221 zeeland Laten hangen tot ze zijn opgedroogd 'vi ié Onderzoek naar import van Deense mosselen brieven Bottles uit Sas van Gent valt in de prijzen woensdag 3 maart 2010 Voor video's van de actie van Greenpeace Kijk op: www.pzc.nl Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Kabinet Jan Peter, Jan Hein, Maxime en Wouter: Ook al hebben jullie veel goede dingen gedaan voor Neder land, jullie zijn passé (krant, 28 fe bruari). Het volk is op jullie uitge keken. Het vertrouwen in jullie is tot op de draad versleten. Ook bin nen de partijen. Maar dat zullen jullie nooit toegeven. Jullie zullen dat ook nauwelijks horen vanuit jullie eigen gelederen. Daar zijn ze ter braaf en te solidair voor, vooral die uit het CDA. Maar ze morren binnenshuis wel. Dat is helemaal niet erg. Jullie heb ben niet veel onvoldoendes be haald. Dus: Jan Peter, Jan Hein, Maxime en Wouter: haal jullie cer tificaat op en geef het stokje over aan anderen en vertrek naar - als je het niet kunt laten- naar de kroch ten van jullie partij. Beter nog: trek je terug in Domburg of in Bulga rije en schrijf jullie memoires. Jacques Rouw Scholeksterstraat 1, Zierikzee Sluipverkeer Over het sluipverkeer over de Mid delburgse Laurens Stommesweg en de CDA-aandacht voor fietsers (krant, 26 en 27 februari) gespro ken: wat denken de gemeente Veere en politie eindelijk eens te doen aan het sluipverkeer over de Meinersweg tussen Koudekerke en Hoogelande? Daar mag alleen ge motoriseerd bestemmingsverkeer rijden, maar een fietser is er vaak zijn leven niet zeker. Het Meldpunt Verkeersonveilig heid en de gemeente Veere (op het hoogste niveau) zijn al lang op de hoogte van deze misstand, maar verschuilen zich achter het argu ment: 'moeilijk handhaafbaar'. En dat in een provincie die zich dit jaar met veel tamtam afficheert als fietsvriendelijk. De verbodsborden langs de Meinersweg schrikken au tomobilisten onvoldoende af en bieden de fietsers daardoor slechts schijnzekerheid en schijnveilig heid. A.P. de Klerk Park Overwater 5, Middelburg WD Ik kan geen sympathie opvatten voor de WD. Wat is dat met die mensen? Altijd maar meer en meer, bezuinigen op de zorg, uitke ringen, de zwakkeren (krant 28 fe bruari). En altijd maar die overdre ven prestigeprojecten, 'ons doel is om de Spelen van 2028 binnen te halen'! Maak het tot je doel dat per 2028 de armoede uit Nederland is ver dwenen! Me dunkt dat mensen wel veel belangrijker zijn dan pres tigeprojecten! Jan Fierinck Frans Halslaan 5, Teneuzen Rookverbod Rookverbod kleine horeca: Jawel café met één of twee barkeepers. Ik pleit voor jullie. Laat uw clientèle drinken en roken, zolang er niet gegeten wordt. In een res taurant: geen rook over mijn eten. Dank u. Een rookverbod in uw ca fé, nonsens. Dan moet ex-minister Klink ook wegens vermeend alcoholmisbruik tot sluiting overgaan. Ik ben zelf een niet-roker en als zoon van een oud-sigarenspecialist in Breda pleit ik met u tegen een rookverbod in cafés. E. Verboom Singel 231, Vlissingen Dode mus De gemeenteraad van Tholen heeft definitief ingestemd met het schrappen van de gemeentelijke bijdrage voor het schoolzwem men. Daarmee komt het school zwemmen zo goed als zeker te ver vallen. De scholen hebben eerder aangegeven het geld niet te hebben om het helemaal zelf te bekostigen. 