Nieuwe Coese wijken N 181 zeeland Plannen voor centrale mestopslagplaatsen Inhaalslag pakt nu even slecht uit Leerboerderij vangt kinderen in Nisse op Borselse cultuurprijs voor René de Dreu Mady Lengkeek leest voor in bibliotheek Improvisatiecabaret en orkest in Griffioen KB Blues Authority in Graaf van Buren Ons Boeregoed op podium Luxemburg Jan Fassaert nieuwe maitre Inter Scaldes Lezing Leo Brand over onderhoud aquaria De Bergmuziekanten concerteren in De Pit WONINGBOUW Plannen zijn of worden bijgesteld woensdag 3 maart 2010 KWADENDAMME Het was al twee maanden geleden bekendgemaakt, maar sinds gistera vond is René de Dreu uit Nisse pas echt de winnaar van de Total Cul tuurprijs van de gemeente Borsele 2009-2010. In Vlindertuin De Ber kenhof in Kwadendamme werd hij onderscheiden vanwege zijn inzet op het gebied van jongeren en cul tuur. De Dreu organiseert evene menten en zet trajecten op voor ac tieve muziekbeoefening. De twee jaarlijkse prijs bedraagt 750 euro. HEINKENSZAND Dichter en kunstenares Mady Leng keek geeft donderdag 11 maart een lezing over gedichten van vroeger en nu in de bibliotheek in Hein- kenszand. De in Heinkenszand woonachtige Lengkeek verhaalt over de geschie denis van de poëzie, vanaf het eer ste gedicht tot de hedendaagse poë zie. De lezing begint om 20.00 uur, de deur is open vanaf 19.30 uur. De entree is 3,50 euro. Reserveren kan via tel: 0113-562810. WOLPHAARTSDIJK Het samenwerkingsorkest .Advendo/EMM en improvisatieca baretgroep Zonder Zijwieltjes ge ven zaterdag samen een concert in dorpshuis De Griffioen in Wolp- haartsdijk. Om het 'crisisspook' te verdrijven, worden muziek en caba ret gekoppeld. Daarbij wordt ook het publiek betrokken. Kaarten kos ten vijf euro en zijn verkrijgbaar aan de zaal. De zaal is open om 19.30 uur, de voorstelling begint om 22.30 uur. KORTGENE De vijfmansformatie KB Blues Au thority doet zondagmiddag café Graaf van Buren in Kortgene aan. De band speelt zowel eigen werk als covers. Zo staan er bluessongs van onder andere Stevie Ray Vaughan en Eric Clapton op hun setlijst. Het optre den begint om 16.00 uur. De entree is gratis. www.kbbluesauthority.nl KRUININGEN Dansgroep en koor van Ons Boere goed treedt met vijftig leden op tij dens de grootscheepse actie voor de kankerbestrijding, dit weekein de in Luxemburg. Aan de 24-uurs estafetteloop in Kir- chberg doet een Nederlandse dele gatie mee. Ons Boeregoed is één van de folkloristische groepen die zondagmiddag de benefietactie 'Re lais pour la vie 2010' opluisteren, als vertegenwoordiger van de Ne derlandse betrokkenheid. KRUININGEN Jan Fassaert is de nieuwe maïtre d'hotel en sommelier van manoir restaurant Inter Scaldes in Kruinin- gen. fassaert werkte vanaf 2007 in restaurant Solo in Arnhem. Hij volgt in Kruiningen Arnold Zwartkruis op, die zijn loopbaan vervolgt bij Mirabel in Breda. Voor Zeeuw Fassaert - hij komt uit Heikant - is de overgang naar Inter Scaldes een terugkeer: hij begon er tien jaar geleden zijn carrière als leerling. KAPELLE Leo Brand geeft vrijdag een lezing in verenigingslokaal De Vuurneon in Kapelle over het onderhoud van 'Hollandsshowaquaria'. Dit soort gezelschapsaquaria bevat vaak een scala aan waterplanten en visjes, maar zijn daardoor ook erg onder houdsgevoelig. Brand geeft uitleg over de juiste combinaties tussen planten- en vissoorten. Hij doet dat aan de hand van dia's. De avond aan de Bruelisstraat begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. GOES De Bergmuziekanten geven vrijdag een optreden in buurthuis De Pit aan de Appelstraat in Goes-Zuid. Het gezelschap bestaat uit mensen met een verstandelijke handicap, die graag muziek maken met el kaar. De Bergmuziekanten spelen vanaf 19.30 uur, de zaal is open van af 19.00 uur. De