81 buitenland Karadzic legt alle schuld voor oorlog Bosnië bij moslims Leger pakt Zelfs renovatie van erfgoed doet op de Westoever het bloed al koken Obama wil af van veel kernwapens Dodental door storm in Europa loopt op Afghanistan legt pers beperkingen op Ugandese kerkleiders tegen antihomowet Minder straf voor holocaustontkenner Spoor hersteld na treinramp België AARDBEVING Tsunami vaagde in Chili hele Grot van Aartsvaders dinsdag 2 maart 2010 PARIJS Het dodental als gevolg van de storm die afgelopen weekend Euro pa teisterde is opgelopen tot ruim zestig. Zowel de politie in Duits land als in Frankrijk meldde giste ren nieuwe doden. Frankrijk is het zwaarst getroffen. Orkaan Xynthia heeft daar zeker vijftig mensenle vens geëist. In het departement Vendée zaten gisteren nog 170.000 mensen zonder stroom. KABUL De regering in ^Afghanistan heeft gisteren maatregelen afgekondigd die verslaggevers beperken in het verslaan van aanslagen. Tijdens en direct na een aanslag worden jour nalisten voortaan geweerd van de locatie. „De regering wint niets bij rechtstreekse verslaggeving, alleen de vijanden van Afghanistan profi teren ervan", verklaarde een woordvoerder. KAMPALA Ugandese kerkleiders hebben het parlement gisteren een petitie te gen een antihomowet overhan digd. Een half miljoen mensen heeft de petitie ondertekend. De wet zou de doodstraf mogelijk ma ken voor homoseksuelen die seks hebben met minderjarigen of die besmet zijn met het hiv-virus. Het parlement moet zich nog over het wetsvoorstel beraden. Gerd Honsik WENEN Een hof van beroep in Oostenrijk heeft gisteren de gevangenisstraf voor holocaustontkenner Gerd Honsik in hoger beroep met een jaar verminderd, van vijf naar vier jaar. Honsik is veroordeeld omdat hij in een aantal publicaties de Ho locaust en het bestaan van gaska mers had ontkend. Hij werd in 2007 in Spanje gearresteerd en aan Oostenrijk uitgeleverd. HALLE Het treinverkeer bij de Belgische plaats Halle, waar twee weken gele den een ernstige treinbotsing plaatsvond, verloopt weer nor maal. De treinwrakken zijn wegge sleept, de bovenleiding is hersteld en er zijn nieuwe rails gelegd. Spoorbeheerder Infrabel meldde dat gisteren. Bij het ongeluk kwa men achttien mensen om het le ven en vielen 170 gewonden. door Carel Goseling DEN HAAG - De Bosnische Serviërs hebben alles gedaan wat in hun macht lag om een oorlog in Bosnië-Herzegovina te voorko men. Het waren de moslims die, samen met de Kroaten, de Servi sche bewoners van het land hun rechten wilden afnemen. En dat konden de Serviërs niet laten ge beuren. Aldus Radovan Karadzic, de voormalige president van Bosnisch-Servië. In zijn openingsverklaring voor het Joegoslavië-tribunaal zei hij gis teren: „Hun gedrag was een reden voor ons gedrag." Karadzic staat te recht voor volkenmoord, oorlogs misdaden en misdaden tegen de mensheid. De oud-president van Bosnisch- Servië gedroeg zich keu rig in de rechtszaal. Zonder enige wanklank las hij zijn verklaring, die vandaag wordt voortgezet, voor. Karadzic toonde de hem toe gewezen raadsman Richard Har vey, geen blik waardig. De oud-president stelde dat er van de aanklacht tegen hem niets klopt. Hij betichtte de aanklager er van samen te spannen met onze vijanden' tijdens de Bosnische oor log (1992-1995). Volgens Karadzic hadden de Serviërs helemaal geen belang bij een oorlog. Ze leefden immers met alle anderen vredig in de federatieve staat Joegoslavië. Het waren de moslims in Bosnië-Herzegovina, gesteund door de Kroaten, die dat niet meer wilden, aldus Karadzic. Karadzic