frisse zin schrijven boekenweek 15 frustratie of verdediging' Als de juf las wérd ik Laura - if Konijnen houden een spiegel voor woensdag 3 maart 2010 Theo van Gogh schrijven? Onmiddellijk: „Daar heb ik niet zo veel zin in. Al mijn boeken moet ik vol goede moed en met frisse zin schrijven. Je hebt mensen die de zwartheid van het bestaan ook met grote tegenzin opschrijven. Zo werk ik niet. In dit specifieke geval moet het wellicht lan ger bezinken. Ik heb wel nagedacht over een boek dat de tijdsgeest van toen zou pakken. Bij mij zal er inderdaad tijd over heen moeten gaan." Goede moed en frisse zin vond hij zeker bij het Boekenweekgeschenk. „Ik heb, voor zover dat technisch mogelijk is, met wrijvende handen zitten schrijven." Niet thuis. Zo werkt het niet in huize Zwa german. Hij heeft een zolderkamer in de Amsterdamse wijk De Pijp. Opdat hij niet tegen de kinderen hoeft te zeggen dat ze stil moeten zijn. Hoe ziet een dag in het leven van Joost Zwagerman eruit? „In mijn schrijfkamer probeer ik kantooruren te draaien." Van tien tot half zeven, zegt hij. Wat al meer is dan een werkdag, maar ook 's avonds krie belt de drukinkt in zijn aderen. „Wanneer de kinderen naar bed zijn, is het toch ster ker dan mezelf en ga ik nog even aan de slag. Van elf tot drie ga ik nog wat werken, maar dan werk ik wel thuis." Een schrijver, kortom, die leven en werk serieus neemt. En dan ook nog op televisie verschijnt. Daar zelfs beroemder door is dan met zijn boeken. Hij vertelt dat hij bij een lezing wel eens zo wordt aangekondigd: 'U kent hem van Zomergasten, vroeger zat hij bij Barend Van Dorp en nu bij De Wereld Draait Door, maar hij schrijft ook boeken'. „Dat is niet goed. In de perceptie van de lezer is het al heel snel dat radio en televisie de hoofd moot van je bestaan vormen." „Schrijvers zeggen vaak dat mediaoptre- dens veel onrust met zich meebrengen en dat je je daar verre van moet houden. Ik heb me daar altijd een beetje tegen probe ren te verzetten, maar ik moet zeggen dat er wel een kern van waarheid in schuilt. Je ontneemt het zicht op je werk." Het is ook allemaal zo leuk. „Enthousiasme is mijn motor. Maar zoals mijn vrouw zei: 'Je moet niet alles willen'." Nooit meer televisie zou hij jammer vin den. Joost Zwagerman: „Maar geen drama. Andersom, stel dat iemand tegen me zei dat ik vaste presentator van Zomergasten kan worden, maar dan geen boeken meer kon schrijven. Dan zou ik kermend tegen de wand vliegen. Het schrijverschap is de merg van mijn bestaan. Dat is wat ik ben. Televisie is een traktatie die ik mezelf af en toe permitteer." Duel van Joost Zwagerman is gratis voor wie tijdens de Boekenweek voor 12,50 euro aan Nederlandstalige boeken koopt of lid wordt van de openbare bibliotheek. Zwagerman is donderdag 18 maart in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. SÈ. Mijn favoriete boek als kind was Het kleine huis aan de rivier van de Amerikaanse schrijfster Laura Ingalls-Wilder. Het verhaal gaat over een Amerikaans pioniersgezin dat aan het eind van de negentiende eeuw per huifkar naar het Westen trok en aankomt in Minneso ta. Als ik mijn ogen dichtdoe, kan ik de juf van de lagere school nog 'Laura en Mary' horen zeggen. Zodra zij begon met voorle zen, wérd ik Laura en speelde ik met mijn zus Mary rond het huis dat uitgegraven was in de hoge oever van de rivier. Dat ver scholen huis sprak enorm tot mijn verbeelding, want daar kon je gewoon overheen lo pen, zonder dat je doorhad dat er mensen onder woon den. Een meisje uit de buurt, Nellie Oleson, vond Laura en Mary maar boerenmeisjes, maar boerenmeisje zijn, dat is niks om je voor te scha men. Franca Treur (30), publiceerde onlangs-de veelgelezen en -be sproken roman 'Dorsvloer vol confetti'. Franca Treur neer te zetten, zocht Otten zelf betrokke nen van justitie op. „Dat was wel confron terend. Het waren een soon dader-slachtof ferontmoetingen, wat ik me niet had gerea liseerd. Maar toen ik ging schrijven, was het wel een feest. Dat voelde juist heel licht en vrij. Het is ook geen zwaar boek. Hoewel de thematiek best heftig is, heeft het naar mijn idee een zekere lichtheid." Uit de gesprekken met mensen van justitie bleek hoe dubieus de opsporingspraktij ken soms waren. „De drang om te scoren gaat ten koste van de zorgvuldigheid. Dat is iets wat heel actueel is. De laatste jaren zijn zoveel zaken aan het licht gekomen waarin het OM het verkeerd had. Dat is echt kwalijk, want je hoort nóóit hoe het leven van die mensen soms echt wordt ver nietigd." Het aan de kaak stellen daarvan was niet haar voornaamste oogmerk. „Ik wilde geen boek schrijven uit woede, frustratie of verdediging. Dat zijn voor mij volstrekt geen legitieme motieven. Ik had wel grote behoefte om een mooi boek te schrijven." Toch heeft het een louterende werking ge had. „Ik denk dat het goed is geweest, om dat ik in die tijd heel machteloos was. Je wordt in een positie gedwongen waaraan een soort schuld of schaamte kleeft. Daar heb ik nooit last van gehad, maar het was er wel. Door ermee bezig te zijn, is het als of ik iets onafgemaakts heb afgemaakt, op een goede manier. Met terugwerkende kracht heb"ik de werkelijkheid naar mijn hand gezet, kloppend gemaakt, zonder dat ik wraak heb genomen of mijn waardig heid heb verloren. Dat werkt heel bevrij dend." Christine Otten is woensdag 10 maart te gast bij Stichting Prometheus, in Porgy en Bess in Terneuzen. Aanvang: 20.15 uur. In wonderland verscheen bij uitgeverij Atlas. Harry van Waveren Aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland (nu onderdeel van het Ostrea Lyceum) zorgden de lera ren Cornet, Kwekkeboom en Butz voor een stevige klassieke literaire vorming van de jongeren op het Atheneum. Ik heb hier erg van genoten, maar mijn voorkeur gaat nog steeds uit naar boeken met een meesle pend verhaal. Het boek dat ik in deze tijd meerdere malen verslonden heb is Water schapsheuvel van Richard Adams. Het verhaal van een groep konijnen, die zichzelf gered hebben van een vergas- singsdood op een bouwlocatie boeit van het begin tot het ein de. Onder aanvoering van Ha zelaar gaan de verschillende (konijnen-)persoonlijkheden op zoek naar een nieuwe plek om te leven en naar een goe de manier van samenleven. De maatschappij in al zijn fa cetten komt voorbij. Harry van Waveren (42), gedeputeerde (o.a. cultuur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 45