Denk aan pensioen bij nieuwe baan www.pzc.nl/stem De compleetste van Zeeland •a\\e ul .\aatst5 ts\aêcn a nieuws geld werk 115 donderdag 4 maart 2010 door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer w ie van baan veran dert, is vaak vooral geïnteresseerd in de extraatjes die bij de nieuwe baan horen. Maar vergeet ook het pensioen niet. Als je over weegt je oude pensioen over te dragen naar het nieuwe pensioen fonds, zijn goede afspraken veel be langrijker dan een mooi mobieltje. Ben je net van baan overgestapt? Leg dan de pensioenregeling van de oude en nieuwe werkgever naast elkaar en kijk of pensioen overdracht interessant is. Iedere werknemer die van baan verandert, heeft recht op waarde overdracht. Dat betekent dat de waarde van het pensioen, dat bij het vorige pensioenfonds is opge bouwd, kan worden overgedragen Een dikke bonus, lease-auto of een laptop van de zaak zijn leuke extra's als je van baan wisselt. Maar vergeet niet ook naar je pensioen te kijken. naar het nie.uwe pensioenfonds. Dat kan tot zes maanden na aan vang van de nieuwe baan. Uit onderzoek van de Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM) blijkt dat weinig werknemers bezig zijn met hun pensioen als ze van baan wis selen. Een deel laat alles bij het oude. Anderen kiezen voor over dracht omdat ze het makkelijk vin den het pensioen op één plek te hebben. Robbert van Woerden van de Pensioendesk (een lande lijk netwerk van pensioenadvi seurs) noemt dat zorgwekkend. „Pensioenregelingen worden steeds soberder. Je kunt jezelf dus een slechte dienst bewijzen als je voor het gemak je pensioen over draagt." Ook Henriëtte de Lange van de on afhankelijke Stichting Pensioenkij- ker.nl (bedoeld om mensen be wust te maken van hun pensioen) vindt dat gemak niet de belangrijk ste reden moet zijn voor over dracht van pensioen. „Zeker met het op handen zijnde Pensioenre- gister, waar iedereen eenvoudig zijn pensioenaanspraken kan te rugvinden, hoefje dit niet meer te doen." Er zit dus niets anders op dan een vergelijking te maken tus sen de oude en nieuwe pensioenre geling. Van Woerden schat dat het in 40 procent van de gevallen slim is om aan waardeoverdracht te doen. Iedereen kan bij het pen sioenfonds van de nieuwe werkge ver een offerte voor waardeover dracht opvragen. In de offerte staan de opgebouwde rechten van beide pensioenregelingen beschre ven. Is de nieuwe regeling beter dan de oude, dan ligt het voor de hand de waarde over te dragen. Zo niet, dan laat je het oude pensioen gewoon bestaan. Dat klinkt simpel, maar in de offer te staat meer waar je op moet let ten. Kijk ook of de pensioenrege lingen, wat betreft vorm, van el kaar verschillen. Zo maakt het nog al wat uit of het pensioen wordt opgebouwd volgens de middel loon- of de eindloonregeling. Een middelloonregeling gaat uit van het gemiddelde van het salaris over de hele loopbaan. Bij de eind loonregeling wordt de hoogte van het pensioen bepaald op basis van het laatst verdiende loon. Omdat veel werknemers in de loop der ja ren steeds meer gaan verdienen, is een eindloonregeling voor de werknemer vaak gunstiger, maar duurder voor de pensioenverzeke raar. Vergeet ook het partnerpensioen niet. Hoe wordt dit opgebouwd en wanneer wordt het uitbetaald? „Zijn de afspraken bij de nieuwe werkgever ongunstig voor de part ner, dan bestaat de mogelijkheid om het ouderdomspensioen wél over te dragen, maar het partner pensioen niet", tipt Van Woerden. Tot slot is de indexatie van het pensioerrbelangrijk. Indexatie is de aanpassing van de hoogte van het pensioen aan de inflatie of prijsontwikkelingen. Het ene pen sioenfonds doet dit meer dan het andere. In economisch slechte tij den wordt vaak helemaal niet geïn dexeerd. Om te voorkomen dat consumenten een hele studie moe ten maken van de indexatie, komt vanaf 1 april het indexatielabel, dat met icoontjes in de vorm van muntjes aangeeft hoeveel een pen sioenfonds indexeert. „Simpel ge zegd: vier muntjes is beter dan twee muntjes", zegt De Lange. www.pensioendesk.nl www.pensioenkijker.nl ■IMIIIM'IHI O >li'iff Wïi I'ii'1 r 11i'iW1'jg Cisteren zijn de gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Omdat met het potlood werd gestemd, is tot diep in de nacht doorgeteld. Een aantal uitslagen is binnengekomen na het sluiten van deze krant. Op internet zijn we gewoon doorgegaan met de verwerking van het nieuws. Het loont dus de moeite zo snel mogelijk naar onze site te surfen voor de laatste informatie. Alle uitslagen, het laatste nieuws, reacties. Overzichtelijk uitge sorteerd per gemeente. En natuurlijk vindt u nog steeds alle berichten, reportages en video's van de afgelopen weken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15