nog altijd over moffen' zeeland 125 Kinderen kunnen niet meer om de bieb heen doen vergeten CU: trekkers moeten over de Nieuwe Postweg dinsdag 2 maart 2010 B In de nieuwe bibliotheek van Sint-Annaland kunnen mensen zelf hun boe ken scannen. Gisteren kregen ze uitleg. foto Ronald den Dekker zou verwachten. Toch ligt daar, binnen de oude kerkhofmuur de Tuin der Verzoening, symbool van het feit dat Duitsers en Nederlan ders allemaal mensen zijn en voor al ook weer vrienden. Wim Verbeem, die voor de val van de Berlijnse muur al contac ten had in Oost-Duitsland, nam vijftien jaar geleden het initiatief Hij ergerde zich aan de praat van jongeren die het tientallen jaren na de oorlog nog steeds over 'de moffen' hadden. „Ze hadden de oorlog bij lange na niet meege maakt en toch sprak er nog een soort haat uit hun verhalen. Duit sers die hier kwamen, begrepen die animositeit ook niet. Om daar korte metten mee te maken, heb ben we met jongeren uit Schore en Hansweert een fietstocht door de Harz gemaakt. We werden ont vangen door een verzorgingshuis in Ilsenburg, in de voormalige DDR, waarvoor we afs cadeau een flink aantal fruitbomen hadden meegenomen. Zij hebben daar mee een Tuin der Verzoening aan gelegd en ons ook een gedenkbord geschonken. Toen zijn wij ook aan een Tuin der Verzoening begon nen." In Schore, waar de fruitbomen in boomgaarden staan, is gekozen voor een meditatieve ruimte in de kerktuin. Het is een kleine ruïne geworden in de vorm van een schip, die je een 'folie' zou kunnen noemen als de symboliek er niet af zou druipen. Het schip stelt het leven voor, van geboorte tot dood en alles wat daar tussen zit. In het midden is een plastiek van natuursteen ge maakt, die ook leven en dood sym boliseert. Verbeem: „Dat is zo goed van pas gekomen, want daaronder liggen de beenderen begraven die we op het kerkhof hebben aangetroffen toen het werd opgeruimd. De beenderen hebben lang in een doos op de zolder van de kerk gele gen omdat we er niet goed raad mee wisten. Nu liggen ze weer waar ze thuishoren." Het contact met Ilsen burg is er nog steeds, maar ook ander emo ties krijgen een plek in de Tuin der Verzoening. Marianne van der Meer, stichtster van het eerste hospice in Zeeland, liet er een steen achter uit Assisi, na haar pelgrimstocht te voet. Een domi nee legde een steen uit Palestina op de middeleeuwse kloostermop pen, in de hoop de verzoening tus sen Israël in Palestina mee te kun nen maken. „Er is zo veel over te vertellen", zegt Verbeem, „en dat doe ik met plezier. Als iemand wil worden rondgeleid, ben ik altijd bereid. Maar het is ook een mooie plek om in je eëhtje te verblijven. Er staat een bankje, er zijn mooie bo men en struiken en meestal hoor je ook de vogels. Iedereen is wel kom." DEZE WEEK: door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Hij is een stuk kleiner dan de vorige, maar ook een stuk mooier. Sint-Annaland heeft sinds gisteren een nieuwe bi bliotheek. Vooral de jeugd zal daar heel blij mee zijn, want de nieuwe bieb is er vooral voor hen. „Het is een doelgroepbibliotheek", legt Wim Otterman van de Thoolse biblio theken uit. „Tachtig procent van de collectie is bedoeld voor kinde ren van de basisschool." De volwassenen zijn niet helemaal vergeten, want voor hen is er nog een behoorlijke collectie romans aanwezig. De informatieve boeken voor deze doelgroep zijn verdwe nen. Otterman verwacht niet dat dit tot veel ongemak zal leiden. „De mensen komen vooral voor leesvoer. De informatieve boeken voor volwassenen vormden min der dan twee procent van wat wij uitleenden. Als mensen toch een boek willen hebben, kunnen ze het gratis naar hier laten komen Binnen een paar dagen is het dan in Sint-Annaland." Dat de beleidsmakers hebben geko zen voor de doelgroep jeugd is niet zo gek, gezien de locatie van de nieuwe bibliotheek: de brede school. De twee basisscholen en de bibliotheek gaan veel dingen sa men doen. Daarvoor heeft de bieb zelfs een medewerker aangetrok ken voor twintig uur per week. „Die gaat onder schooltijd dingen met de kinderen doen", vertelt Ot terman. „Dat kan in de klas, maar ook in de bibliotheek. We hebben hier zelfs een smartboard." Door in de brede school te zitten, denkt Otterman meer kinderen te bereiken. Tachtig tot negentig pro cent is al wel lid, maar dan wil nog niet zeggen dat ze vaak in de bieb komen. Nu kunnen ze er amper meer omheen. De openingstijden zijn zelfs speciaal voor de kinde ren aangepast. Op de vorige loca tie, het voormalige dorpshuis, was de bibliotheek drie keer 's middags en twee keer 's avonds open. Nu is er nog maar één avondopenstel ling, maar de bieb gaat vier keer open in de middaguren, steeds vanaf kwart over drie. Rond die tijd gaan de scholen uit. De collecties voor de kinderen zijn anders ingedeeld dan in de vorige bibliotheek. Waar de leesboeken en informatieve boeken vroeger in aparte kasten stonden, zijn ze nu op thema bij elkaar gezet. „Heel veel informatieve boeken kwamen in het verleden nauwelijks de kast uit", vertelt Otterman. „Als scholie ren nu een leesboek over een be paald onderwerp zoeken, komen ze de informatieve boeken vanzelf tegen. Misschien nemen ze er dan ook een keertje één mee." THOLEN - De Nieuwe Postweg bij Tholen-stad moet open voor trac toren. Dat vindt de Christenunie in Tholen. De partij wil dat het col lege daar met de provincie over gaat praten. Als de weg open gaat voor het landbouwverkeer, hoeft dat niet meer door Tholen-stad te rijden. Om de veiligheid op de Nieuwe Postweg niet in gevaar te brengen, kunnen' er volgens de CU maatre gelen worden genomen als in Poortvliet. Daar heeft de provincie passeerstroken aangelegd. Er zijn ook plannen voor een hele nieuwe landbouwweg van Poortvliet naar de Thoolse brug, maar dat gaat vol gens de CU nog lang duren. foto Willem Mieras w Minister Camiel Eurlings komt uit het Dampoort Aquaduct na een wande ling door de 112 meter lange tunnel. Zeeuwse bestuurders staan hem op te wachten. foto Ruben Oreel Sinaasappelen hand en pers Pitloze druiven blauw-wit 10 voor€1,00 2 doosjes 2,50 Lekkere pruimen 1,00 per doos1,00 Kiwi's 10 stuks €1,00 witlof 1 kilo €1,00 Sperziebonen 1 kilo €1,95 Volop: Zoete lekkere Maroc Clementines (pitloos) en zoete sinaasappelen U VINDT ONS OP DE WEEKMARKT: GOES Dinsdag 07.30 - 16.00 KAPELLE Dinsdag 07.30- 12.00 MIDDELBURG Donderdag 07.30- 16.30 VLISSINGEN Vrijdag 07.30- 16.30 Tevens kunt u dagelijks terecht in onze winkel in Kapelle haast de Aldi) DE GOEDKOOPSTE VAN ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67