economie 113 Zeeuwse economie groeit weer licht Verzekeraars willen af van provisies tussenpersonen LAPTOPPER <GfrATÏS GRATIS GRAflS: Bloemkooloogst naar de knoppen =i CHEAP! CRISIS ING Economisch Bureau verwacht herstel dankzij export Banenverlies zwakt af in Verenigde Staten Tweede vrouw FNV Wilna Wind stapt op BA en Iberia fuseren eind van de maand donderdag 4 maart 2010 door Marcel Modde middelburg - De Zeeuwse econo mie groeit dit jaar en ook in 2011 met anderhalf procent. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen gaat het beter, verwacht het ING Economisch Bu reau. Zeeland kruipt uit een diep dal. In 2009 slonk de economie nog met 4,2 procent. Alleen in Groningen en Limburg was de klap groter, maar ook daar wordt de achter stand ingelopen. Het groeiherstel valt dit jaar volgens Machel Nuy- ten van de ING in belangrijke ma te toe te schrijven aan de exporte rende industrie. De kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen en het Vlis- singse havengebied spelen daarin een belangrijke rol. „Als open eco nomie zijn we erg afhankelijk van hoe het in andere landen gaat. In Duitsland bijvoorbeeld zie je dat ze op dit moment al iets verder zijn dan Nederland. We zien dat provincies als Zeeland dat herstel heel snel oppakken dankzij de in dustrie. Dat geeft het hoge cijfer." Het aandeel van de industriële sec tor in de Zeeuwse economie is twee keer zo groot als in de rest van Nederland en is goed voor bijna een derde van het bruto re gionale product. In de rest van de provincie draagt in eerste instantie een opleving van het (binnenlands) toerisme een steentje bij. Het economisch bureau gaat uit van een hogere be zettingsgraad van vakantiewonin gen. „Het gevolg is dat de werk loosheidscijfers in deze provincie gecorrigeerd voor seizoensinvloe den nu al licht lijken te dalen." In 2011 trekt ook de bedrijvigheid in de detailhandel en de horeca weer wat aan, denk Nuyten. „Die sectoren zitten een stap verder in de lijn, dus daar duurt het altijd iets langer voor het herstel zich laat zien", verklaart hij het ver schil. De bouw zit achterin die cy clus en blijft dus nog langer het zorgenkindje. „Ik vrees dat die sec tor daar nog door het diepste dal moet en het tot 2014 of 2015 duurt voordat de bedrijvigheid ook zal aantrekken." DEN HAAG - De strenge vorst van de afgelopen weken is funest geble ken voor de oogst aan winter bloemkool in Nederland. In Zee land, vaak warmer dan de rest van het land, is de opbrengst gering. „Door de vorst staat de winter bloemkool er bruin en verrot bij", zegt teler Ton Slagter uit het Noord-Hollandse Lutjebroek. „Van de 350 hectare in ons land met winterbloemkool zal nog geen 20 hectare kunnen worden geoogst." De onheilstijdingen over de win terbloemkool komen uit het hele land, weet Slagter, actief in de 'bloemkoolcommissie' van land en tuinbouworganisatie LTO. door Ans Bouwmans DEN HAAG - De verzekeringsmaat schappijen in Nederland willen binnen enkele jaren af van alle pro visies die zij nu betalen aan tussen personen voor het afsluiten van verzekeringen. Zij vinden dat ver zekeringsagenten straks zelf afspra ken moeten maken met klanten over de betaling voor hun advies. H$t Verbond van Verzekeraars zal dit plan voorleggen aan de Tweede Kamer. Volgens het verbond is het vijftig jaar oude provisiestelsel door de aanvullende eisen van de afgelopen jaren niet langer werk baar. Zo mogen er sinds dit jaar geen bonusprovisies meer worden betaald voor een aantal verzeke ringsproducten. Ook moeten advi seurs bij complexe financiële pro ducten, zoals bijvoorbeeld een hy