binnenland 7 Geplukte crimineel blijft lachen 'Justitie kan nog meer geld ophalen' CAI U AlIBt Minister: uitbreiding Pluk-ze-wet woensdag 3 maart 2010 jgjgjiS??38S.aafiffagiis*^a)8s^ Misdaad mag en zal niet lonen, luidt de slogan van justitie. De vijftig miljoen die vorig jaar van crimine len werd geplukt is echter een schijntje. door Arjen de Boer Betaal negen miljoen euro en er komt geen rechts zaak. Zo gezegd, zo ge daan, dus trokken de com merciële zenders RTL en SBS vo rig jaar de portemonnee. Het Openbaar Ministerie (OM) wilde de zenders vervolgen voor mislei dende belspelletjes op televisie. „Die schikking is geen schuldbe kentenis", zegt RTL-woordvoerder Kim Koppenol. Ze reageert dan ook verbaasd op het bericht dat justitie het geld aanmerkt als deel van het crimineel vermogen dat vorig jaar door het Bureau Ontne mingswetgeving Openbaar Minis terie (Boom) werd geïncasseerd. In totaal ging het om vijftig mil joen euro, zo'n twintig miljoen meer dan in 2008. Sinds de invoering van de ontne mingswetgeving in 1993, beter be kend als de 'Pluk-ze-wet', kan het OM geld en goederen afpakken wanneer deze illegaal zijn verkre gen. Dat kan gaan om de verdien sten van een kleine wietkweker die een paar duizend euro bijver dient met planten in een kelder box, of geld verkregen door een overtreding van de wet op de Kansspelen, zoals de belspelletjes. Maar de nadruk ligt toch vooral op het aanpakken van grote crimi nelen, weet hoogleraar strafrecht Matthias Borgers van de Vrije Uni versiteit Amsterdam. Hun huizen en sportwagens afpakken zou een gevoelige klap zijn en voorkomen dat ze na het uitzitten van hun straf een nieuwe criminele carrière kunnen beginnen. „In ongeveer de helft van de ontnemingszaken gaat het om drugshandel of het witwassen van drugsgeld", zegt Borgers. „Maar de wet is van toe passingen op allerlei delicten." Een schikking zoals die tussen oen haag - Onderzoek naar finan ciële misstanden krijgt bij politie en justitie te weinig aandacht. Dat zegt Hessel Schuth, directeur van Bureau Ontnemingswetgeving Openbaar Ministerie (Boom), uit voerder van de 'Pluk-ze-wet'. „Financieel rechercheren zou veel belangrijker moeten worden in on derzoeken. Geld is toch uiteinde lijk waar criminelen allemaal op uit zijn. Daar kan je ze mee pak- RTL, SBS en justitie is relatief snel geregeld en levert voor Boom een mooie vangst op. Maar zware cri minelen financieel aanpakken blijft zeer lastig, aldus hoogleraar criminologie Hans Nelen van de Universiteit Maastricht. Die heb ben hun zaakjes vaak goed op or de en allerlei rookgordijnen opge trokken om hun misdaadgeld te verbergen. „Er zijn bij mijn weten dan ook geen zaken bekend dat grote jongens door ontneming enorm in de problemen zijn geko men", zegt Nelen. Al probeert het OM dat wel. Zo gaat Boom 15 april aanstaande ei sen dat Willem Holleeder 17,9 mil joen euro moet ophoesten voor de afpersingen waarvoor hij is veroor deeld. „Maar het is altijd weer af wachten hoeveel er daadwerkelijk ken", aldus Schuth. De vijftig mil joen euro aan crimineel geld die Boom in 2008 inde, zou daarom volgens hem veel hoger kunnen zijn. De Amsterdamse hoogleraar straf recht Matthias Borgers noemt de fi nanciële recherche een 'zorgen kindje', opsporingsinstanties heb ben er weinig trek in. „In grote za ken gaat de meeste tijd zitten in de klassieke opsporing, de boef van zo'n bedrag wordt geïnd", zegt Nelen. „Vaak valt dat veel la ger uit." Boom-directeur Hessel Schuth erkent dat de inning niet al tijd naar wens verloopt „Maar het gaat elk jaar beter." Criminoloog Nelen ziet ook dat het OM langzaamaan succesvoller wordt, getuige het stijgende be drag dat jaarlijks wordt geïn'cas- seerd. Ook verlegt justitie volgens hem de grenzen en pakt grotere za ken aan. Vorig jaar nam het Maas trichter OM 134 panden en perce len grond van vastgoedhandelaar Joep J. en zijn familie in beslag. Hij zou zich bezighouden met het wit wassen en belastingfraude. Dat ging vroeger meer bescheiden, weet Nelen. „Toen bestond de vangst vooral uit snelle bolides, cash geld en soms juwelen." moet achter de tralies." De finan ciële handel en wandel in kaart brengen is ontzettend complex. Wat een crimineel verdient, is moeilijk te traceren. „Ze houden geen spaarbankboekje bij, vaak gaat het om contant geld", zegt Borgers. Vaak zijn de onderzoekskosten voor justitie ho ger dan de uiteindelijke opbrengst. „De overheid wordt er niet rijker van." SBS-personeel staat septem ber 2007 voor het hoofdkan toor, nadat justitie een inval heeft gedaan in verband met onderzoek naar belspelletjes. Demissionair minister Ernst Hirsch Ballin 0ustitie) heeft on langs bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend om het werk van Boom en de financiële recher cheurs makkelijker te maken. Zo moet een