221 zeeland 'Als jij het CDA doet, Studenten onderzoeken stemgedrag Middelburg Stemwijzer en lokale thema's bepalen welk hokje rood wordt gekleurd De Knallers verslaan ze allemaal Treintjes ruilen en bekijken donderdag 4 maart 2010 Op zeven stembureaus in Middel burg zijn door de Roosevelt Academy exit polls gehouden. Irma Kerkhoven en Bram Romijn verrichten de exit poll in de bibliotheek. door Maurits Sep MIDDELBURG - Sommige stemmers lopen liever de bieb in, andere dui ken snel de draaideur in naar bui ten: drukdrukdruk, geen tijd. Maar veel kiezers maken ook graag even tijd voor een exit poll van de Roo sevelt Academy in Middelburg. De eerstejaars RA-studenten Irma Kerkhoven en Bram Romijn staan naast het stembureau in de Zeeuw se Bibliotheek. Tussen 10 en 12 uur zamelen ze ruim vijftig formulie ren in. „Het zijn vooral ouderen die nu komen stemmen", vertelt Ir ma. Ze hoopt tussen vijf en acht 's avonds meer jongere mensen te treffen. „Die zijn nu natuurlijk aan het werk." Dan ontstaat een even wichtiger beeld, beaamt Bram. Voor docent Herman Lelieveldt is het de derde keer dat hij met stu denten een exit poll in elkaar zet. De vorige keren waren bij de lan delijke verkiezingen in 2006 en de provinciale verkiezingen in 2007. Beide keren bleken de onderzoe ken door de studenten de werkelij ke uitslag goed te voorspellen. „De exit poll voor sommige partijen moet je met een factor 1,1 verme nigvuldigen, andere met een fac HEINKENSZAND - In De Stenge in Heinkenszand wordt zaterdag van 10.00 tot 15.30 uur een Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs gehouden. Daar zijn de belangrijkste model len en schalen, nostalgische blik ken treinen en auto's in diverse schaalgroottes te bewonderen. Op een testtafel worden wagons en lo comotieven getest. 4-5-6 maart KOOPJESMARKT+ TAX-FREE-SHOPPING! Hubo De Bezige Hand Oost-Souburg VERKIEZINGEN Kijk voor alle verkiezingsuitslagen in Middelburg, Veere en Vlissingen op www.pzc.nl/walcheren. MEEST GELEZEN 1. Vrouw mishandeld in Nollebos 2. CDA-vragen over actie Greenpeace 3. Duinen vijftig meter dikker STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Lokale onderwerpen bepalen het stemgedrag in de Mortiere in Middel burg en op het 'strijdtoneel Souburg'. tor 0,8 of 0,9. Uitzondering is de SGP, die exit poll moeten we altijd verdubbelen. Ik denk dat dat komt omdat onder SGP-kiezers de man nen vaak ook voor hun vrouwen stemmen. Dan krijgen we dus één exit poll van iemand, maar die ver tegenwoordigt wel twee stem men." Lelieveldt vindt het belangrijk dat zijn studenten heel praktisch met politiek aan de slag gaan. „Ik kan ze ook een tekstboek geven over verkiezingingen en democratie, maar het is veel leuker voor ze om niet te praten over politiek maar er actief mee bezig te zijn. Om con tact te hebben met kiezers en om te zien wie wel gaat stëmmen en wie niet." De studenten mochten de vragen voor hun onderzoek- zelf beden ken, vertellen Irma en Bram. Maar hun docent heeft genoeg manie ren om ze de goede kant op te stu ren zodat er een betrouwbaar on derzoek uitrolt. „Daarom doen we ook onderzoek in twee tijdsblok ken en doen we dat in zeven stem bureaus die een representatief beeld voor heel Middelburg ge ven", legt Lelieveldt uit. „Maar, ze ker weten doe je het nooit." door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - In Vlissingen zijn alle ogen gericht op Souburg. Nog nooit stonden zo veel Souburgers op kandidatenlijsten en nog nooit werd er een lokale partij zo groot als de Partij Souburg Ritthem vier jaar geleden. Wat Bejaarden Biljart Vereniging Souburg betreft breekt de PSR het record opnieuw. „Wat wij hebben gestemd? Souburg natuurlijk!", roe pen de biljarters luidkeels door het zaaltje van De Kwikstaart. „En weet je waarom? Omdat anders al le poen naar Vlissingen gaat!" Spontaan gaat een stel keus strijd lustig de lucht in. Uit een telrondje blijkt dat de PSR- stemmers de hardste schreeuwers zijn: het zijn er toch echt maar ze ven van de negentien. „Komt om dat er ook wat Vlissingers tussen zitten", weet voorzitter Frans Wal- hout. Hij heeft wel PSR gestemd. „Omdat de straten zijn opgeknapt. Zonder hen was dat vast niet zo snel gebeurd." Een meneer die juist het rookhok- je verlaat, wuift het compliment