollen in Liefdesbrieven. Scheldetheater, 20.00 uur. VRIJDAG 5 MAART Middelburg *Musicalkomedie 'Dromen...zijn bedrog' met Vera Mann, Remko Vrijdag en Jelka van Houten. Stadsschouwburg, 20. 00 uur *Ensemble Le Jardin Secret met sopraan Elizabeth Dobinne brengt werken van o.a. Lully, Rossi, Charpentier en Carissimi. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Rilland Cabaretier Eric Koller is terug met try-outs voor zijn nieuwe voorstelling. Luctor et Emergo, 20 uur Ritthem Zeeuwse Avond met Weschappels To neel en De Meissen. Dorpshuis, 20.00 uur. Sint Annaland Tweede jaaruitvoering Het Schorrekoor. Partycentrum Havenzicht, 19.30 uur Terneuzen Cabaretier Guido Weijers presenteert zijn nieuwe programma Axestos. Uitverkocht. Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen Cabaretduo Droog brood: Een frisse wind Aarsenaaltheater, 20.15 uur ZATERDAG 6 MAART Aardenburg De Koninklijke Muzieksociëteit Aarden- burgsche Fanfaren en de concertgroep The Young Ones uit Hulst met dubbelcon cert. RK Kerk, 20 uur Dreischor Toneelclub van vereniging Tot Nut en Ge noegen: 'Vraag het maar aan de butler'. Dorpshuis, 20.00 uur Goes 'Amateurs' is tragikomisch toneel, ge speeld door o.a. Wil van Kralingen, Peter Tuinman en Wilbert Gieske. Theater De Mythe, 20.00 uur Middelburg Het Middelburgs Theater speelt 'Het zout- huis' van Peer Wittenbols. Minitheater, 20.30 uur Musicalkomedie 'Dromen...zijn bedrog' met Vera Mann, Remko Vrijdag en Jelka van Houten. Stadsschouwburg, 20. 00 uur Oostburg De Voorstelling Pandora's Magicbox van Winfried Angelique wordt verplaatst Ledeltheater Oost-Souburg Salsaparty met de band Rompecabeza en dj Jobo. Karolingenburcht, Vlissingsestr. 47-55, 22.00 uur. Vlissingen Het barokensemble Collegium AD Mo- sam o.l.v. Huub Ehlen verzorgt een con cert met het Stabat Mater van Giovanni Battista Pergolesi en Antonio Vivaldi en Salve Regina van Alessandro Scarlatti. St.Jacobskerk, 20.00 uur *Leo Blokhuis en Ricky Koole brengen theatervoorstelling Laagland. Uitverkocht. Arsenaaltheater, 20.15 uur *Almaz Bros Ine treedt op. Café 2x Bellen, 22.00 uur Terneuzen Cabaretier Guido Weijers presenteert zijn nieuwe programma Axestos. Uitverkocht. Scheldetheater, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46