zeeland 127 de ANWB-directeur? Muziek Ocobar geeft teksten De Jonge diepte Scholen krijgen geld voor binnenklimaat Jongerenredactie provincie gaat naar site Watisnouje.nl Werk mee aan watisnouje.nl! donderdag 4 maart 2010 ties. Het hoort er bij als je journa list bent." Geen speld tussen te krijgen. Voor de eigenlijke persconferentie met van Woerkom volgt eerst een workshop. Ewout Genemans van het tv-programma Willem Wever stoomt de kinderen in een uur klaar. „Er zijn hier kinderen die schrijven voor een schoolkrant, maar ook die een eigen weblog ma ken", steekt Genemans van wal. In eens stopt hij de microfoon onder de neus van de Bressianen. Maar ze blikken of verblozen niet. „We maken nieuws en filmen de din gen die in Zeeland gebeuren", legt Meivin even helder uit. Totaal geen moeite met de andere rolver deling. „Nu maken we een video voor M&M tv op reis over wat hier vanmiddag gebeurt." Genemans verzint samen met de jonge honden een aantal scherpe vragen. Ze gebruiken daarvoor de vijf w's: wie, wat wanneer, waar en waarom. „Dan krijg je geen ja- of nee-antwoord." Meivin steekt zijn hand op bij de wat-vraag. „In wat voor auto rijdt de directeur?" Genemans glim lacht. Wat denk je zelf? Meivin: „Een Audi of een Lexus." De jury besluit de vraag toe te laten tot de persconferentie. Helaas mag Mei vin hem niet zelf stellen. Maar met zijn fingerspitzengefuhl zit het wel goed. Van Woerkom moet er tijdens de persconferentie ook om grinniken. „Van de ANWB heb ik een Audi. Een A8. Met chauffeur. Thuis heb ik een Volvo, een stationcar. Handig om veel spullen mee te nemen." Meivin is achteraf tevreden. „Leuk wel, dit." Of ze er veel van hebben geleerd? „Wel wat", vindt Merijn. Maar van de gezichten is af te le zen dat ze al veel wisten. Eenmaal thuis begint het monte ren van de reportage. „Dat doen we in Moviemaker in Windows", vertelt Merijn. Naar de jongens ver wachten is de repo tegen het week end te zien op M&M tv. Of ze la ter zelf journalist willen worden? „Nee", antwoordt Meivin resoluut. „Baggermeester wil ik worden. Waarom? De kick en het maken van verre reizen." Merijn ziet toe komst als cameraman. „Waar? Weet ik nog niet, kan overal zijn." http://www.merijnen- melvin. web-log.nl door Cornelleke Blok foto Jos van Leeuwen MIDDELBURG - De twee grote nieuwssites voor jongeren in Zee land zijn Watisnouje.nl van de PZC en jouwzeeland.nl van de pro vincie Zeeland. Nog wel, want als het aan Gedeputeerde Staten ligt, wordt het provinciale jongeren- persbureau per 1 april opgedoekt. Het jongerenpersbureau zorgt sinds 2007 voor nieuws, columns en reportages op jouwzeeland.nl. Een site voor jongeren, door jonge ren. De PZC lanceerde twee maan den geleden een soortgelijke site. „Dat initiatief bleek een groot suc ces. Daar kunnen wij niet tegen op", reageert gedeputeerde George van Heukelom. „Het zou ook dom zijn om in dezelfde vijver te vis sen. Het is beter om samen te wer ken." En dus gaat het persbureau, als het GS-voorstel wordt goedge keurd, op in de PZC-site. Watisnouje.nl trok in twee maan den 58.000 pageviews. Jonge hon den in de leeftijd van zestien tot dertig jaar gaan dagelijks op pad om interviews, reportages en vi deo's te maken. Zij brengen het nieuws op een frisse - soms zelfs brutale - manier. De reporters van jouwzeeland.nl kunnen zich aan sluiten bij het PZC-team. De pro vinciale site blijft wel in de lucht als een digitaal platform voor jon- gerenparticipatie en de denktank. Van Heukelom: „Die denktank wil ik niet kwijt. Die hebben we juist in het leven geroepen om jonge ren bij de politiek te betrekken." MIDDELBURG - Zes Zeeuwse middel bare scholen krijgen in totaal ruim zeven ton subsidie van het ministe rie van Onderwijs om hun gebou wen energiezuiniger te maken en het binnenklimaat aan te pakken. Het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen krijgt het hoogste be drag: 210.598 euro. De Rede in Ter- neuzen ontvangt 162.652 euro. Het ministerie kent ook subsidie toe aan het Zwin College in Sluis (152.234 euro) de Isaac Beeckman Academie in Kapelle (104.038 eu ro), het Reynaert College in Hulst (81.298 euro) en de praktijkschool .in Hulst (7.937 euro). Stedelijke Scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg had ook subsidie aangevraagd,maar voldoet niet aan de voorwaarden. „Het hele schoolgebouw wordt voorzien van dubbele beglazing en er wordt dakisolatie aangebracht", zegt Steven van Nispen, stafmede werker financiën van het Zelden rust-Steelant College. De opknap beurt is hard nodig. „Het gebouw is bijna niet warm te krijgen. De Watisnouje.nl wordt gemaakt voor en door Zeeuwse jongeren. Er werken op dit moment bijna twintig jongeren mee aan de website. Ze maken regelmatig vi deo's, recensies en artikelen. Maar de redactie is nog op zoek naar versterking. Wil je ook meewerken aan watisnouje.nl? Stuur dan een e-mail met een korte motivatie naar punt@pzc.nl. Journalistieke erva ring is niet nodig, enthousiasme en een beetje lef wel! CV-ketels draaien overuren. Leer lingen zitten soms met jassen aan in de klas. Als de ramen dicht zijn, is de isolatie slecht. Daarom willen we goede roosters plaatsen. Met dit geld drukken we zo niet alleen de energierekening, maar verbete ren we ook het binnenklimaat." Ook de Isaac Beeckman Academie, De Rede en het Reynaert College brengen dubbele beglazing aan in hun gebouwen. De middelbare scholen krijgen zes tig procent van de kosten vergoed. De overige veertig procent moeten ze zelf betalen. „Na drie a vier jaar hebben we de investering er al uit, omdat we veel besparen op de energierekening", zegt rector Piet de Witte van het Reynaert Colle ge. „Dat geld kunnen we nu aan het onderwijs besteden." Staatssecretaris Marja van Bijster- veldt van Onderwijs stelde lande lijk ruim vijftig miljoen euro be schikbaar voor het binnenklimaat van scholen. Meer dan 250 middel bare scholen profiteren van de maatregel. Van Bijsterveldt wil met de subsidie investeren in duur zaamheid, en een impuls geven aan de economie. Bij beschikking van 25- 02-2010 van de Recht bank Middelburg is onder curatele gesteld: Kay Buchmeyer, wonende 4381 NC Vlissingen, Piet Heinkade 5, geboren te Vlissingen op 26-10- 1986 met benoeming van G.G. Buchmeyer- Smit tot curator, wonen de te 4381 JJ Vlissingen, Slijkstraat 14. door Rolf Bosboom Het is ruim dertig jaar gele den dat Freek de Jonge, toen nog met Neerlands Hoop, een studioalbum maakte. Over twee weken verschijnt Van A naar Z, met twaalf nummers die de cabaretier opnam met de band Ocobar. Het uitkomen daarvan gaat gepaard met een tournee door het land. Een van de eerste haltes was gisteravond Porgy en Bess in Terneuzen, dat al weken was uitverkocht. De Jonge zong vrijwel alle num mers op de cd, opvallend genoeg ook in precies dezelfde volgorde. De muziek wisselde hij af met ver halen, al dan niet Zeeuwse anekdo tes, kleine conferences ook. Som mige daarvan kwamen bekend voor, zoals het verhaal over het aangenomen eenbenige negerneef- je Raf, dat De Jonge recent ook ge bruikte in zijn 'cabadocu'-serie Freeks Nederland. Daarnaast had hij onder meer een memorabel verhaal over Neerlands Hoop in Zeeuws-Vlaanderen, maar ook ging hij op hilarische wijze in op 'het échec van de Olympische Spe len', ofwel De Wissel van Sven Kramer. Maar uiteindelijk was er vooral nieuwsgierigheid naar het muzika le werk. De combinatie met Oco bar bleek een geslaagde greep te zijn. De band, en dan vooral gita rist Cok van Vuuren, slaagt er bij vrijwel elk nummer in de juiste - en niet zelden bijzondere - sfeer te creëren. Het viertal speelt een waaier aan stijlen, van een onver valst zeemanslied Zeeman zonder haventot een heerlijk country- nummer als Doe als Sammy. De muziek van Ocobar zorgt er voor dat de teksten van Freek de Jonge nog meer diepte krijgen. Die zijn vaak melancholisch, gaan op vallend vaak over ouder worden en oud zijn. Een van de hoogte punten was Daarom (weet ik het ook), een ode aan zijn vrouw Hel- la. Maar er was veel meer dat in druk maakte, zoals Onvoltooid ver leden tijd (over aftakeling) en, als mooie finale, Nog een keer. Een reportage over het optreden van Freek de Jonge in Terneuzen is zondag 7 maart vanaf 21.00 uur te zien in Co bra TV op de Vlaamse zender Canvas. Freek de Jonge maakte, begeleid door de band Ocobar, indruk in Porgy en Bess. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29