'Als ouders echt geen geld hebben voor gewone zwemlessen, kunnen ze altijd een beroep doen op het declaratiefonds', benadrukte wet houder Van Dis in de krant. Dat klinkt mooi, maar volgens de web site van de gemeente kosten zwem les en seizoenskaart samen 92,50 euro. (Dat is alleen voor het zomer seizoen). De maximum vergoeding uit het declaratiefonds voor kinderen tot 12 jaar bedraagt echter 50 euro. Een simpele rekensom levert op dat men 42,50 euro per jaar te kort komt en er dan bovendien geen en kele ruimte meer voor deze gezin nen is om een bijdrage te krijgen voor een schoolreis, sportclub en andere vormingsactiviteiten. De SP vindt dit iemand blij maken met een dode mus. Annie Vogelaar Hoenderweg 77, Sint-Annaland Ontpolderen De zware storm en de gevolgen in Frankrijk hebben ons weer eens met de neus op de feiten gedrukt. Nu ben ik geen doemdenker maar het laat zien dat de situatie van 1953 zich ook weer voor kan doen. Tot nu toe heb ik wel steeds het ge voel gehad dat de dijken hoog ge noeg zijn om ons te beschermen te gen zulke natuuruitbarstingen. Maar nu men gedeelten van de dij ken wil weghalen voor natuurher- stel begin ik te twijfelen! Ik heb daarover een brief gestuurd naar de burgemeester van Hulst maar daarop tot nu toe geen antwoord gekregen. Ook geen van de politie ke partijen heeft dit aspect in z'n programma staan. Ik ben toch een beetje verontrust. Ik vind dat al leen al op deze gronden er abso luut geen ontpolderen en verbre ken van de dijken mag plaatsvin den. Ook het plan Perkpolder moet achter de bestaande dijk blij ven! Jan Ottens Notendijk 49, Terhole SGP Alle vrouwen van de SGP en CU besteden hun tijd liever aan hun gezin en mensen die hulp nodig hebben? (krant, 27/2) Laat me niet lachen, A. van de Berge. In Afgha nistan bestrijden we de Taliban vanwege zulke denkbeelden. Als de man liever zijn tijd aan de kin deren besteedt, gaat de vrouw dan werken? Moet toch kunnen? Ga met uw tijd mee en erken dat iedereen ge lijk is. Niet de een wat meer dan de ander. Paul Heuff Sardijngeullaan 4, Dishoek ACTIE Greenpeace protesteert Met de campagne Groeten uit Stralend Zeeland voert Green peace actie tegen de bouw van een tweede kerncentrale. Greenpeace vindt dat mensen moeten stemmen op een par tij die tegen de bouw is: PvdA, GroenLinks, D66 of SP. door Nadia Berkelder Als de actie al een kwartier of drie aan de gang is, komt de eerste agent om het hoekje van het stad huis gewandeld. Hij kijkt eens, pakt z'n mobiel, pleegt een tele foontje, rolt een sigaret en steekt de brand er in. Middelburg wordt nauwelijks opgewonden van het feit dat er zes personen in rode pakken aan de gevel van het stad huis hangen. Om een uur of negen rollen de ab- seilers van Greenpeace ongehin derd een gevelbreed spandoek uit. Vervolgens blijven ze rustig han gen, lekker in de morgenzon, met een soort schommel onder de bil len om het langer vol te houden. „Ia, we hebben eten en drinken bij ons", zegt één van de actievoer ders, een vrouw. Naar de wc gaan is niet mogelijk. Ze hebben het spandoek speciaal voor deze actie op maat laten ma ken, vertelt Ike Teuling, campagne leider kernenergie van Green- middelburg - Restaurant Bottles uit Sas van Gent heeft gisteravond de zilveren oester gewonnen, op de kookwedstrijd van de stichting Vakwedstrijden Horeca Goes. Fabi an van Himschoot en lens Hoog stad mochten de prijs in ontvangst nemen. De persprijs ging naar res taurant Ciel Bleu uit Amsterdam en de styling- en innovatieaward naar De Librije uit Zwolle. Volgens jury-voorzitter Robert Kra nenborg is het niveau van de Zeeuwse wedstrijden waaraan top restaurants meedoen altijd hoog. Hij verwacht er zilte en authen tieke smaken aan te treffen. En om dat ook de gastvrouwen en -heren van de deelnemende restaurants van hoog niveau waren, was het volgens Kranenborgh moeilijk te jureren. Dan gaan kleine dingen de doorslag geven. Bij de wedstrijd