boekenweek Nescio het licht 75® mm tijdens Boekenweek 3 Boekenweek over opgroeien in de letteren De kritiek zag ik pas later woensdag 3 maart 2010 De 75e editie van de Boekenweek, van woensdag 10 tot en met zater dag 20 maart, heeft als thema Ti taantjes - Opgroeien in de letteren. 'Het kind, de jeugd, de jongere' staat centraal tij dens dit jaarlijkse literaire festijn. Joost Zwagerman schreef het Boekenweek geschenk, Duel getiteld. Wie tijdens de Boekenweek voor tenminste 12,50 euro aan Nederlandstalige boeken koopt, krijgt het boekje gratis. Zondag 14 maart geldt bij de NS vrij reizen op vertoon van het Boe kenweekgeschenk. In plaats van het traditionele Boekenweek essay verschijnt dit jaar de jubileumuitga ve Titaantjes waren we - Schrijvers schrijven zichzelf. Vijfenzeventig vertegenwoordi gers van de Nederlandse literatuur schrij ven of dichten een brief aan hun jonge ik. Onder hen Aaf Brandt Corstius, Remco Campert, Adriaan van Dis, Arthur Japin, Geert Mak, Connie Palmen en Robert Vuijsje. Het boek is vanaf 10 maart verkrijg baar voor 10 euro. In deze bijlage blikt ook een aantal promi nente Zeeuwen terug op een bepalend boek of literaire held uit hun jeugd. fee havenmeester en maakte eerst 't groene lichtje aan op 't Noorderhoofd, de palenwe ring En dan zei lapi: 'alweer een dag, meester,' en dan zei de manke havenmeester: ja mijnheer, al weereen.' (De uitvreter) De hele twintigste eeuw lang is het werk van Nescio met raadselen omgeven. Zo maakte zijn uitgever J.H. de Bois pas in 1929 bekend wie er achter het pseudoniem Nescio schuilging. Speculaties over wie er model had gestaan voor de figuur van de uitvreter, hielden nooit op. Tot nu, tot van daag. Want na het lezen van de honderd jaar geleden geschreven brieven kan nie mand er meer aan twijfelen dat de in Veere tot rust gekomen Nescio zijn Zeeuw se ervaringen en observaties in lapi ver werkte. In het in 1942 geschreven verhaal Insula Dei komt hij terug op zijn vakantie in Veere in 1908: „Maar zoo ging 't altijd: ik had me dat in m'n hoofd gehaald, ik wou er uit, ik moest 't weer ergens zoeken. Veer tien dagen voor ze haar tweede kind moest krijgen zat ik in Veere. Ik kon ook niet an ders. Ik weet nu dat ik altijd dat verdomde eiland heb gezocht." Lieneke Frerichs sluit haar toelichting in het boek zo af: „Op Walcheren vond hij voor even zijn Eiland Gods. En de inspira tie voor zijn verhaal De uitvreter." Daar werd dus een schrijver geboren. Nescio: Brieven uit Veere - bezorgd door Lie neke Frerichs, Uitgeverij Van Oorschot, €15,-; Verzameld proza en nagelaten werk - vierde druk, €25,-. Zaterdag 6 maart van 12.00 tot 13.00 uur pre sentatie van het nieuwe brievenboek in de Drukkerij Middelburg, met Lieneke Frerichs en historicus Peter Blom (Zeeuws Archief). Wim Hofman WOENSDAG 17 MAART De vermaarde Amerikaanse auteur John Irving be zoekt Middelburg om zijn nieuwste roman te promo ten: De laatste nacht in Twisted River, 's Middags sig neert hij; 's avonds is hij te gast op een literaire bijeen komst van Stichting Literaire Activiteiten Zeeland en de Roosevelt Academy. De laatste nacht in Twisted River is Irvings twaalfde ro man, met diens vaste ingrediënten: geweld, seks, ab surde verwikkelingen en een meeslepend verhaal. Dat begint in de kookruimte van een houthakkerskamp in het noorden van New Hampshire, waar een angstige jongen de vriendin van de plaatselijke politieman aan ziet voor èen beer. De gevolgen zijn desastreus. Zo wel de jongen als zijn vader slaat op de vlucht. Deze tocht brengt hen van Boston naar Vermont en Toron to, continu op de hielen gezeten door de onverbidde lijke, manische politiesheriff. Middelburg, De Drukkerij, 15 00-16.00 uur (signeren, meet greet) Middelburg, Burgerzaal Stadhuis, 20.00 uur. Gratis kaarten te reserveren/af te halen bij de Drukkery: 0118-886870. DONDERDAG 18 MAART Joost Zwagerman, schrijver van het Boekenweek geschenk, wordt geïnterviewd door Frank van Doese laar. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 20.00 uur Literaire avond Stichting Prometheus met Christi- aan Weijts. In 2008 verscheen zijn tweede roman Via Capello 23. Terneuzen, Porgy en Bess, 20.15 uur. ZATERDAG 20 MAART Doorlopende demonstratie van e-readers en het lezen en downloaden van e-books. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 10.00-16.00 uur. Floortje Zwigtman vertelt over haar boek Spiegel- jongen, het derde deel van haar trilogie 'Een groene bloem'. Vlissingen, bibliotheek, 14.00 In het holst van de nacht bracht Sinter klaas, heel lang geleden ik was tien), een prachtig boek dat De lotgevallen van Huckleberry Finn heette. Huck deed al lerlei dingen die ik natuurlijk ook wel zou willen proberen: hij liep op blote voeten, rookte pijp, had een geweer, leefde in de nacht en maakte zeer spannende dingen mee. Het boek beschreef een lange tocht op een vlot op de Mississippi River en de vriendschap die groeide tussen Huck en de gevluchte neger Jim. Het was een span nend, humoristisch en aangrijpend en op zijn tijd ook poëtisch boek. Dat de roman van Mark Twain in feite ook een zeer maat schappijkritisch boek was, kreeg ik later pas in de gaten, toen ik het herlas. En dat heb ik vanzelfsprekend meerdere malen gedaan. Wim Hofman (69), schrijver en beeldend kun stenaar Lieneke Frerichs, bezorgster van het verza meld werk en de Veerse brieven van Nesico. foto Ruben Oreel Nescio, juli 1917. collectie Letterkundig Museum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43