buitenland9 Rekrutering ETA moet op volle toeren draaien Srebrenica is een mythe' LojTtJtjeTijcuaJii woensdag 3 maart 2010 MKÊgmiiemmxasmmauKmsaxaBaBammmmasss^mssimseim^Êsmis^sssissmsmiiSisss msmm a^asag^ggg %ssss&j& saaaassBga^ ^ï£,i& wm JOECOSLAVIË-TRIBUNAAL Karadzic stelt voor tribunaal dat genocide nooit goed is onderzocht. Proces voor onbepaalde tijd verdaagd. Karadzic vraagt gegevens op van duizenden DNA-identifica- ties van slachtoffers. DEN HAAG - De bewering van Bosnische moslims dat na de val van Srebrenica in 1995 meer dan 8.000 moslimmannen en -jongens slachtoffer zijn geworden van vol- kenmoord, is een 'mythe'. De meer dan tweeduizend mensen die begraven liggen bij het herden kingsmonument van Potocari bij Srebrenica, kunnen best lijken van elders zijn, aldus de ex-president van Republika Srpska, Radovan Karadzic, op de tweede dag van zijn proces voor het Joegoslavië-tri- bunaal in Den Haag. Ook zou het om stoffelijke over schotten kunnen gaan van men sen die zijn gesneuveld of een na tuurlijke dood zijn gestorven. Vol gens Karadzic zou dat nooit goed zijn onderzocht. Daarom moeten de rechters hem van de aanklacht van genocide vrijspreken. Na de openingsverklaring van Karadzic is het proces voor onbepaalde tijd geschorst. Voorzittend VN-rechter Kwon O-gon wil afwachten wat de Kamer van Beroep beslist over het verzoek van de verdachte om extra voorbereidingstijd. De Zuid-Koreaan zei het te betreuren dat de eerste getuigen van de aan klagers, die vandaag zouden getui gen, voor niets naar Den Haag zijn gekomen. De aanklagers van het VN-hof stel len dat meer dan 6.000 van de slachtoffers van Srebrenica inmid dels zijn geïdentificeerd. Dit ge beurt veelal door DNA-onderzoek. Karadzic trekt de DNA-analyses van de Internationale Commissie voor Vermiste Personen (ICMP) in twijfel. Hij heeft daarom grote hoe veelheden gegevens aangevraagd bij de ICMP om die allemaal te la ten checken. De Serviër Veselin Vlahovic, die ge zocht wordt voor oorlogsmisda den tijdens de oorlog in Bosnië, is opgepakt in Spanje. Dat maakten de Spaanse autoriteiten gisteren bekend. Vlahovic zou zo'n hon derd vrouwen en kinderen heb ben vermoord. De gemiddelde 'levensduur' van een ETA-terrorist is 26 maanden. Dan gaat hij de cel in. Maar de separatisten weten steeds nieuwe com mando's te rekruteren. De beste militaire scho- len voor de ETA zijn jeugdorganisaties, zoals de padvinderij en sport verenigingen. Dat blijkt uit een door de politie in beslag genomen document van de terreurgroep. De ETA probeert Baskische kinderen al op zeer jonge leeftijd klaar te sto men voor een lidmaatschap op la tere leeftijd. In de jeugdorganisaties worden kinderen vanaf hun achtste geïn doctrineerd met het gedachten- goed en de dogma's van de Baski sche separatisten. Ze zingen liedjes die Spanje afschilderen als de gro te onderdrukker en die de Baski sche taal en de heldendaden van de ETA ophemelen. Fernando Delgado schrijft in het tijdschrift van de Stichting Slacht offers van Terrorisme dat de mees te ouders 'niet weten dat hun kin deren worden vergiftigd met de ra dicaal nationalistische denkbeel ACHTERGROND door Henk van den Boom den'. Als ze wel iets vermoeden durven ze daar meestal niets van te zeggen, onder druk van de altijd aanwezige geweldsdreiging in Bas kenland. Tussen de 14 en 18 jaar wordt het echt serieus. Op die leeftijd sluiten jongeren die gevoelig zijn voor de propaganda zich aan bij jeugdorga nisaties die actief zijn op politiek, religieus of ecologisch gebied. On langs kwam naar buiten dat de ETA zelfs catechesegroepen ge bruikt om jongeren te indoctrine ren. Via al deze organisaties ko men ze in aanraking met de straat- rellen in de weekenden waarbij bussen.in brand