weg. „Over straten mopperen kan iedereen. Ze kunnen niet eens een fatsoenlijke wethouder leveren!" In het stemlokaal laat een dame haar stembiljet in de ton verdwij nen. Het was er één van het CDA, verklapt ze. „Dat is van huis uit. Maar mijn man heeft Souburg ge stemd. Dat hebben we zo afgespro ken. Als jij het CDA doet, dan doe ik de PSR. Ze krijgen toch veel voor elkaar in het dorp. Wat alle maal? Nou, dat kan ik niet zeggen. Je voelt het gewoon." Verderop in Souburg, in 't Zwaan tje, is het een stuk minder druk. Roel Alewijnse (18) heeft tijd ge noeg om te kijken hoe hij zijn al lereerste stem dient uit te brengen. Hij heeft gekozen voor wethouder Jacques Suurmond van de WD. Niet omdat die in Souburg is gebo ren of omdat Roel toevallig uit een WD-nest komt. Nee, Roel heeft zich er in verdiept. „Suurmond is goed bezig met dat schuldgedoe. De meeste partijen richten zich op hetzelfde thema, maar financiën is iets waar hij in uitblinkt. Daar heb ik waardering voor." De PSR zou ook best in hem opko men, daar niet van. „Ik ken er ook wel een paar, maar ze zijn gericht op de dorpen en ik denk dat Vlis singen de komende tijd gewoon meer aandacht nodig heeft." Zo diep had kersverse Souburger Roy Duijs niet over de verkiezin gen nagedacht. Hij wilde stemmen op D66. „Wilde, ja. Ik heb per on geluk Christenunie aangekruist." door Theo Ciele MIDDELBURG - Bij de vorige ge meenteraadsverkiezingen woon den nog zo weinig mensen in de Mortiere dat een apart stembureau niet nodig was. Vier jaar later telt de wijk meer dan duizend men sen van r8 jaar en ouder die mo gen stemmen. Bij de verkiezingen voor het Europees Parlement vorig jaar werd voor het eerst een stem lokaal ingericht in het ROC Zee land aan de Ravensteijnweg, aan het randje van de Mortiere. Erg druk was het toen niet. Het stembureau ligt, vanuit de Mortiere gezien, niet echt 'in de loop' en dankzij de stempas mag de kiezer in elke willekeurig stem bureau in de gemeente een vakje rood kleuren. Veel Mortierenaren stemmen dan ook bijvoorbeeld als ze hun kinderen naar school brengen. Het stembureau bij het ROC was vorig jaar dan ook het eerste klaar met het tellen van de stemmen. Gisteren hadden zo tegen het mid daguur zo'n negentig mensen hun stem uitgebracht in het ROC. „Het voortdurende gehakketak tussen de gemeente en het bouwconsor- tium heeft wel een rol gespeeld bij het bepalen van mijn keuze", zegt een man die als een van de eer sten in de wijk Mortiere kwam wo nen. De ervaringen van de laatste jaren hebben hem doen uitkomen bij de enige lokale partij in Middel burg, de LPM. Voor een andere wijkbewoonster speelt het thema 'wegen' helemaal niet. „De wijkbe woners moet zelf rustiger rijden." Maar andere lokale thema's zijn voor haar wel weer erg belangrijk. „Landelijk stem ik namelijk op een andere partij." Als voorbeeld noemt ze de kwestie wel of geen coffeeshop in Middelburg moet ko men en de zorgvoorziening in de gemeente. Ze heeft de stemwijzer gebruikt om te zien welke partij het dichtst in de buurt komt van haar eigen opvattingen. Ze heeft niet gezocht naar iemand die ze kent. „Van een paar kandidaten wist ik wie ze zijn, maar dat was juist een reden om niet op ze te stemmen." De man die na haar komt binnen lopen heeft juist wel op een beken de gestemd. De kabinetscrisis heeft geen enkele invloed gehad op zijn keuze. De dame die als negentigste stem mer in het kieslokaal verschijnt heeft zich degelijk georiënteerd. „Ik heb de stemwijzer gedaan en alle folders van de partijen goed doorgenomen op de lokale the ma's zoals de theaterput." MIDDELBURG - Ze noemden zich de Knallers en dat waren ze ook echt. Het team De Knallers van basis school de Cypressenhof heeft giste ren het Middelburgs kampioen schap schoolhandbal voor de groe pen 7/8 gewonnen. Als enige team wisten De Knallers alle wedstrij den te winnen. Dat leverde tien punten op. Nummer twee, met acht punten, werd Kabouter Plop van de Franciscusschool. Of De Knallers ook naar een Zeeuws Kampioenschap kunnen uitkomen, is nog niet bekend. Vol gens Ton Houtepen van EMM, de organiserende handbalclub, is er nog geen officieel besluit geno men over zo'n provinciaal kam pioenschap. „We hopen wel dat dat er komt." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24