entree is vier euro. Voor donateurs van de Stichting Buurtwerk is de toegang vrij. door Luc Oggel kapelle - De Willem Annapolder bij Kapelle en de zuivering bij Rit- them zijn in beeld als locaties voor een centrale mestopslag. Dat zegt de Borselse wethouder Jan Zan- dee. Borsele wijst agrariërs die bouw vergunningen voor mestbassins en -silo's aanvragen, erop dat de Zui delijke Land- en Tuinbouw Organi satie (ZLTO) en de provincie ge sprekken voeren over een centrale mestopslag voor de Bevelanden en Walcheren. Dat kan een hoop in vesteringskosten en ruimtelijke procedures schelen. Volgens Zan- door Frank Balkenende goes - De vier grote Zeeuwse ste den hebben afspraken gemaakt over het aantal te bouwen wonin gen in de komende tien jaar. Voor Goese nieuwbouwprojecten (bijna 3000 huizen) heeft dat vooralsnog niet al te veel gevolgen. Het bestuursakkoord moet ervoor zorgen dat Goes, Middelburg, Vlis- singen en Terneuzen elkaar niet te veel vliegen afvangen. Als de één sterk groeit, kan dat ten koste gaan van de ander. De overeenkomst in het zogeheten 'stedennetwerk' zorgt voor een evenwichtige verde ling van het aantal nieuw te bou wen woningen tot 2020. Daarbij wordt voor Vlissingen en Terneu zen een krimpstrategie ontwik keld. Goes en Middelburg zitten niet in de gevarenzone. De bevol king van de Bevelandse centrumge meente groeit nog tot 2030, met zo'n vier procent. Daarna krimpt ook de Goese bevolking. Tot 2020 mag Goes 1850 woningen bouwen, Middelburg 2000, Vlissin gen 1400 en Terneuzen 750. Met de huidige kwakkelende woning markt is het de vraag of ze dat ha len. Projectontwikkelaars zijn rea listisch en stellen hun plannen (soms) bij. Zoals in Riethoek (gepland: 180 woningen), de nieuwe wijk aan de oostkant van Goes. De Nederland se Bouw Unie besloot onlangs het aantal geplande woningen voorlo pig terug te brengen van 180 naar 80. Oorzaak: de financiële en eco nomische crises. Een hypotheek is moeilijker te krijgen en het eigen huis lastig te verkopen. Trekt de economie aan, dan kan de NBU al tijd weer doorstomen naar 180. De gemeente Goes exploiteert zelf de volledig welstandsvrije wijk Mannee (450 woningen) aan de noordoostzijde van de stad. Er zijn inmiddels twintig (vrije) kavels verkocht. Eigenlijk valt dat de ge meente niet tegen in dit tijdsge wricht. Wel voorziet ze dat de wijk minder snel vol zal lopen dan in de geplande vier, vijf jaar. Aria (350 woningen) wordt een dorpse wijk aan de zuidoostrand van Goes. De vrijstellingsprocedu re voor de eerste 15 woningen ligt momenteel ter inzage. Het totale bestemmingsplan volgt later dit jaar. Dit woningbouwproject heeft onder meer door grondverwer- vingsperikelen en procedures twee jaar vertraging opgelopen. De Goese Schans (2000 wonin gen in tien, vijftien jaar tijd op het om te vormen havenindustrieter rein) is al bijgestuurd. In de eerste fase is het percentage huurwonin gen verhoogd tot 30, de instapprijs voor stadswoningen is verlaagd. De verkoop van de koopwoningen stemt de partners in de VOF Goe se Schans (Proper Stok, Van Garde ren 8c Dekker en woningcorpora tie RWS) hoopvol. Zeventien pro cent is verkocht, waarbij vooral de voordelige koopgarantwoningen in trek zijn. Dik 35 procent is in op tie genomen. De grote vraag is hoe snel de eerste fasevolloopt. Idee was vier, vijfjaar, maar het kan zo maar langer gaan duren, waardoor het gehele project Goes zeker twee decennia kan bezighouden. Jarenlang was er amper bouwgrond in Goes. De ge meente maakte een inhaal slag en nu is er met vier nieuwe wijken royaal keuze. Alleen de crisis werkt tegen. iemand had vier, vijf jaar terug durven voor spellen dat banken zou den omvallen, dat de economie in zwaar weer zou ko men en de woningmarkt onderuit zou gaan. Het was de tijd