wees erop dat de Serviërs alle vre desplannen die de internationale gemeenschap presenteerde, aan vaardden. Het waren steeds de moslims die vredq, onder druk van de VS, afwezen. „De moslims kozen voor een snel weg naar de hel", verklaarde Karad zic. „Zonder onze instemming kon Bosnië-Herzegovina niet onaf hankelijk worden. Dus gebeurde het illegaal; door het overtreden van de grondwet en het negeren van onze rechten. Wij reageerden alleen." Alija Izetbegovic (de mos limpresident van Bosnië-Herzeg ovina) wilde ook helemaal geen multi-etnische staat, zei Karadzic. „Dat zei hij alleen om tactische re denen. Wij wilden mét de mos lims leven, niet ónder hen. Hon derd procent macht voor de mos lims in Bosnië was geen optie." De oud-politicus stelde dat hij nooit plannen had niet-Serviërs uit delen van Bosnië-Herzegovina te verdrijven. „De moslims wilden dat wij vertrokken. Voor de oorlog is er geen Servische verantwoorde lijkheid. Het verdedigen van je ei gen woongebied is geen misdaad. Onze daden waren gerechtvaar digd en heilig." Karadzic ontkende dat de Serviërs in Trnopolje een concentratie kamp hadden. De beelden die daarover medio 1992 de wereld rondgingen, waren door Britse tv-ploegen in scène gezet. Feitelijk ging het om een opvangcentrum voor vluchtelingen. Met foto's en een verklaring van een Russische waarnemer, tracht te Karadzic aan te tonen dat de be schieting van de Markale-markt in Sarajevo (in 1994) waarbij 68 do den en 144 gewonden vielen, een toneelstuk van de moslims was om de Serviërs in een kwaad dag licht te stellen. Meeste doden door aardbe ving Chili vielen in overspoel de kustgebieden. Chileense regering erkent fout door te late waarschuwing voor naderende tsunami. Eerste internationale hulp gear riveerd. SANTIAGO - De regering van Chili heeft 10.000 militairen ingezet om plunderaars te stoppen en om hulp te verlenen na de verwoesten de aardbeving en tsunami van za terdag. Ondanks een uitgaansver bod zijn al zeker 160 mensen opge pakt, zo meldden de autoriteiten gisteren. Het aantal dodelijke slachtoffers als gevolg van de aardbeving met een kracht van 8,8 op de schaal van Richter was gisteren opgelo pen tot zeker 711. Daarvan zijn ruim vijfhonderd mensen omgeko men in kustgebieden die werden overspoeld door de op de aardbe ving volgende tsunami. Een onbekend aantal personen wordt nog vermist. De autoritei ten in het Zuid-Amerikaanse land verwachten dat het dodental nog naar boven zal moeten worden bij gesteld. „In de kustgebieden heeft de tsu nami hele dorpsgemeenschappen verwoest", aldus minister Edmun- do Pérez Yoma van Binnenlandse Zaken. „Hoe meer tijd verstrijkt, hoe meer slecht nieuws we zullen ontvangen." Sommige dorpen in de zwaarst ge troffen regio's Maule en Bio B10 in Centraal-Chili zijn nog altijd afge sloten van de buitenwereld. Ande re zijn nagenoeg volledig van de kaart verdwenen, zoals het kust- plaatsje Dichato. „Meer dan 75 pro cent van het dorp is verwoest", al- door onze correspondent Ad Bloemendaal HEBRON - De kalk bladdert van de muren. Talloze kieren en slecht sluitende ramen zorgen voor een kille tocht. Trossen elektriciteitska bels hangen als spinnenwebben in de hoeken. De binnenplaats is deels afgedekt met armoedig zeil doek. Niemand kan ontkennen dat het hoog tijd is voor een gron dige renovatie van de Grot van de Aartsvaders in Hebron. Maar was het echt nodig dat pre mier Benjamin Netanyahu vorige week met zoveel vertoon heilig dommen op de Westelijke Jordaan- oever op Israëls Lijst van Natio naal Erfgoed plaatste? Niet ieder