om de zilveren mossel, een dag eer der, ging het centrum voor onder nemersonderwijs De Rooi Pannen uit Tilburg met .alle eer strijken. De school won unaniem de drie prijzen die te behalen waren. De wedstrijd was voor het eerst in de nieuwe ROC Zeeland locatie op de Mortiere in Middelburg. peace. „Aan de hand van foto's hebben we bepaald hoe groot het moest zijn." De milieuorganisatie is tijdens de campagne voor de ge meenteraadsverkiezingen actiefin Zeeland, vooral om mensen op te roepen op een partij te stemmen die tegen kernenergie is. „Gemeen ten kunnen daar wel degelijk iets aan doen, want die zijn aandeel houder van Delta." Intussen is er weer wat meer poli tie gearriveerd. Maar ook die on derneemt geen actie. „Gewoon la ten hangen tot ze opgedroogd zijn", zegt een agent te fiets. Glim lachend: „Vroeger hingen ze de lichtekooien aan het stadhuis, om ze te straffen. De haken zitten nog in de gevel." En ook burgemeester Koos Schouwenaar voelt zich niet geroepen om op te treden. „We willen die mensen niet nodeloos in gevaar brengen door ze van die gevel af te halen. We verwachten wel dat ze alles straks weeer netjes opruimen, zonder schade te ver oorzaken. Als ze dat niet doen, krij gen ze van ons een rekening. Een boete uitdelen? Wij als gemeente geven geen boetes, hoe jammer dat soms ook is." En de politie krijgt gelijk: na een ochtend han gen, pakken de actievoerders hele maal uit zichzelf hun spullen weer in. „We hebben ons punt wel ge maakt", vindt Teuling. Actievoerders van Greenpeace heb ben dinsdag een spandoek opgehan gen foto Ruben Oreel door Harmen van der Werf yerseke - In Yerseke is onrust ont staan over de mogelijk illegale im port van Deense mosselen en het verzaaien van deze mosselen in de Oosterschelde. De Algemene In spectiedienst (AID) van het minis terie van Landbouw en het Pro ductschap Vis hebben onlangs bij een aantal mosselhandelaren con troles uitgevoerd. Het onderzoek richt zich nog op één bedrijf aldus AID-woordvoerder Roel Vincken gisteren. •Vincken formuleert het voorzich tig. Hij heeft het 'over een vermoe delijk illegale import van Deense mosselen'. Dit ligt gevoelig, omdat altijd de vrees bestaat dat met bui tenlandse mosselen vreemde orga nismen mee kunnen komen. In het verleden is veel discussie ge weest over de invoer van mosselen uit Ierland en welke gevolgen dit kan hebben voor het Oosterschel- demilieu én voor de schelpdierpro ductie in de zeearm. De import van buitenlandse mos selen is niet verboden, maar er is wel toestemming voor nodig van het ministerie van Landbouw. Met Deense mosselen ligt het extra in gewikkeld, meldt een medewerk ster van het Productschap Vis. Het ministerie heeft wel vergunning verleend voor de invoer van mos selen uit de Lim- en Isefjord, maar niet voor mosselen van de Deense oostkust. In het lopende onderzoek van het Productschap Vis en de AID staat de herkomst van de mosselen cen traal. Die is niet eenvoudig te bepa len. Alleen onderzoek naar de ge netische samenstelling van de mos- selen zou uitkomst kunnen bie den. Erwin Bastenmeijer van mos- selbedrijf SE Zeeland in Yerseke is 'woest' dat mosselen van de Deen se oostkust in de Oosterschelde zouden zijn verzaaid. „Met alle ge varen van dien." Het gaat volgens Bastenmeijer om 750.000 tot één miljoen kilo. Na verwatering in de Oosterschelde worden de mosse len veelal als Zeeuwse in de markt gezet. Dat maakt het financieel in teressant voor de handel. In 2009 heeft de provincie overigens al aan gedrongen op een strengere contro le op Deense mosselen. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76