sport 127 nummer één handen gedragen Van Calker ondervond ook steun na zijn terugtrekking Voor iedereen die wil weten of je kunt besparen op je tv-abonnement. Doe snel de Digitenne Bespaarcheck. Digitenne 1 Ift kpn winkel kpn.com 0900 0244 (lOcpm) woensdag 3 maart 2010 Bert van Marwijk heeft zijn contract als bondscoach van het Nederlands elftal verlengd tot en met het EK van 2012 in Oekraïne en Polen. Ook zijn volledige technische staf (de assistenten Frank de Boer, Phillip Cocu, Dick Voorn en keeperstrainer Ruud Hesp) blijft de komende twee seizoe nen in de schoot van Oranje. door Roel Wiche KATWIJK - Je raast naar een eind punt dat je niet kunt zien, wordt voortdurend heen en weer geslin gerd en het panorama verandert bij elke bocht. Soms lijkt het leven op een wildwaterbaan, moet Maar ten Stekelenburg (28) de afgelopen weken hebben gedacht. De poortwachter van Ajax en het Nederlands elftal werd voor de eer ste keer vader, van Sem, moest af scheid nemen van een dierbare en hoorde en passant op de autoradio een bericht dat cruciaal was voor zijn carrière: Edwin van der Sar, door velen beschouwd als de beste Nederlandse keeper aller tijden, gaat niet mee naar het WK. En hou dan het hoofd maar eens koel. Nee, ook hij kon het onmogelijk ontwijken, de nationale discussie over recordinternational Van der Sar. Gevoerd in kroeg, kantine, huiskamer of buurtsuper. Het oor deel van de zestien miljoen bonds- coaches leek duidelijk: Van der Sar, de maestro, móést mee naar Zuid-Afrika. Ontvoeren, des noods. Stekelenburg kon het alle maal wel begrijpen. „Edwin is de beste die we hebben. Maar het wa ren altijd anderen die zeiden dat hij naar het WK moest. Zelf heeft hij dat nooit zo uitgesproken. Ik ben er zelf niet echt mee bezig ge weest. Ik ben steeds voor Oranje opgeroepen, heb gespeeld en bijna geen goals tegen gekregen. Ik heb niet het gevoel dat er nu een last van me is afgevallen." Dat laatste waagt Sander Boschker, op z'n 39ste geselecteerd voor Oranje, te betwijfelen. Mister FC Twente weet na 534 profwedstrij den wel wat er in de psyche van een doelman omgaat. Stekelen burg slaapt sinds kort, zo denkt hij, een stuk rustiger. „Je kunt wel zeggen dat je met zoiets niet bezig bent, maar het zit toch in je achter hoofd. Ik weet dat dit hem enor-" me rust geeft. Toen ik een seizoen bij Ajax onder contract stond, zag ik al een potentiële international in hem. Hij hield toen al onmoge lijke ballen uit het doel. Nou is hij écht de eerste keeper." Dat was een jaar geleden bepaald niet zo vanzelfsprekend. Stekelen burg werd niet alleen achtervolgd door de schaduw van Van der Sar, maar kwam bij Ajax ook op een zijspoor terecht. Wat een bizarre si tuatie opleverde. Bondscoach Van Marwijk stelde hem op, ex-bonds- coach Van Basten hield hem op de bank. Hij draait er niet omheen: het was een grote mentale klap. „Als Van Basten bij Ajax was geble ven, had ik wellicht naar een ande re club moeten uitkijken. De steun van Van Marwijk heb ik als zeer positief ervaren. Het Nederlands elftal is toch het hoogste podium? Ik leefde echt naar die wedstrijden toe." De voormalige leerling-kok uit Haarlem kwam sterk terug, mis schien wel sterker dan ooit. Steke lenburg is onomstreden bij Ajax en Oranje, misschien wel juist door die zwarte periode, ver moedt Hans van Breukelen. „Om beter te worden, om door te groeien, moet je eerst een tijd in de shit hebben gezeten. Blijkbaar is dat een keihard gegeven." Van Breukelen heeft de Van der Sar-lobby met 'een glimlach op de mond' gevolgd. Hij schaart het alle maal onder één noemer: puur op portunisme. „Toen Gomes bij PSV vertrok, brak er ook paniek uit. Nu pakt Isaksson zoveel punten dat-ie al lang weer vergeten is. Van der Sar is buitencategorie, maar Steke lenburg maakt nu al een heel sei zoen een stabiele indruk. Hij heeft een grote progressie gemaakt in het laatste jaar. En laat zichde kop niet gek maken." van Poortvliet. Bij FC Eindhoven groeide daar een vertrouwensband uit voort. De ploeg gaat voor el kaar én voor Poortvliet door het vuur. Fred van der Hoorn erkent daarin een belangrijke rol van zijn oud-coach bij Den Bosch. „Jan heeft het vermogen om de spelers groep en de spelers individueel ver trouwen te geven", aldus de huidi ge technisch directeur van Den Bosch. „Hij kan heel goed inschat ten wie hij een draai om zijn oren moet geven en wie er behoefte heeft aan een schouderklopje. Als je dat vertrouwen niet beschaamt, gaat hij daar heel ver in. Dat wij met Den Bosch kampioen wer den, was de