nagenoeg vast Tafeltennisser Trinko Keen wil carrière maken in sportbestuur 31 Thomas Dekker twee jaar geschorst wegens gebruik van doping Lintje voor Kramer, Tuitert en Sauerbreij donderdag 4 maart 2010 540 Het aantal minuten dat Nederland vooraf gaand aan het duel met de Verenigde Staten geen tegentreffer hoefde te incasseren. door Leon ten Voorde AMSTERDAM - Normaal gesproken is de aanloop naar het WK voetbal een periode van oeverloze discus sies, maar honderd dagen voor de aftrap in Zuid-Afrika zijn de con touren van Oranje al duidelijk zichtbaar. Voordat in mei de voor bereiding begint, kwam het Neder lands elftal gisteravond nog één keer bij elkaar. Die bijeenkomst le verde tegen de Verenigde Staten de bevestiging op dat Oranje wel in de grondverf staat: 2-1. De groep waarmee bondscoach Bert van Marwijk in juni naar Zuid-Afrika gaat, zal waarschijnlijk niet veel verschillen van de selec tie waarmee hij de afgelopen da gen werkte. De enige speler 'van buiten' voor wie Van Marwijk zon der enige twijfel een plek heeft in geruimd is Robin van Persie. Van Marwijk verwacht dat de aanvaller van Arsenal in april hersteld is van zijn enkelblessure, waardoor er nog tijd genoeg is om in vorm te raken. Of Ruud van Nistelrooij uit groeit tot een serieuze kandidaat, lijkt twijfelachtig gezien de vele fy sieke problemen waarmee de spits van HSV worstelt. Ook de meeste plekken in het ba siselftal lijken al vergeven te zijn. De achterhoede van gisteravond zal - blessures of andere ongemak ken daargelaten - ook de defensie op het WK vormen. Stekelenburg is de eerste doelman, Van der Wiel en Van Bronckhorst zijn de backs, terwijl het centrum wordt gevormd door Mathijsen en Heit- inga. Ron Vlaar kreeg de kans zich te bewijzen. Bij zijn eerste verdedi gende actie werd de bal al meteen door zijn benen getikt, maar ver der onheil bleef de Feyenoorder bespaard. Wie voor Van Marwijk tot nu toe niet ter discussie hebben gestaan zijn de twee defensieve middenvel ders Van Bommel en De Jong. Maar gisteravond zal de bonds coach zich ongetwijfeld kapot heb ben geërgerd aan De Jong toen de speler van Manchester City weer eens een doldwaze overtreding be ging. Na een half uur spelen ging de middenvelder opnieuw over de schreef De charge met gestrekt been kostte de Amerikaan Holden de wedstrijd en De Jong de gele kaart waar rood op zijn plaats was geweest. De Jong, die ook nog te veel de neiging heeft de spelbepa ler uit te hangen, werd in de twee de helft vervangen door Van der Vaart, een speler die normaliter al leen voor een van de aanvallende posities in aanmerking komt. Tegen de Verenigde Staten telde de selectie van Oranje maar liefst acht aanvallend ingestelde spelers. Van Marwijk begon in de Arena met Elia op links, Sneijder cen traal, Robben op rechts en Kuijt in de spits. Kuijt en Robben zagen bijna al hun acties mislukken, maar de speler van Liverpool schoot Oranje vanaf de strafschop stip wel naar een 1-0 voorsprong bij rust. Die penalty verdiende Ne derland omdat Sneijder na een pri ma individuele actie werd gestuit. Met Huntelaar voor Robben pro beerde Oranje na rust voort te bor duren op de redelijke eerste helft. Daar slaagde de ploeg slechts bij vlagen in. Huntelaar vijzelde zijn zelfvertrou wen nog wat op met een treffer, maar het meest positieve was dat Oranje verdedigend lange tijd nau welijks iets weggaf Op die ene goal vlak voor tijd na dan toen Ste kelenburg mis tastte bij een vrije trap en daarmee zowaar nog een spannende slotfase inleidde. Die treffer was pas de eerste tegengoal na zes duels. door Koen de Vries ARNHEM - Op het NK tafeltennis in Eindhoven worden komende zon dag niet alleen de winnaars gehul digd. Ook Trinko Keen wordt in het zonnetje gezet. De 38-jarige Arnhemmer zet na 25 jaar hard trainen, 196 interlands, vier EK-me- dailles en vele nationale titels een punt achter zijn internationale car rière. Na de huldiging in Eindhoven ver kast Keen naar Randwijk, waar hij met vrienden en toppers van toen nog één keer een oud ritueel her haalt. Met tafeltennissers als Paul Haldan, Henk van Spanje en Dan ny Heister gaat hij eten bij zijn moeder, en vooral veel praten over hoe het is geweest. „Dat deden we altijd na een NK, met een soort vaste tafeltennisfa- milie. Er komen mensen die ik heel lang niet gesproken heb, maar met wie ik wel mooie dingen heb meegemaakt. Het is een symbo lisch afscheid van een heel mooie tijd", aldus de man die samen met Danny Heister vele jaren het boeg beeld was van het Nederlandse mannentafeltennis. Het ritueel duurde tot 1995. Dat was het jaar dat Keens vader Ber- tus ernstig ziek werd en hijzelf ta- feltennisprof werd. Zijn vader was zijn steun en toeverlaat, zijn trai ner en coach. „Juist in dat jaar kreeg mijn vader in de gaten dat ik écht goed zou kunnen worden. We misten met Nederland op het WK op een haar de kwartfinales." Bertus Keen overleed een jaar la ter. Het afscheid in Eindhoven staat niet op zich. In mei stapt Trinko Keen ook uit de atletencommissie van NOCNSF, omdat de maxi