binnenland 15 12 jaar Medisana Geïsoleerd Niet veilig Stil houden Marteling Avro gaat op zoek naar Zorro Winterweer leidde tot meer verkeersdrukte Arrestatie na dodelijke steekpartij In elke auto! Makketijk en accuraat l£_ dinsdag 2 maart 2010 'Op alle plekken waar seksuele repressie gemeengoed is, vindt misbruik plaats. Ik heb genoeg hervormden en ge reformeerden behandeld die zijn misbruikt' Rik van Lunsen, hoofd afdeling seksuologie van het AMC is de verjaringstermijn van ontucht met kinderen. De termijn gaat in als de kinderen 18 zijn. 'Ik kwam daar als tienjarig jongetje, totaal onwetend van seksualiteit. Ik werd verwelkomd door een broeder die zei: 'jij hebt liefde nodig' en ik dacht: 'wow!' Ik moest bij hem op schoot komen zitten en voordat ik het wist zat hij met zijn hand in mijn broekje. Daar schrok ik van, ik meldde dat bij de broeder-prefect. Die gaf mij een verschrikkelijke straf. Ik werd twee weken lang volledig geïsoleerd, mocht niet praten, niemand mocht met mij praten, ik moest al leen eten en strafregels schrijven.' Bert Smeets (58) bracht begin jaren '60 drie jaar door op het jongenspensionaat St. Maria ter Engelen in Bleijerhei- de, Kerkrade. „Hij pakte mijn geslachtsdeel en trok eraan. Kennelijk rea geerde ik niet helemaal naar zijn genoegen, want dat heeft hij nooit meer gedaan. Het ging vaak veel stieke- mer. Ze deden allerlei 'dingetjes' waar je toen niet eens meteen van vond dat ze gek waren. Maar eng waren ze wel. Het ging subtiel, éven aanraken, tasten, voelen. Ze schurkten met hun geslachtsdeel 'per ongeluk' tegen je aan. Of raakten, ook 'per ongeluk' het jouwe aan. Je voel de je absoluut niet veilig. Die ene broeder heeft een groot stempel op mijn leven gedrukt." Luc Kusters (60) uit Venlo, zat van 1959 tot 1967 op het jongenspensionaat van Bleijerheide en had een 'vaste kwel geest'. „De broeders waren allemaal handtastelijk. Lijfstraffen waren heel normaal. Ik ben vaak met mijn blote billen over de knieën van een pater gelegd en dan kreeg ik slaag. Zelfben ik niet seksueel misbruikt, maar ik weet van anderen dat ze hiervan wel het slachtoffer zijn gewor den. Waarom ik er zolang over heb gezwegen? Je durfde er niet over te praten. Het was eigenlijk heel gewoon om het stil te houden, ledereen deed dat." Jan Maas (72) uit Breda zat van 1943 tot 1958 in een katho liek internaat in zijn stad. „Ze waren wel lichamelijk. Altijd plukken. Dat vond ik ver velend, maar het ergste waren natuurlijk de mishandelin gen. Klemde zo'n frater mijn hoofd tussen zijn benen en roste hij me af met een Spaans rietje. Mijn billen waren daarna bont en blauw. In de badkamer is mijn hoofd eens zo hard tegen de wastafel gebeukt dat ik er mijn reukver mogen door ben kwijtgeraakt. Of ik werd naakt in de badkuip gezet en dan richtte frater Otto een koude water straal op mijn geslacht Twintig minuten lang! Het was pure marteling!" Jos (58) uit Breda zat tussen 1957 en 1967 in een weeshuis aan de Capucijnenstraat in Tilburg, dat onder leiding stond van fraters Otto en Jeremias. Hij is nooit direct seksueel misbruikt. HILVERSUM Wie de hoofdrol in de nieuwe mu sical Zorro gaat spelen, wordt be paald in een nieuwe aflevering van het Avro-programma Op zoek naar. Mannelijke talenten tussen de twintig en 35 jaar kunnen daar zin gend en acterend de degens met el kaar kruisen. De kijkers bepalen wie wint. Dat heeft de Avro gisteren bekendge maakt. Het is de vierde versie van Op zoek naar. DEN HAAG Het was afgelopen februari licht drukker op de Nederlandse wegen dan in dezelfde maand vorig jaar. Volgens de ANWB was de file- zwaarte (lengte maal duur van de file) 2 procent hoger dan vorig jaar. Oorzaak van de stijging was het winterweer met gladheid en sneeuw. De stijging van de files in februari is vooral te wijten aan een fors drukkere ochtendspits, aldus de ANWB. UTRECHT De politie heeft zondagavond in Utrecht een 22-jarige man aange houden die zondag in Heerlen een 53-jarige man uit Eindhoven zou hebben doodgestoken. Dat heeft de politie gisteren be kendgemaakt. De 22-jarige verdachte werd opge pakt nadat hij op het centraal sta tion een man met een hard voor werp op zijn hoofd had geslagen. De politie legde al snel een ver band met de steekpartij. in 's-Heerenberg. foto Theo Kock/GPD HALFORDS Hamer, snijmes, zaklamp, werklamp, knipperlicht met magneetvoet in één. VEHLlèV E R K f E R adviseert het hebben van een 'E.veiligheidshamer in de auto. verkrijgbaar bij: 4'aniub r webshop: www.escapehammer.nu Comfort hefboomsnoeischaar SmartCut Met een inschakelbare hefboomfunctie in driestanden snoeit u moeiteloos takken tot 22 mm. Schakel de hefboomfunctie uit als minder kracht nodig heeft. 25 jaar garantie. Kijk voor meer informatie op Wilt u ook graag regelmatig uw bloeddruk meten? Neem dan de MTX bovenarmbloeddrukmeter van Medisana. Die is gebruiksklaar, nauwkeurig en eenvoudig te gebruiken, www.medisana.nl I ■l'I.V-nll I Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp Dagbladen. NRp Dagbladen is mediapartner van Producten van het Jaar. Bovenstaande producten zijn door een panel van 10.000 personen verkozen tot 'Product van het Jaar 2010'. Meer informatie? www.productenvanhetjaar.nl of www.nrp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5