81 buitenland Discussie over Franse dijken or u Rode Kruis wil 4,8 miljoen voor slachtoffers Chili Zeker 100 doden bij aardverschuiving Ian Paisley na 40 jaar uit Brits Lagerhuis 'Dewinter knoeit met geld Vlaams Belang' TT Internisten in regio Midden-Zeeland gefuseerd woensdag 3 maart 2010 PARIJS - In Frankrijk is na de ver nietigende storm Xynthia van afge lopen weekeinde, een discussie los gebarsten over de kwaliteit van de dijken. Lokale bestuurders in de zwaar getroffen regio Vendée leg gen een verband tussen verouder de kademuren en het grote aantal slachtoffers. De Franse president Nicolas Sarkozy zei echter dat het te vroeg is om te speculeren over de oorzaak van de ramp die in Frankrijk aan ten minste 51 men sen het leven heeft gekost. Bewoners aan de Atlantische kust werden zondag verrast door het snel stijgende water. Zeeweringen die soms nog dateren uit de tijd van Napoleon begaven het onder het natuurgeweld. De storm joeg de golven soms op tot acht meter hoogte. „Of we moeten grotere en sterkere dijken bouwen, of we moeten meer landinwaarts gaan bouwen en wonerf', zei Ven- dée-bestuurder en voormalig presi dentskandidaat Phillippe de Vil- liers. Reddingswerkers zochten gis teren aan de westkust van Frank rijk naar acht personen die nog vermist worden na de storm Xynthia. In Duitsland vielen ten minste vijf doden, in Spanje drie, Het door de storm Xynthia getroffen dorp La Tranche sur Mer aan de Franse westkust stond gisteren nog altijd en in België en Portugal ieder een. grotendeels onder water. foto Remy de la Mauviniere/AP KAMPALA Een aardverschuiving maandag in het oosten van Uganda heeft aan ze ker honderd mensen het leven ge kost. Dat hebben de autoriteiten gisteren bekendgemaakt. Drie dorpen in het district Bududa in de buurt van de berg Elgon zijn volgens het Rode Kruis nagenoeg weggevaagd. De directeur van de hulporganisatie in Uganda maakte melding van ongeveer 350 vermis ten. DUBLIN De Noord-Ierse dominee Ian Pais ley zegt het Britse Lagerhuis vaar wel. De 83-jarige protestantse leider liet gisteren weten niet herkiesbaar te zijn in Antrim, dat hij sinds 1970 in Londen vertegenwoordigt. Paisley wees in Ulster tientallen jaren elk compromis met de katholieken af. Toch vormde hij in 2007 met oud-IRA-lid Martin McGuinness een Noord-Ierse regering. BRUSSEL Partijkopstuk Filip Dewinter van Vlaams Belang maakt zich schuldig aan gesjoemel met partijgeld. Hij zou hebben geknoeid met aanbeste dingen voor drukwerk en daardoor bevriende relaties hebben bevoor deeld. Voormalig partijvoorzitter Frank Vanhecke van het Vlaams Be lang heeft dat geschreven aan zijn opvolger Bruno Valkeniers, aldus Belgische media gisteren. li ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS De maatschap Interne Geneeskunde en Maag-Darm-Leverziekten uit het voormalig Ziekenhuis Walcheren te Vlissingen en de maatschap Interne Geneeskunde uit het voormalige Oosterscheldeziekenhuis te Goes zijn recent gefuseerd. De maatschap Interne Geneeskunde/Maag-Darm-Leverziekten zal in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis verantwoordelijk zijn voor de medische zorg voor patiënten met aandoeningen op het gehele terrein van de Interne geneeskunde. De maatschap heeft het voornemen om de klinische zorg grotendeels vanuit één locatie aan te bieden. Poliklinische activiteiten en activiteiten in dagbehandeling daarentegen zullen zowel op Walcheren als op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland worden uitgevoerd. De maatschap onderschrijft hiermee het ziekenhuisbeleid zoals dat geformuleerd is in haar beleidsvisie aangezien zij van mening is dat concentratie van de acute en complexe zorg zowel vanuit het oogpunt van kwaliteit als het oogpunt van efficiëntie noodzakelijk is. De maatschap bestaat momenteel uit: De heer M. van den Berge, internist-infectioloog Mevrouw J.Y. van Berkel-Mijnsbergen, internist Mevrouw Dr. M.N. Boomgaard, internist De heer. R. de Kan, internist De heer L.G.M. Kerkhofs, internist-oncoloog De heer A.T.J. Lavrijssen, internist-nefroloog De heer Dr. PB. Leurs, internist-nefroloog Mevrouw A. Stegeman, internist De heer Dr.A.A.Tanis, MDL-arts De heer D.P. Verbiest, internist-intensivist Mevrouw H.G.Vermeulen, MDL-arts De heer A.l. de Vos, internist-oncoloog De heer F.L.Waltman, internist-intensivist De heer Dr. J.J. Wielenga, internist-hematoloog Mevrouw Dr.W. te Winkel, internist op \zotrs, I/vaar beter! Admiraal "De R.u.yter 2Llt\ztv^V\u.ls>. T3 A3 5 CENÈVE - Het Internationale Rode Kruis heeft om 4,8 miljoen euro verzocht om water, tenten en an dere hulpgoederen naar de overle venden van de zware aardbeving van zaterdag in Chili te kunnen brengen. De hulporganisatie zei gisteren dat het geld wordt gege ven aan het Chileense Rode Kruis zodat dat de komende zes maan den 15.000 gezinnen kan helpen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag maakte giste ren bekend dat Nederland 300.000 euro zal overmaken aan het Rode Kruis voor hulpacties in Chili. Ne derland heeft ook enkele deskundi gen aangeboden voor EU-missies naar Chili. Onder hen zijn twee bouwkundig ingenieurs die ver bonden zijn aan het Nederlandse zoek- en reddingsteam (USAR). Ze kunnen de staat van door de aard beving beschadigde gebouwen be oordelen. Het is niet zeker of de missies doorgaan. Met 54 Nederlanders in Chili was gisteren nog steeds geen contact geweest sinds de aardbeving. Dat maakte het ministerie van Buiten landse Zaken in de namiddag be kend. Eergisteren golden nog 83 Nederlanders als vermist. Vier van de mensen die zich nog niet heb ben gemeld, verbleven in of om Concepción, de stad die het zwaarst getroffen is. In Chili is het officiële aantal do den als gevolg van de aardbeving gisteren naar boven bijgesteld. Voor zover bekend zijn 795 men sen om het leven gekomen, meld de president Michelle Bachelet. De Chileense autoriteiten breid den gisteren ook het uitgaansver bod in Concepción uit tot achttien uur per dag, om een einde te ma ken aan plunderingen. De half mil joen inwoners van de tweede stad van het land mogen nog slechts tussen 12.00 uur en 18.00 uur naar buiten. Ook in drie andere steden is een avondklok ingesteld. Het leger pa trouilleert door de straten om de orde te handhaven. De uitzonderlijk zware aardbeving heeft mogelijk de aarde iets ont zet. De aarde draait door verschui ving van massa nu iets sneller om zijn as. Daarmee is de dag 1,26 mi croseconde korter geworden. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde schattingen van wetenschappers van de NASA. Een microseconde is één miljoenste seconde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8