mumtermijn van acht jaar erop zit. De laatste vier jaar was hij voorzitter van de commissie en zat hij in die hoedanigheid ook in het bestuur van NOCNSF. In die tijd maakte hij kennis met het gro te verschil tussen topsport en be leid maken. „Topsporters zijn di rect en blijven dicht bij zichzelf Zij houden zich bezig met heel praktische zaken. Bestuurders be Trinko Keen kijken de dingen van een grotere afstand, zijn veel abstracter bezig." Dat laatste is geen verwijt, maar een constatering. Sterker, Trinko Keen voelt zich wel thuis in de we reld van de bestuurders. Hij wil zich graag verder ontwikkelen in die richting. De functie van man- nenbondscoach, die binnenkort va cant komt door het vertrek van Danny Heister, zal niet voor Keen zijn. „Begeleiden van spelers vind ik wel prettig. Ik weet hoe een speler zich in een bepaalde situatie voelt. Da's belangrijk. Maar dat is heel wat anders dan dag in dag uit trai ning geven en teams begeleiden. Ik zie heel andere uitdagingen en die liggen buiten het tafeltennis." Keen zat tot vorig jaar als program macoördinator sport in het be stuur van het VSB-fonds. Dat do neerde geld aan sportactiviteiten met een grote maatschappelijke be tekenis. Door de koersval van moe derbedrijf Fortis werd het onder deel sport weggesaneerd. Nu is hij zakelijk directeur van het Jeugd sportfonds, dat kinderen in achter standsituaties het financieel moge lijk maakt om te sporten. Dit jaar worden zo'n twaalfduizend kinde ren geholpen, in de toekomst moe ten dat er veel meer worden. Keen: „Voor dit soort activiteiten wil ik me graag inzetten. Van huis uit heb ik meegekregen dat ik be voorrecht ben. Dat ik mede dank zij anderen kan sporten. Ik heb foto Evert Elzinga/GPD iets opgebouwd in de sport waar door ik dit kan doen. Het ligt me ook, hierin zit mijn kracht Dit kan ik beter dan laten we zeggen shampoo verkopen. Daar komt bij dat sport op steeds meer agenda's komt. Allerlei instanties zien in dat sport een grote maatschappelij ke waarde heeft." Verder voelt Keen zich betrokken bij het Olympisch Plan 2028, met als doel de Spelen naar Nederland te halen. De Nederlandse sportwe reld moet er helemaal voor gaan, de Nederlanders laten zien dat sport meerwaarde heeft voor ons land. Die instelling is er te weinig, constateert de afzwaaiende tafel tennisser. Hij neemt het WK tafeltennis van volgend jaar in Rotterdam als voor beeld. „Je moet zo'n evenement ge bruiken om tafeltennis op een ho ger niveau te brengen. Je moet alle krachten bundelen en zorgen dat om dat WK tal van breedtesportac tiviteiten worden georganiseerd. Maar dat gebeurt te weinig. Er is te weinig tijd. Een jaar van voorberei ding is veel te kort. Het WK zal een mooi evenement worden, maar een blijvend effect zal het voor het Nederlands tafeltennis niet hebben." Op het WK in Rot terdam zal Trinko Keen zeker ver schijnen, maar dan in zijn nette pak en niet meer achter de tafel. Momenteel is hij reserve bij Borus- sia Düsseldorf, de beste ploeg van Europa. DEN HAAG - De gouden medaillewinnaars Mark Tuitert, Ireen Wüst, Nicolien Sauerbreij en Sven Kramer (vlnr) poseren samen met koningin Beatrix op het balkon van Paleis Huis ten Bosch. Kramer, Tuitert en Sauerbreij werden gisteren benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De drie winnaars van een gouden medaille tijdens de Olym pische Spelen kregen het bijbehorende lintje in de Rid derzaal opgespeld door demissionair minister Ab Klink van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Ireen Wüst, die ook goud won in Vancouver, had de ko ninklijke onderscheiding vier jaar geleden al gekregen nadat ze in Turijn goud had gewonnen op de drie kilo meter. foto Toussaint Kluiters/ANP door Kees van Dalsem ALKMAAR - Thomas Dekker is twee jaar geschorst voor het ge bruik van dynepo, een vorm van epo. Dat heeft de wielerbond van Monaco gisterochtend bekendge maakt. De Nederlandse wielren ner mag op 1 juli 2011 weer aan wedstrijden mee doen. Dekker blijft tot die tijd werken aan zijn comeback. In oude urine van Dekker (25) uit 2007 werd in juli 2009 vlak voor de Tour de France dynepo - een nieuwe generatie epo - gevonden. De Noord-Hollander werd meteen door zijn ploeg Silence-Lotto van de startlijst gehaald en op non-ac tief gesteld. In eerste instantie verklaarde Dek ker dat hij geflikt was, maar nadat de contra-expertise in september vorig jaar ook positief was geble ken, bekende hij het prestatiever- hogende middel één keer gebruikt te hebben. Dekker zei dat hij toen tertijd in een fysiek mindere perio de zat. Door een heupblessure was zijn conditie slecht, waarna hij zijn toevlucht zocht bij het verbo den middel. Het is de eerste keer dat een renner wordt veroordeeld na het gebruik van dynepo en de eerste keer dat iemand is gepakt nadat een oude urinestaal in een later stadium is herkeurd. Dekker nam aan wedstrijden deel op een licentie van de wielerbond van Monaco, om die reden heeft de tuchtcommissie van die instantie uitspraak gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33