De afgelopen vier jaar is er eigenlijk :^<S 221 zeeland orsele POLITIEK Bevelandse en Thoolse coalities blijken grootste deel van hun programma's te hebben waargemaakt Vier jaar collegeplannen: gemeente Goes noord-beveland ^eïmerswaal Tholen hield al rekening met het ergste, maar het wordt nog erger Vuur onder de kap Wethouder wijdt informatiezuil bij De Berkenhof in door Luc Oggel Mopperen op de po litiek. Het is mak kelijk en soms ook terecht. Maar van achterover leunen kunnen de Bevelandse en Thoolse coalities in elk geval niet worden beticht. De PZC onderzocht wat er is terechtgekomen van de afspra ken die vier jaar geleden zijn ge maakt en daaruit blijkt dat die voor het overgrote deel zijn nage komen. Na elke gemeenteraadsverkiezin gen wordt, gebruikelijk op initia tief van de winnaar, een nieuwe coalitie gevormd. Die stelt vervol gens op schrift wat de speerpun ten op onder meer het gebied van onderwijs, welzijn, leefbaarheid en economie voor de komende vier jaar worden. Welke zaken moe- Tm "1 ten gerealiseerd fy J zijn of op zijn L M minst in gang zijn gezet? Sommige coalities hebben daar vijftien kantjes (Tholen) voor nodig, een andere (Kapelle) slechts twee. Omdat ook politici niet over een glazen bol beschik ken, zijn de collegeprogramma's feitelijk richtlijnen, want door on voorziene gebeurtenissen moet er wel eens iets worden herzien. Zo'n onvoorziene gebeurtenis deed zich de afgelopen raadsperio de weliswaar voor in de vorm van een economische crisis, maar de (financiële) gevolgen daarvan zul len zich pas de komende periode echt openbaren. De colleges die na morgen worden gevormd, zullen het dus een stuk moeilijker krijgen dan de voorgangers. „Eerlijk is eer lijk, het is makkelijker besturen met een volle portemonnee", zegt de Noord-Bevelandse wethouder Kees van der Weele (CDA). Hij is blij dat er de afgelopen jaren het nodige van de grond is gekomen in zijn gemeente. „Dankzij goede samenwerking met andere ge meenten en een goed functione rend ambtelijk apparaat." Ook Van der Weeles Borsel- se collega Marga Vermue (CDA) is 'dik tevreden' over de afgelopen vier jaar. „Het politieke klimaat was goed en in derdaad, we hebben de tijd rneege- had vanuit het Rijk." Vermue vindt dat Borsele een 'realistisch programma' had. „Mensen zien nu eenmaal eerder wat niet goed gaat dan wat wel. Als er iets wordt gerealiseerd, is dat voor velen een vanzelfsprekendheid. Er wordt niet nagedacht over de moeite die het soms kost." Bepaalde zaken lijken soms bijna onopvallend te zijn gebeurd. Een aantal gemeentebestuurders heeft het akkoord er, zo kort voor de raadsverkiezingen, dan ook nog eens bijgepakt om na te gaan wat er zoal is bereikt. De Reimerswaal- se wethouder Jaap Sinke (SGP) bij voorbeeld. Oppositiepartij Leef baar Reimerswaal stelde dat een urnenmuur het enige tastbare wa penfeit van vier jaar coalitie is, maar er is aanmerkelijk meer ge beurd. „Ik denk dat we voor negen tig procent hebben waargemaakt wat we vier jaar gele den hebben be loofd", zegt Sinke. Dat het soms lang duurt, wijt hij aan belangenafwegingen en proce dures. „Zorgvuldigheid kost tijd." Eén van de speerpunten van het Reimerswaalse coalitieakkoord van 2006, een grote centrale speel tuin, is (nog) niet van de grond ge komen. Sinke: „Er is wel hard aan getrokken. Als we miljoenen op de plank hadden liggen, was die speel tuin er al geweest." Sinke is ook blij .dat er een aantal langlopende dossiers is opgepakt, zoals de toekomst van het bedrijf