verdienste van Jan." Bij Telstar zag ook Beijer het eer der gebeuren. „Voor de ene speler is hij een oudere broer of strenge vader en voor de ander een vriend. Hij voelt dat feilloos aan. Spelers gaan daardoor voor hem door het vuur." Bij RBC lukte het Poortvliet niet om iets op te bou wen met zijn team. Ronald van Oeveren, destijds (1996-1997) spe ler van de club uit Roosendaal, weet waarom. „Bij RBC was er geen klik omdat sommige jongens niet de mentaliteit hadden om er vol voor te gaan. Daar kon Poort vliet absoluut niet tegen. Dat komt voort uit zijn verleden. Poortvliet is opgegroeid in Arnemuiden met een mentaliteit van: 'hard werken brengt brood op de plank'. Zo ziet hij dat nog steeds. Als je alles geeft wat je in je hebt, is hij tevreden. Dan mag je best wel eens uit posi tie lopen. Andere trainers zijn vaak geneigd voetballers vol te stoppen met regeltjes waardoor je de kwaliteiten wegneemt." „Poortvliet laat de tactische regels varen. Dat is zijn zwakke én sterke punt. Jan hield het altijd simpel. Wie de minste fouten maakt, wint, is zijn motto", aldus Van der Hoorn. door Paul Zweverink GRONINGEN - Hij gaat vandaag wel naar Den Haag om als lid van het Olympisch team aanwezig te zijn bij de officiële huldiging van de medaillewinnaars in de Ridder zaal. Edwin van Calker is weer on der de mensen. Hij moest alle emoties even thuis verwerken. „Nu is het weer tijd om te evalue ren en vooruit te kijken." Dat het op het hoogtepunt mis ging, daar worstelt Edwin van Cal ker nog steeds mee. „Natuurlijk doet zoiets enorm pijn. We inves teren jarenlang juist om dit punt te bereiken. Olympische Spelen, dat is het hoogste wat je als sport man mee kan maken. Heel triest dat je zoiets meemaakt, dat je ge noodzaakt bent je terug te trek ken. Maar geloof me, dat is niet een beslissing die je zomaar even neemt." Van Calker schildert nog eens de omstandigheden die hij op de ge vaarlijke bobbaan van Whistier aantrof „Het begint al met die zware crash van vorig jaar. Dat heeft impact gehad. Arno Klaassen en mijn broer Arnold zijn in het ziekenhuis beland. Dan maak je dat dodelijk ongeluk van die rodel aar uit Georgië mee, ik heb het ge zien. Links en rechts crashen colle ga's van je. Trainingen zijn afgelast vanwege de gevaarlijke situatie. Zelf gingen we in de eerste de bes te training in de tweemansbob op de kant. Niemand moet denken dat wij het alleen moeilijk hadden. Zwitserland is eruit gestapt, ande re teams ook vanwege blessures of omdat ze het te gevaarlijk von den." De vier afdalingen in de twee mansbob gaven de doorslag voor Van Calker. „Van de vier races die we deden gingen er twee helemaal verkeerd. Het was een wonder dat we daar niet crashten. Mijn zelfver trouwen was echt tot nul gedaald. Wij hebben van alle bobteams de langste mensen in de slee zitten. Met schouders, nekken en hoof den die er bovenuit steken. Daar komt bij dat de viermansbob nog Edwin van Calker eens 250 kilo zwaarder is dan de tweemans en een nog hogere snel heid heeft. Alles bij elkaar geno men achtte ik het niet verant woord om te starten. Bang? Laf? Echt onzin. Ik ben meer dan acht jaar piloot in een bob, dat doe je niet als je bang bent. Ik beheerste op deze baan de bochten elf, twaalf en dertien niet. Dat gecom bineerd met mijn op dat moment zeer lage zelfvertrouwen was het echt onverantwoord voor mezelf en voor mijn teamgenoten toch van start te gaan." Van Calker zegt dat hij er nog niet uit is of hij als bobber verder gaat. „Daar kan ik nu niets over zeggen. We moeten de zaken eerst gron dig bespreken en evalueren. Met de bond, met de begeleiding, met de sponsors. Wat de bond gedaan heeft bevreemdt me. Zonder een woord overleg zetten ze iets op hun site. Een pijnlijke tekst voor mij en mijn team. 'Durf jij wel mee te doen aan de Olympische Spelen', staat er. Tja, wat moet je er van zeggen. Ik begrijp de teleur stelling en de emotie. Maar mis schien is het beter tot een gesprek te komen. Gelukkig heb ik ook steunbetuigingen gekregen. Van prins Willem Alexander, van IOC-baas Jacques Rogge en van topcoach Guus Hiddink. Zij heb ben begrip getoond voor mijn be slissing. Er is intussen alweer con tact op gang gekomen met de bond en anderen, we zullen de ko mende tijd gaan kijken waartoe dat gaat leiden." MBBBaggga—a«ge Vul je postcode in op kpn.com/bespaarcheck of vraag ernaar in de winkel. -2 B n c T 0 O) 23 E Postcode 6828 AG Huisnummer 25 Direct tv-kijken voor maar €8,50 per maand. kpn f sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29