waarin de Goese economie vooruit sprint te. Het gemeentebestuur had ech ter te laat enkele bakens verzet. Bij voorbeeld de verbetering van het intern wegennet om die vele werk nemers (Goes heeft 67 werkne mers per 100 inwoners, het hoog ste van Zeeland) snel de stad in en uit te leiden. Ook de ontwikkeling van nieuwe ANALYSE door Frank Balkenende wijken stagneerde. Na Overzuid en Ouverture viel er een gat. Er was bijna geen vrije kavel meer te koop. Er moest snel wat gebeuren om te kunnen concurreren met Middelburg, maar ook met buurge meenten als Kapelle en Borsele, die nieuwe, grote wijken (Zuid hoek en Over de Dijk I en II) uit de grond stampten. Inmiddels liggen er plannen om de interne wegenstructuur te ver beteren. Ook zijn in hoog tempo nieuwe woningbouwplannen ont wikkeld. Door een langer dan ver wachte aanloop begint de bouw in die vier wijken nagenoeg gelijk en ook nog eens in een crisis, die pijn lijke gevolgen heeft voor de wo ningmarkt. Onfortuinlijk, al is dat het gemeentebestuur moeilijk te verwijten. Een woningbouwpro ject vergt jaren voorbereiding en een recessie is niet te voorspellen. Bovendien heeft Goes wel een ge varieerd woningaanbod nodig, want tot 2030 is er nog een (lich te) bevolkingsgroei voorspeld. Voor plannen waar de gemeente zelf direct risico loopt (Mannee en, voor 25 procent, de Goese Schans) is het te hopen dat de eco nomie opleeft. Zeker voor de Goe se Schans, omdat berekend is dat voor die wijk de helft van de ko pers van elders (buiten Zeeland) moet komen. Goes kan nog vele ja ren toe met deze vier wijken. De grens van nieuwbouwgroei is be reikt. De politiek beseft dat maar al te goed. Het credo voor de ko mende jaren luidt dan ook: verbe ter en vervang woningen in naoor logse wijken als West (plan is al in gang gezet) en Oost. dee zijn er voor de locatie-Rit- them al vergunningen aange vraagd en is de provincie positief ZLTO-bestuurder Bert Noteboom was gisteren niet bereikbaar voor een nadere toelichting op de plan nen. In 2001 pleitte de ZLTO ook al voor een aantal centrale mestop slagplaatsen in Zeeland. Dat was volgens de landbouworganisatie nodig om meer dierlijke mest te kunnen wegwerken op de akkers, met name in het voorjaar. Gewas sen nemen de mest dan beter op. Het ging indertijd om zes opslag plaatsen van elk 10.000 ton in de hele provincie. A^f STEMWIJZER Weet u nog niet op welke partij u vandaag gaat stemmen? Ga dan naar www.pzc.nl/stemmen. MEEST GELEZEN 1Vlaketunnel voorzien van led-licht. 2. De afgelopen vier jaar is er eigen lijk best veel gebeurd. TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Raymond de Frel nisse - Werk- en leerboerderij De Akkerwinde in Nisse breidt uit met een agrarische kinderopvang. In een boerderij aan de Lageweg, naast De Akkerwinde, worden vanaf volgend voorjaar maximaal 24 kinderen van nul tot vier jaar opgevangen. De agrarische kinderopvang maakt deel uit van de franchise-organisa- tie Satellite, die zich richt op zelf standig ondernemen in kleinschali ge kinderopvang. Waar de familie Boonman zich met De Akkerwin de richt op mensen met een ver standelijke beperking, is de kinder opvang bedoeld voor 'gewone' kin deren. „We willen wel een combi natie maken met acht cliënten van De Akkerwinde. Zo kunnen zij helpen met schoonmaken, het ver zorgen van kleinvee en het snijden van fruit voor de kinderen. Daar stellen we wel eisen aan, want we willen voorkomen dat ouders bang zijn dat er onvoorzichtig met hun kinderen wordt omgegaan", aldus Marjo Boonman. Het boerde rijtje gaat eerst tegen de vlakte en wordt dan in dezelfde stijl weer op gebouwd. Bij de kinderopvang is werk voor vier mensen. Voor de nieuwe dagbestedingsgroep is één arbeidskracht nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72