Van der Straaten, het geluidsport centrum en de huisvestingsproble matiek van arbeidsmigranten. Hoewel het Kapelse coalitie programma slechts twee kantjes telt, was dat vol gens wethouder Ion Herselman (WD) voldoende. „Het is mis schien niet spectaculair, maar wel realistisch. )e kunt er vanalles bij zetten, maar wat gaat het nu om? Dat het gebeurt. Maar wensen zijn er altijd." De meeste bestuurders zijn het er over eens dat je in vier jaar veel in gang kunt zetten, maar dat het te kort is zaken af te maken. Om die reden wordt bij met name grotere projecten in de programma's wijse lijk een slag om de arm gehouden. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN 3 maart 2010 dinsdag 2 maart 2010 Toen de huidige collegepartijen in 2006 aantraden in de diverse gemeenten, waren er allerlei plannen en beloften. We bekeken de in het oog springende zaken. Wat is ervan terechtgekomen? gemeente GEMEENTE Maart 2009: opening van de heringerichte Postweg in Lewedorp, die nu een stuk verkeersveiliger is. foto Lex de Meester Recreatiegebied De Hollandsche Hoeve in Goes heeft afgelopen raadsperio de een flinke oppepper gekregen. foto Ronald den Dekker Het nieuwe multifunctionele centrum in Yerseke-West staat op het punt om te worden opgeleverd. foto Ronald den Dekker door Rob Paardekam tholen - Het financiële onheil dat op Tholen afkomt, kan wel eens veel groter zijn dan iedereen tot nu toe dacht. Met het oog op de verminderde uitkering van het Rijk bedacht het college eind vorig jaar drie varian ten om te bezuinigen. In het ergste geval - variant 3 - zou vanaf 2011 3,5 miljoen euro per jaar worden bespaard. In die variant kunnen zelfs sociale voorzieningen niet meer gespaard worden, maar ei genlijk wil helemaal niemand daar op bezuinigen. College en gemeen teraad hoopten echter dat variant 3 niet aan de orde zou komen. Inmiddels houdt iedereen er reke ning mee dat het juist nog veel er ger wordt en 3,5 miljoen zelfs niet genoeg is. Een brief aan de raad, waarin het college een somber beeld schetst, heeft daaraan bijge dragen. Zo schrijven B en W dat rekening moet worden gehouden met financiële tegenvallers bij en kele grote projecten. Verder zou de dividentuitkering van Delta wel eens kunnen tegenvallen en heeft de gemeente over 2009 een nega tief resultaat geboekt. Hoe groot dat tekort is, moet nog blijken. Het ziet er dus naar uit dat de ge meenteraad bij het vaststellen van de kadernota, in het voorjaar, kei harde keuzes moet gaan maken. Aan het college is gevraagd om met meer bezuinigingsmogelijkhe den te komen, zodat er ook echt iets te kiezen valt. GOES - De Goese brandweer moest gisteren uitrukken voor een autobrand op het parkeerterrein bij sportopleiding Cios aan de Zwembadweg. Onder motorkap van een Mercedes was vuur ontstaan. De oorzaak van de brand is niet bekendgemaakt. Een schadebedrag evenmin. foto Ronald den Dekker kwadendamme - De VW Zuid-Beveland en Tholen biedt toeristen met een informatiezuil bij Tropical Zoo/Vlindertuin De Berkenhof in Kwadendamme 24 uur per dag informatie over activi teiten in de streek. De Borselse wethouder Mart de Bruijne nam gistermiddag de eer ste 'infotake' in Zeeland in ge bruik. Na een simpele handeling kunnen toeristen gratis een com pacte kaart met bezoekinformatie uit de zuil trekken. De infotake aan Langeweegje 10a is 24 uur per dag en zeven dagen per week beschikbaar. De gemeen te Borsele financierde het informa tiepunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64