10 Soorten. Tuinieren voor een prikkie; dinsdag 2 maart 2010 Het is maart. Tijd om naar het tuincentrum te gaan voor nieuwe planten en om wat er al in de tuin staat onder handen te nemen. Door snoeien behoudt een fruitboom zijn vitaliteit en vruchtbaarheid. Siergewassen zoals rozen blijven door snoeien langer bloeien. Een goede snoeischaar is daarbij heel belangrijk, want een rafelige snijwond maakt de plant gevoeli ger voor ziekte. Felco 2 Standaard snoeischaar met papegaaienbek. Dubbelsnijdend (convex gebogen blad dat langs een vast gebogen blad snijdt) of krom dubbelsnijdend (snijdt als een gewone schaar, geschikt voor het fijnere werk). De Witte Agro in 's-Gravenpolder is hét adres voor professionele fruittelers, D hoveniers en bloemenkwekers. „Onze klanten staan bij wijze van spreken de hele dag met een snoeischaar in de hand", zegt Marcel Tazelaar. „Ze stellen zeer hoge eisen aan gereedschap. De laatste jaren is de ergonomische schaar erg in opkomst. Die is te koop in verschillende maten, afgestemd op de grootte van de hand. En dan ook nog eens voor links- of rechtshandigen en desgewenst met rolhandvat. Dat is even wennen, maar het knipt een stuk lichter. Mensen die hele dagen staan te knippen, willen als ze er eenmaal aan gewend zijn niet meer anders. Niet alleen interessant voor de professional, maar ook voor de hobbytuinder die om wat voor reden dan ook wat moeilijker knipt." De ergonomische Bahco met rolhandvat is de Mercedes onder de snoeischaren. Voor dat paradepaardje moet dan ook wel 74,60 euro worden neergelegd. Evenmin goedkoop - maar wel top - is de rozensnoeischaar van Felco (62,50 euro). „De speciale bek houdt de afgeknipte tak vast. Knippen zonder prikken: met deze schaar kun je rozen snoeien zonder de tak vast te houden. Een aambeeldschaar voorkomt blaren, pols- of gewrichtsklachten." Bij tweezijdig snijdende scharen kunnen de messen iets gaan wijken, wat een lelijke snede tot gevolg heeft. De eenzijdig snijdende aambeeldschaar kent dat probleem niet. En dan hebben we nog de Felco 2, topkwaliteit voor 51 euro, het manusje-van-alles onder de snoeischaren." Met goed onderhoud kan een degelijke snoeischaar het wel dertig jaar uithouden. Droog en schoon opbergen en regelmatig de draaiende delen invetten of oliën verlengt de levensduur. Bahco wordt standaard geleverd met een sleuteltje om hem uit elkaar te halen of om na intensief gebruik de stelschroef een beetje aandraaien. De betere merken verkopen losse onderdelen voor het geval er eens een mes, schroefje of handvat vervangen moet worden. Mocht De Witte Agro eens een hobbytuinder aan de deur krijgen die op zoek is naar een goede snoeischaar, dan zou Tazelaar het goedkoopste model van ARS aanraden. „Voor de professional tweede keus, maar de hobbytuin der krijgt voor 35 euro een uitstekende schaar waarvan messen en veren vervangen kunnen worden en met gehard stalen messen, die niet roestgevoelig zijn." Bij Fixet, naast De Witte Agro gevestigd, hangt een uitgebreid assortiment voor de doorsnee tuinier. De Felco's van de buurman hangen er ook, maar dan wel uit het goedkopere segment. „Onze allergoedkoopste snoeischaar kost 4,95", zegt verkoper Isaac van 't Leven. „Van een volkomen onbekend merk. Waarschijnlijk kun je er best een jaar mee knippen, maar daarna kun je 'm maar beter weggooien en vervangen." Hij krijgt regelmatig klanten in de winkel die speciaal naar een goedkope snoeischaar vragen omdat ze hem toch vroeg of laat per ongeluk met het gft-afval meegeven. „Maar daar hebben de producenten wat op gevonden: kijk maar, zelfs bij de goedkopere zit nu een dun polsbandje." Zijn favoriet is de Wolf RSM: 22,50 euro en met een levensduur van een jaar of tien, bij gemiddeld consumentengebruik. „Ik heb 'm zelf zeker zes jaar en hij doet het nog prima. Zo nu en dan een beetje multispray op de bewegende delen. Het aambeeld is van aluminium, dat kun je eventueel nog vervangen als het nodig is. Ie hebt hem in een links- en rechtshandige variant en het staal heeft een coating die hem minder roestgevoelig maakt." Laatste tips van de kenners: kijk bij de aanschaf goed naar de dikte van de takken die de snoeischaar aankan. Deze staat op de verpakking aangegeven. Let ook op coating: bij elke knip loopt er een beetje plantensap op de messen. Dat tast het staal aan. Sommige scharen hebben een speciale coating om dat te voorkomen. Maar na gebruik even afvegen met een doekje is eigenlijk al genoeg. Felco 100 Rozensnoeischaar met presenteerbek, die de afgeknipte tak vasthoudt. Castell Ari Aambeeldschaar: schaar met recht snijblad dat neerkomt op een stukje zachter metaal. Maakt een mooiere snede dan de papegaaienbek, zeker bij zachte takken. Bahco PXR-M2 De Mercedes onder de snoeischaren, ergonomisch gevormd, in verschillende handgrootten en met rolhand vat voor licht knippen. Planten, grond, potten, meubels, bestrating, verlichting, erfafscheiding... Tel eens voor de grap op wat de tuin heeft gekost. Grote kans dat dit meer is dan verwacht. Makelaars rekenen voor de inrichtingskosten van een tuin tussen de 5 en 10 procent van de waarde van een nieuwe woning. Dit is uiteraard afhankelijk van de prijs van de gekozen producten, de grootte van de tuin en hoe uitgebreid je het maakt. Als reactie op de recessie brengen we meer tijd door in eigen huis en tuin. En dan is het prettig om geld te besparen. Dat kan in elke tuin. Puur door slim te kiezen en gebruik te maken van wat de natuur ons biedt. Licht Maak gebruik van gratis zonlicht. Bijvoorbeeld met tuinverlichting op zonne-energie. Led-e-lux gebruikt industriële technieken uit de autobranche voor de ontwikkeling van tuinverlichting. Het Nederlandse bedrijf benut de techniek om het ledlicht te bundelen, zodat een groter percentage van de opgenomen energie wordt gebruikt in de verlichting. Dit levert een veel hoger rendement op dan conventionele verlichting. De ECOpower technologie van Luxform verlaagt de energie kosten met 80 procent. Luxform heeft zelfs een parasollamp, de Nice Solar, die via een ingebouwd zonnepaneel licht kan geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50