verdachte met een crimi nele levensstijl bewijzen waar hij zijn geld vandaan heeft. Ook moet justitie de mogelijkheid krijgen na een strafzaak criminelen te volgen en af te luisteren om zo meer fout geld op te sporen. Speciale Excursiereizen naar o.a. Praag - Wenen - Tirol - Toscane - Mallorca - Griekenland - Rome - Kroatië - Berlijn - Normandië - Slovenië - Bloemenrivièra Opstapplaatsen door het hele land. - 1 WlSSel|wrE\ndhoveri) 1 i^^nfoorkeerlerrein. Met tevreden klanten uit heel Nederland Spanje Met Solmar reist u zeer voordelig naar de mooiste stranden van Spanje! Van o.a. Tossa, Lloret, Malgrat, Salou tot en met Benidorm! Voor ieder wat wils! Zeer uitgebreid aanbod van hotels en appartementen. Voorjaarszon! Hotel Papi***HP, Malgrat de Mar Geheel vernieuwd zwembadgedeelte! Echt prachtig! Goed hotel met gunstige ligging bij zee, strand en centrum. Al vele jaren in ons programma. Maaltijden in buffetvorm. Vertrek 28 mei, 10 dagen halfpension 199,- (kind t/m 10 jaar gratis verblijf). Dit hotel is in juli al te boeken vanaf 327,-. Superaanbieding! Hotel Bertran Park***HP, Lloret de Mar Lloret, een heerlijke plaats om in het voorseizoen te verblijven! Hotel Bertran Park ligt zeer gunstig in het gezellige centrum en toch maar 300 m van het strand. Maaltijden in buffetvorm. Vertrek 14 mei10 dagen halfpension, nu voor slechts 159,-. 10%vroeqboekkortinq! Hotel Best Oasis Park***, Salou Perfect hotel voor gezinnen, gunstig gelegen en All Inclusive mogelijk. Dit hotel geeft nu een korting van 10% op de reissom, indien u boekt voor 02/04/10. Ook in het hoogseizoen. Overige hotels van dezelfde hotelketen geven deze vroegboekkorting ook. Voor meer informatie zie onze website of bel! Hoogseizoen! Quality Hotel Espanya***HP, Calella Direct gelegen aan het strand in de gezellige badplaats Calella. Alle kamers compleet vernieuwd! Op 150 m ligt het treinstation, ideaal voor tripjes naar bijvoorbeeld Barcelona! Hotel met een prima prijs- en kwaliteitsverhouding. Doorlopend buffet, u bepaalt zelf wanneer u gaat eten! Vertrek 30 juli, 10 dagen halfpension 369,-. In het voorseizoen al te boeken vanaf €198,-volpension! Kroatië Kroatië staat bekend om de mooie natuur en is een bezoek zeker waard! Maak nu zeer voordelig kennis met dit schitterende land met zijn idyllische strandjes, helder zeewater en mooie baaien. Vertrek elke vrijdag vanaf 30 april t/m eind september naar Istrië en Kvarnerbaai. Luxe Hotel Eden****HP, Rovinj Rovinj, ook wel de parel van Istrië genoemd. Werkelijk een prachtige plaats! Hotel Eden ligt op loopafstand van het centrum in een schitterend park. Een zeer goed hotel met veel faciliteiten en uitstekende buffetmaaltijden. Vertrek 30 april of 7mei, 10 dagen halfpension 349,-. Excursie- en stedenreizen 5-daagse reis: Normandië Een prachtige streek met vele toeristische beziens waardigheden. We brengen o.a. een bezoek aan Caen, Mont- Saint-Michel en Lisieux. Al meerdere jaren in ons programma en altijd zeer positief beoordeeld door de reizigers. Vertrek 21 april, 5 dagen halfpension 259,-. Tevens mogelijkheden in mei,juni, juli, septemberen oktober! 10-daagse reis: Kroatië-Dalmatië Deze excursiereis brengt u naar het schitterende gebied Dalmatië, een combinatie van interessante cultuur, prachtige natuur en mooie baaien. We bezoeken ondermeer de wereldberoemde Plitvicemeren en de steden Split en Zadar. Vertrek 16 april. 10 dagen halfpension, slechts €425,-. 13-daagse reis: Mallorca Een heerlijke reis met overnachtingen in Frankrijk op heen- en terugreis, een bezoek aan Barcelona, per boot naar Mallorca waar u 7 nachten verblijft en diverse excursies op het mooie eiland! Zeer de moeite waard! Vertrek 15 april, 13 dagen 609,-. Tevens mogelijkheden in mei, juni en september. Bij bovengenoemde reizen reist u per luxe Royal Class bus, de toeslag is inclusief. Dit zijn slechts 3 van de vele reizen die wij aanbieden naar prachtige landen in Europa, variërend van 5 tot 13 dagen! Wij sturen u graag onze gratis brochure met al onze mogelijkheden! Al onze prijzen zijn p.p., gebaseerd op een 2-pers. kamer. Verblijf van een kind gratis geldt bij 2 volbetalenden, voor het kind betaalt u dan alleen de busreis. Verplichte toeslag Royal Class 25,-of First Class 60,-p.p. Administratiekosten 6,-. Bekijk alle aanbiedingen op www.solmar.nl Gratis folder met meer dan 150 reisaanbiedingen. Pendelreizen Met de nieuwste bussen naar Spanje en Kroatië Tot 100% kinderkorting Vroegboekkorting Vroeg boeken heeft zo zijn voordelen! Hotels tot maar liefst 18% korting! Lees dit alles en veel meer in onze gratis folder. Bei 0495 588 740 ot surf naar www.solmar.nl of stuur ons een e-mail en meldt u aan wanneer u op de hoogte wilt blijven van de laatste aanbiedingen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7