worden gestoken en gebouwen vernield. Rond hun achttiende beslissen jonge Basken of ze daadwerkelijk lid Willen worden van de ETA. Een onderzoek in opdracht van de Baskische regering toont aan dat de uiteindelijke beslissing om zich aan te sluiten vrijwel altijd wordt Arrestatiegolf In 50 jaar heeft de Baskische onafhankelijkheidsbeweging ETA 857 mensen gedood. Ongeveer evenveel ETA-leden zitten nu achter tralies. De laatste twee maanden zijn ruim dertig leden opgepakt en een x groot arsenaal aan wapens en springstoffen in beslag genomen. Afgelopen weekend pakte Frankrijk lbon Cogeascoechea, de hoogste leider van de ETA, op. genomen onder druk van vrien den of familieleden die bij de ETA zitten. Uit het onderzoek bleek ook dat ETA-leden vaak op dezelf de scholen en universiteiten heb ben gezeten waar het radicale na tionalisme gemeengoed is. Het succesvolle vervolgingsbeleid van de laatste jaren heeft tot ge volg dat de leeftijd van de ETA-le den sterk daalt. De meesten zijn twintigers. De periode dat ze ac tief zijn binnen de organisatie is ook sterk teruggelopen. Volgens ge gevens van justitie is een lid van de ETA gemiddeld maar 26 maan den operabel, voordat hij wordt ge arresteerd. Daardoor heeft de ter reurgroep de rekrutering flink moeten opschroeven. Zeeland klaar voor nieuw vervoersbewijs U heeft er vast al van gehoord: OV-bedrijven en over heden z(jn bezig de OV-chipkaart in te voeren, één kaart voor al het openbaar vervoer in Nederland. Vanaf maart is het ook in Zeeland zover. U kunt dan ook in de bussen van Veolia en Connexxion de OV-chipkaart gebruiken. Kies uw OV-chipkaart Niet elke reiziger is hetzelfde. Daarom zijn er verschillende OV-chipkaarten. De persoonlijke OV-chipkaart biedt het meeste gemak. Hij kan automatisch worden opgeladen, zodat u altijd voldoende saldo heeft. Met deze kaart krijgen kinderen tot 12 jaar en senioren vanaf 65 jaar automatisch korting. Via een persoonlijke pagina op www.ov-chipkaart.nl kunt u uw gegevens bijhouden en bijvoorbeeld het automatisch opladen aanvragen. Bij diefstal of verlies kunt u de kaart blokkeren. De anonieme OV-chipkaart kan door verschillende mensen gebruikt worden, alleen niet tegelijk. Welke kaart u ook kiest, met uw gegevens wordt zorgvuldig omgegaan. De OV-bedrijven houden zich aan de Wet bescherming persoonsgegevens. Altijd in- en uitchecken Reizen met de OV-chipkaart is eenvoudig. U laadt uw kaart op met een bedrag in euro's of bijvoorbeeld met een abonnement. Daarmee kunt u op reis. Voortaan moet u bij elke rit in- en uitchecken. Aan het begin van de reis checkt u in door de OV-chipkaart voor een kaartlezer te houden. Check op dezelfde manier uit bij het verlaten van de bus. De gereisde afstand wordt automatisch berekend. U hoeft niet meer na te denken over het aantal zones en u betaalt voor de daadwerkelijk afgelegde afstand. Op termün geen strippenkaart meer Voorlopig blijft de strippenkaart nog geldig. Uiteindelijk wordt de strippenkaart in heel Nederland stap voor stap afgeschaft. U kunt dan alleen nog met de OV-chipkaart reizen. De OV-bedrijven zullen u hier tijdig over informeren. Meer weten? Klantenservice OV-chipkaart: www.ov-chipkaart.nl, telefoon 0900-0980 0,10 p.m.). Het OV-bedrijf in uw regio: - www.connexxion.nl, 0900-2666399 (lokaal tarief) op werkdagen bereikbaar van 08:00-19:00 uur. - www.veolia-transport.nl, 013-5499919 (lokaal tarief) ofklantenservice@veolia-transport.nl. De website van de provincie Zeeland: www.zeeland.nl. Via Postbus 51 kunt u een uitgebreide informatiefolder over de OV-chipkaart aanvragen (www.postbus51.nl of 0800-8051). De Goede Kant Op, www.degoedekantop.nl. www.studentenov-chipkaart.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9