een is ervan overtuigd. Zeker niet de honderden jonge Palestijnen in Hebron en Jeruzalem die de afgelo pen dagen politie en leger met ste nen bekogelden. Grof geweld is nog uitgebleven, ondanks een op roep van Hamas-leider Ismael Ha- niyeh tot een nieuwe intifada. Kort na Netanyahu's bekendma king verscheen de gematigde en partijloze Palestijnse premier Sa- lam Fayyad in Hebron om protest aan te tekenen en te verklaren dat het Palestijnse volk zich niet zal la ten provoceren tot geweld. Giste ren hield zijn hele kabinet een pro testzitting in de stad. Behalve de muren van Jeruzalems oude stad, bevatte de oorspronke lijke lijst van te restaureren Israë- Het woord 'grot' in Grot van de Aartsvaders slaat eigenlijk alleen op de zes graftombes onder het kolossale fort dat Herodes de Gro te 2000 jaar geleden bouwde. De tombes waar volgens de jood se, islamitische en christelijke tradi tie Abraham, Isaak, Jacob en hun vrouwen zijn begraven, zijn niet voor publiek toegankelijk. In het fort erboven zijn een grote mos kee en twee kleine synagoges. Volgens tellingen van het leger be zochten in 2009 500.000 mensen het joodse deel en 250.000 het is lamitische deel. lisch erfgoed geen plaatsen in be zet gebied. Op het laatste mo ment, en onder druk van de rech tervleugel in zijn regering, voegde Netanyahu er vorige week twee toe: de Graftombe van Rachel bij Bethlehem en de Grot van de - Aartsvaders in Hebron. „De status quo in die plaatsen wordt niet aan getast", haastte hij zich te verkla ren, toen de onrust op de West oever groeide. Het gaat niet om an nexatie, maar om renovatie. Het kabinet steunde de premier unaniem, maar sommige minis ters kregen snel spijt. „Netanyahu meende het goed, maar dit is pre cies wat we nu niet nodig heb ben", zei minister Benjamin Ben-Eliezer van de Arbeid spartij. Tevredenheid heerst bij de kolonis ten in Hebron. „De Grot van de Aartsvaders had van het begin af aan bovenaan de lijst moeten staan. Ieder ander erfgoed rust op de fundamenten van deze plaats", zegt David Wilder, woordvoerder van de joodse gemeenschap bij He- bron. „Dit is de wortel van het jo dendom. Het is na de Tempelberg ons belangrijkste heiligdom." dus David Merino, een bewoner. „Na de aardbeving volgden drie golven. De eerste twee waren groot, maar veroorzaakten weinig schade. De derde veegde het dorp vrijwel van de kaart." Honderdduizenden Chilenen raak ten hun huis kwijt door het na tuurgeweld. Veel slachtoffers brengen de nachten noodgedwon gen in de buitenlucht door. In de afgelopen dagen deed zich een reeks naschokken voor. In de zwaar getroffen stad Concepción sloegen honderden plunderaars hun slag. Ze namen WASHINGTON - De Amerikaanse president Barack Obama wil een 'spectaculaire reductie' van het kernwapenarsenaal. Dat zei een hooggeplaatste regeringsfunctiona ris gisteren. De reductie maakt deel uit van een grote herziening van het Amerikaanse nucleaire be leid. De herziening wordt later deze maand afgerond. De krant The New York Times citeerde gisteren functionarissen die verklaarden dat duizenden kernwapens ver dwijnen. Het zou dan gaan om veel oude kernwapens die nu lig gen opgeslagen. Er wordt naast een grote reductie van atoomwapens ook gepleit voor een 'grotere rol voor conven tionele wapens' als afschrikking, al dus de functionaris. De nieuwe strategie zal een aantal plannen van de vorige regering terug draaien. Zo zal de ontwikkeling van kleine nucleaire wapens om bunkers diep onder de grond te vernietigen, worden gestopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8