potheek of beleggingsverzekering, precies aangeven hoeveel een ver zekeraar de tussenpersoon aan pro visie betaalt. „Nu wordt het advies vaak gezien als gratis, maar dat is het niet", zegt woordvoerder Jan-Willem Wits van het Verbond van Verze keraars. Een provisie is een belo ning die aan de tussenpersoon wordt betaald door de verzeke ringsmaatschappij, zonder dat de consument weet wat hij daarvoor precies krijgt. „Wij willen naar een nieuw systeem, zoals dat ook in Engeland bestaat, waarbij de klant afspraken maakt over de vergoe- ding." De Federatie Fidin, die opkomt voor de belangen van tussenperso nen, is tegen de afschaffing van het provisiestelsel. „Wij willen dat verschillende betalingsvormen blij ven bestaan", stelt directeur Niels Maurits van de Federatie. De provisie kan worden vervan gen door een vaste vergoeding voor servicekosten of een uurta rief Maar ook kan worden afge sproken dat er een percentage van de premie wordt betaald, zoals nu bij de provisie gebeurt, aldus het verbond. Federatie Fidin denkt dat het En gelse systeem te veel gedoe en extra kosten oplevert bij simpele verzekeringen, zoals een autopolis of een inboedelverzekering. „Het zorgt voor een grotere administra tieve belasting." De federatie is ver der bang dat minder draagkrach tige verzekerden het slachtoffer worden van het nieuwe systeem. Mensen met een kostbare verzeke ring betalen nu mee aan de kosten van goedkope verzekeringen. Het is onduidelijk of afschaffing van het provisiestelsel zal leiden tot la gere verzekeringspremies. WASHINGTON De werkgelegenheid in het Ameri kaanse bedrijfsleven is in februari met twintigduizend arbeidsplaat sen afgenomen ten opzichte van een maand eerder, toen drie keer zo veel banen verloren gingen. Dat maakte de loonstrookverwerker ADP gisteren bekend. De cijfers lo pen vooruit op die van het Ameri kaanse ministerie van Arbeid, dat vrijdag de cijfers bekendmaakt. AMSTERDAM Wilna Wind stapt uit het bestuur van de vakcentrale FNV. Haar ta ken worden verdeeld onder de ove rige bestuurders, Agnes Jongerius, Peter Gortzak en Leo Hartveld. Wind (1961) zit sinds 2005 in het vakbondsbestuur. Volgens FNV lig gen persoonlijke overwegingen ten grondslag aan het vertrek. Wat de volgende stap is in de carrière van de vakbondsvrouw, is niet bekend. LONDEN De Britse luchtvaartmaatschappij British Airways (BA) hoopt de defi nitieve fusieovereenkomst met het Spaanse Iberia eind deze maand te tekenen. De fusie levert de op twee na grootste luchtvaartmaatschap pij in Europa op. BA en Iberia wil len al tijden fuseren, maar een jaar geleden kwam de voorgenomen fu sie op losse schroeven te staan we gens de toenmalige slechte markt. internet mail (€11.90 p/mnd) J Icm 1-jarig T-Mobile Relax 25 abonnement (Incl. 190 min/sms) WÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊmÊÊmm/MmuÊmÊmm Gratis Nokia N97 Icm 2-jarig Vodafone Bel+Sms+Web 200 (Incl. 200 min/sms) Gratis Samsung Star Inclusief 100 belminuten Icm 2-jarig Tele2 100 abonnement (Incl. 100 belminuten) WUÊK~^ Goes 0113-323555 Korte Kerkstraat i Vlissingen 0118-430290 Walstraat 99 Middelburg (wegens verbouwing tijdelijk gesloten) Terneuzen 0115-616121 Havenstraat 28 Dordrecht 078-6351441 Voorstraat 266 Breda 076-5141945 Karrestraat 7 Etten-Leur 076-5441441 Markthof 7 Roosendaal 0165-S21952 Roselaar 49 Bergen op Zoom 0164-233403 Wouwsestraat 18 Oosterhout 0162-420033 Arendshof 5 Tilburg 013-5454785 Heuvelstraat 115 Spijkenisse 0181-620791 Nieuwstoat 138 JL muaaa (jp kpn lelfortr. TELE2 L Alle netwerken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13